Команда українського фільму "Редакція" відвідала Херсон зі спеціальними показами та дискусіями про локальні медіа як рушії суспільних змін. Стрічку знімали незадовго до повномасштабного вторгнення на Херсонщині, зокрема в Олешківських пісках. Її світова прем’єра відбулась на 74-му Берлінському міжнародному кінофестивалі. У кінотеатрах фільм зʼявиться 28 листопада.
Фільм "Редакція" продовжує серію попередніх стрічок режисера Романа Бондарчука "Вулкан", "Українські шерифи" та "Dixie Land" про український південь. Головні ролі у стрічці зіграли херсонські журналісти та актори. У масовці брали участь місцеві жителі, розказав Бондарчук. За його словами, події у фільмі відображають узагальнений стан регіональних медіа до 2022 року.
"Зйомки почались влітку 2021 року і ми зняли все, окрім епілогу, і вже монтували фільм. Ми перенесли епілог на наступний рік і монтували фільм, коли почалось повномасштабне вторгнення. І, відповідно, ми припинили роботу і якийсь час взагалі ним не займались. Вже в 2023 році ми знайшли партнерів у Чехії, які допомогли зробити нам постпродакшн, кольорокорекцію і графіку. Також знайшли партнерів у Словаччині, які допомогли нам зняти епілог фільму. Це буде перший показ сьогодні, бо все почалось у Херсоні і тур теж може початись у Херсоні. Я дуже радий, що ми маємо таку можливість", — сказав режисер.
Члени творчої команди, які працювали над фільмом "Редакція", мали досвід роботи у журналістиці. Зокрема, сценаристка Дар’я Аверченко 10 років працювала у сфері медіа. У 14-річному віці, говорить, була ведучою дитячої програми на херсонському обласному телебаченні.
"Це були найцікавіші 10 років: багато подорожей, спілкування, а також досвід різних редакцій. Я думаю, що я була готова до роботи над сценарієм про редакцію. І, треба сказати, що в моєму досвіді редакції, які показані у фільмі, мені особисто не траплялись. Але, на жаль, вони існують", — розповіла сценаристка і співпродюсерка фільму.
Після перегляду стрічки присутні медійники обговорили стан регіональних медіа та способи протидії російській пропаганді.
"Війна, як би це дивно не звучало, стала поштовхом для локальних медіа до розвитку. Багато хто закрився. Очевидно, не витримав, бо були свої специфічні речі, бо донори не хотіли підтримувати залежні медіа, медіа, які "джинсують". Ті, хто працював завжди на достойному рівні, ті, в принципі, не тільки вижили, але ще й намагаються розвиватися", — сказав головний редактор інтернет-видання "МОСТ" Сергій Нікітенко.
"Більшість із тих, хто ведуть якісь мережі, сторінки в інтернеті про Херсонщину, про Херсон, вони не в Херсоні. Це такі реалії. У кожного свій поріг безпековий і ризиковий. Це нормально, я думаю. Але дуже сильно змінились і ті самі медіа, які працюють за Херсоном, і ті, які приїжджають і працюють тут", — сказав модератор дискусії, журналіст Іван Антипенко.
"Вся країна РФ – це все країна пропаганди. Вони розповсюджуються не тільки в новинах та соцмережах, на яких ми фокусуємося. Це також і музика, і кіно, і театри, і музеї — все це. Вони дуже люблять цю тему, маніпулювати на ній. І мені здається, ми маємо просто займати цю нішу, щоб не тільки через медіа, але й через кіно більше розказувати, показувати людям. Зробити це максимально цікаво, аби люди більше дивилися українські продукти", — пояснила кореспондентка "Freedom" у Херсоні Дар’я Літовченко.
Фільм "Редакція", розказав режисер Роман Бондарчук, представили у 20 країнах світу. Під час всеукраїнського туру планують відвідати 13 міст. У кінопрокат стрічка має вийти 28 листопада.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.