Перейти до основного змісту
У Херсонській громаді збільшилась кількість скарг на домашнє насильство. Куди звертатись за допомогою

У Херсонській громаді збільшилась кількість скарг на домашнє насильство. Куди звертатись за допомогою

Ексклюзивно

За роки повномасштабного вторгнення у Херсоні зросла кількість скарг на домашнє насильство, у той час, як кількість населення міста зменшилася втричі.

Наталя разом з двома дітьми потрапила до кризового центру для осіб, які зазнали домашнього насильства, завдяки волонтерці з громадської організації "Право на захист". Жінка розповіла, що була у стосунках зі своїм чоловіком протягом 20 років.

"Діти мені просто сказали: "Мама, наступного разу нас не буде вдома і він просто може тебе вбити. А ми тобі нічим не допоможемо". І після цих слів я зрозуміла, що мені треба діяти. Я зібрала речі, коли його не було вдома, викликала таксі та втекла", — сказала вона.

За словами Наталі, у притулку вона отримала психологічну та соціальну підтримку. Їй допомогли знайти роботу та обрати школу для доньки.

"Я відчуваю себе тут, як вдома. Мені простіше перебувати тут, ніж йти до себе додому, знаючи, що він мене шукає. Я повинна переховуватися", — пояснила жінка.

Херсон, домашнє насильство, кризовий центр, психологічна допомога
Підопічна кризового центру спілкується із психологинею. Суспільне Херсон

Ксенія та двоє її дітей перебувають у центрі сім місяців. Вона дізналась про його існування із соцмереж. Під час чергової сварки з чоловіком їй довелось викликати підрозділ поліції з протидії домашньому насильству "Поліна", розповіла жінка.

"Він почав вживати алкоголь, дуже швидко це сталося. Я думала, коли спиваються, це ж якийсь час треба, але в нього це швидко було. І стався конфлікт такий серйозний. Я звісно була шокована, не знала, куди подітися. Я швиденько набрала поліцію, тому що там у нас вже фізична сутичка була. За мною приїхали, я вже підготувала заздалегідь речі", — сказала Ксенія.

Херсон, домашнє насильство, кризовий центр, психологічна допомога, Поліна Скрипаль
Психологиня Поліна Скрипаль. Суспільне Херсон

"Коли жінка потрапляє до нас, то перш за все, потрібно стабілізувати її стан. Якщо є діти, — стабілізувати стан дітей. Потім допомогти їм адаптуватися саме в закладі. Це різка зміна в їх житті, на яку вони наважились. Ми можемо стати опорою, підтримати. Я зі свого боку та соціальні працівники можемо дати жінці нове відчуття своєї самооцінки, яка, як правило, дуже порушена кривдником, допомогти повірити у свої сили, прокласти шлях у майбутнє", — пояснила психологиня Поліна Скрипаль.

Наразі у центрі перебувають 23 підопічні. До повномасштабного вторгнення їх було до 50, розказала начальниця відділу з протидії та запобіганню домашньому насильству, керівниця спеціалізованих служб підтримки Херсонського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Наталя Краска.

"До повномасштабної війни в Херсонській громаді було понад 320 тисяч людей і загалом, у нас було близько тисячі звернень на рік. Після вторгнення РФ, після деокупації Херсона кількість населення зменшилась втричі, тобто саме у Херсоні зараз приблизно 100 тисяч населення. При цьому торік до нас було за 1000-1300 звернень. В цьому році, а він ще не минув, їх вже понад 1600. У нас наразі не працюють підприємства, не так багато робочих місць. Через це відбувається маргіналізація населення. І через зовнішні небезпеки ми розуміємо, що є певні емоційні прояви, коли в родинах, де такого раніше не відбувалося, зараз це може бути", — сказала вона.

Херсон, домашнє насильство, кризовий центр, психологічна допомога, Наталя Краска
Начальниця відділу з протидії та запобіганню домашньому насильству Наталя Краска. Суспільне Херсон

За її словами, кризовий центр заснували у 2019 році. Також зараз на постійній основі працює денний центр допомоги.

"На сьогодні у Херсоні відновили систему протидії домашньому насильству. Звісно, ресурси не ті, які були до війни. Ми втратили людський капітал, у нас фахівців менше стало, у нас багато суб'єктів працює онлайн. Водночас у нас дуже потужна поліція, працює сектор з протидії домашньому насильству", — розказала Наталя Краска.

Людина, яка потерпає від домашнього насильства, може звернутися до поліції, денного центру, мобільної бригади Кризового центру або до громадських організацій "Десяте квітня" та "Право на захист", додала вона.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

Топ дня

Вибір редакції

На початок