Перейти до основного змісту
Яка ситуація із заборгованістю за комунальні послуги на правобережжі Херсонщини

Яка ситуація із заборгованістю за комунальні послуги на правобережжі Херсонщини

Ексклюзивно

В Україні під час воєнного стану примусово стягувати борги з фізичних осіб за спожиті житлово-комунальні послуги заборонено. Щомісяця комунальні підприємства недотримують десятки мільйонів гривень. Це впливає на рівень роботи установ та у наданні послуг в регіонах, зокрема, на правобережжі Херсонської області.

Рахунки за спожиті комунальні послуги херсонка Юлія намагається оплачувати вчасно, адже, говорить, отримує їх у повному обсязі.

"Звичайно, пенсія маленька, проте намагаюся за можливості платити. Ви знаєте, якщо йде війна і світло нам все одно надають та воду, то спасибі велике за це комунальникам", — говорить жінка.

Борги за комунальні послуги
Жителька Херсона прийшла сплатити за спожиті комунальні послуги, 20 листопада 2024 року. Суспільне Херсон

Сплачує за спожиті послуги й жителька Херсона Ольга.

"Ні, в мене немає боргів. Є невеликий борг за опалення. 5 тисяч, це я вважаю, невеликий. Скоро його погашу, планую до кінця листопада. Показники зняла першого числа. Розцінки знаю, помножила і все, задоволена. В тих умовах, що зараз є, якщо десь порив, швидко зробили й дали нам тепло, воду. Люди розуміють, ми всі в цих умовах живемо", — каже вона.

Зараз у будинках проживає третина мешканців, розповів голова правління одного з ОСББ міста Олег Турчинський. Решта людей тимчасово виїхали з помешкань.

Борги за комунальні послуги
Голова правління одного з ОСББ у Херсоні Олег Турчинський, 18 листопада 2024 року. Суспільне Херсон

"Люди, які мешкають саме в Херсоні, стараються, щоб боргів не було. Хоча їм важко. Люди, які поїхали, в них більше боргів, але відчувається, що люди хвилюються і теж стараються сплачувати. Дуже величезні тарифи, люди економлять. Найбільше турбує це тих, в кого маленькі діти, хворі дорослі люди. Це переважно люди похилого віку, які потребують для себе більше уваги й вони тримаються коштом своєї пенсії. Є ті, що хочуть не бути боржниками, а є такі, що чекають, що нам все спишуть, на який закон вони опираються, я не можу вам сказати. Але є такі наші жителі. Ми економимо на вивезенні сміття, на освітленні будинку, так само по воді. Дуже стараємось, щоб гроші залишалися в будинку", — голова ОСББ.

Директор департаменту у справах ЗМІ Херсонської міської ради Денис Путінцев говорить, під час воєнного стану примусово стягувати борги з фізичних осіб за спожиті житлово-комунальні послуги заборонено. Але, за його словами, від вчасного розрахунку за спожиті послуги залежить стала робота комунальних підприємств.

"Що стосується Херсонводоканалу — на 1 листопада загальна дебіторська заборгованість споживачів становила понад 120 млн грн. Більше третини споживачів послуг десь рік не платять за воду та водовідведення. Приріст дебіторської заборгованості лише за жовтень цього року становив майже 2, 5 млн грн. Наразі водоканал застосовує збиткові тарифи на послуги, які були встановлені 2022 року, окупність яких становить менш як 30%. КП "Херсонтеплокомуненерго" споживачі за теплову енергію заборгували станом на 1 листопада 2024 року понад 480 млн грн. Загальний спад платіжної спроможності населення в період війни призвів до відсутності у підприємства обігових коштів для здійснення господарської діяльності", — говорить Путінцев.

Заступник голови управління АТ "Херсонгаз" Віталій Голубєв розповів, рівень оплати населення за спожитий газ щомісяця — 35-40 відсотків.

Яка ситуація із заборгованістю за комунальні послуги на правобережжі Херсонщини
Обігрівач, який вмикають в одній з родин в житловому кварталі Херсона, 25 жовтня 2024 року. Суспільне Херсон

"Загальна заборгованість нашого населення складає 316 млн грн, з яких на окупованій частині лишилася заборгованість 89 мільйонів і 227 мільйонів — це заборгованість правобережжя. При щомісячному нарахуванні в загальному для наших фізичних осіб, для нашого населення 10,5 мільйонів гривень. Найбільше має заборгованість Херсон, оскільки воно найбільше. З 272 тисяч споживачів, які були до початку війни й користувалися послугами розподілу, на окупованій частині наразі не проходить нарахування, і в нас залишилося активних споживачів близько 160 тисяч, відповідно, що 133 — це Херсон. Найліпша ситуація з розрахунками в тих регіонах, які найбільш віддалені від лінії зіткнення і від Дніпра. Це у нас Велика Олександрівка і Високопілля", — каже Голубєв.

Борги населення за спожиту послугу впливають і на роботу підприємства, говорить Віталій Голубєв.

"Ми не в змозі самостійно забезпечити себе витратними матеріалами, технікою, бо перед деокупацією міста майже усі автомобілі вивезли. Викрадені обладнання, комп'ютери, все, що у нас було в Херсоні — військові РФ забрали з собою, коли тікали. "Нафтогаз" зі свого боку до нас має претензії за несвоєчасну оплату, нараховуючи штрафні санкції та пені. За розрахунок по 2022 року вже сама заборгованість погашена, "Нафтогаз України" претендує стягнути понад 40 млн грн штрафних санкцій. Це наслідок несвоєчасних розрахунків за 2022 рік за газ, який ми купували для забезпечення своєї діяльності й розподілу природного газу", — розповів заступник голови управління АТ "Херсонгаз".

Борги за комунальні послуги
Директорка Херсонської обласної енергопостачальної компанії Світлана Макаренко, Херсон, 18 листопада 2024 року. Суспільне Херсон

Щомісяця недоотримує від 20 до 30 мільйонів гривень від населення і Херсонська обласна енергопостачальна компанія, говорить директорка Світлана Макаренко. За її словами, рахунки сплачують лише 60 відсотків споживачів.

"Ситуація із заборгованістю, будемо казати, по правобережній частині, оскільки вона актуальна на сьогодні, приріст боргів склав 242 мільйони гривень за період після деокупації. Майже 95 тисяч побутових споживачів на правобережжі з боргом понад 10 тисяч гривень на загальну суму 179 млн грн. З них шість з половиною тисяч, які взагалі не сплачували протягом 2023-24-го року. Рекордсмен в нас є, споживач побутовий з боргом 330 тисяч гривень. Лівий берег наразі тимчасово окупований, тому ми не постачаємо туди електроенергію. За період окупації ХОЕК має заборгованість, споживачі мають боргів на рівні 2 мільярди 100 млн грн", — говорить вона.

Директорка ХОЕК говорить, підприємство пропонує споживачам реструктуризацію боргу.

"Наші обов'язки — це 100% оплата нашим контрагентам згідно з законодавством. І коли рівень розрахунків не перевищує 70%, а то і мається на рівні 50%, то звісно ми не можемо розрахуватися в повному обсязі. Ми не маємо коштів на закупівлю і на розрахунки. Критична ситуація з розрахунками за розподіл електроенергії. Але ж ті бригади, які виїжджають все ж таки, які працюють під обстрілами, ці мужні люди, вони повинні мати заробітну плату. Повинні мати паливо, матеріали, обладнання для того, щоб виїхати та відремонтувати ці мережі під обстрілами. Тому велике прохання до людей, попри все, за можливості погашати борги й платити наші поточні платежі", — каже Світлана Макаренко.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

Топ дня

Вибір редакції

На початок