Раз на тиждень лікарі-волонтери українсько-ізраїльської медико-волонтерської місії "FRIDA Ukraine" приїздять у прифронтові населені пункти правобережної Херсонщини. Місцеві жителі можуть пройти обстеження у невропатолога, ендокринолога, кардіолога, гінеколога та інших спеціалістів.
Біля місцевої амбулаторії зранку вишукувалась черга, адже до одного з населених пунктів на правобережній Херсонщині приїхали лікарі команди українсько-ізраїльської місії медичних волонтерів "FRIDA Ukraine". Альона Ремаренко привела своїх дітей на прийом до педіатра.
"Старшій було погано позавчора ще зранку, а цій дитині — тільки вночі сьогодні. І мені так само. Лікарі приїжджають часто і ліки дають. Це добре, бо на даний момент десь виїхати важко, особливо у Херсон", — сказала жінка.
"Я прийшла до терапевта-кардіолога. Найактуальніша на сьогоднішній день проблема, тому що стрес руйнує не тільки наші нервові клітини, а й наше здоров’я. Дуже добре, що є можливість зробити ЕКГ. У Херсон ми зараз не можемо виїхати. У Миколаєві теж треба записуватися. Так як свого транспорту немає, мені треба підлаштовуватися. Скажу те, що це дуже зручно, що всі лікарі є. Якщо терапевт до іншого лікаря призначить, то всі лікарі є", — поділилася враженнями місцева жителька Альона Воропай.
Марія прийшла на прийом до невропатолога, зробила УЗД. Каже, востаннє обстежувалась майже три роки тому.
"У мене хронічний гастрит і виразка була, то я прийшла сюди. І тоді попроходила всіх лікарів. Я на обліку стояла з щитовидною", — сказала Марія.
За останні два роки найчастіше пацієнти звертаються із наслідками контузій після російських обстрілів, розповідає лікарка-отоларинголог Марина Дворська.
"У нас є сім днів, а особливо перші 24 години – це дуже важливий час, коли саме можна врятувати слуховий нерв. На жаль, ми частіше стикаємося з цим у наших військових. Але і цивільне населення, яке постійно під обстрілами, також піддається впливу великого шуму і травмуються теж слухові нерви. Якщо потрібно, ми призначаємо лікування. Якщо потрібне якесь оперативне втручання або щось більше, то ми тоді скеровуємо в якусь клініку для подальшого дообстеження і лікування", — пояснила лікарка.
Керівниця амбулаторних виїздів Христина Авраменко говорить, щотижня волонтери їхньої організації працюють у Херсонській, Миколаївській, Донецькій, Чернігівській, Сумській, Запорізькій та Харківській областях. Надають перевагу населеним пунктам, де взагалі немає лікарів, або є лише сімейні спеціалісти.
"Привозимо і невролога-кардіолога, і вузьких спеціалістів, скажімо, судинного хірурга, офтальмолога — тобто тих спеціалістів, до яких у таких регіонах доступ був ускладнений і у мирні часи, а під час повномасштабного вторгнення — тим більше", — сказала Христина Авраменко.
Поруч з амбулаторією у стоматологічному кабінеті, обладнаному в автобусі, приймає пацієнтів Антон Мацієвський. Говорить, з початком повномасштабної війни роботи побільшало. У прифронтових селах така мобільна стоматологія – єдина можливість для місцевих жителів пройти лікування.
"Є рентгенологічне обладнання. Робимо рентгени, прицільні знімки. Це краще, ніж нічого. Також здійснюємо хірургічні втручання, видалення складні та звичайні, лікуємо канали, гнійні процеси, абсцеси. Якщо більше часу є, — пломби, реставрації", — розповів стоматолог.
Лікарі місії також намагаються забезпечити своїх пацієнтів безплатними ліками, говорить Христина Авраменко.
"Наразі ми співпрацюємо. Наприклад, ця місія організована завдяки виграному гранту ПРОООН. І відповідно ця організація фінансує приїзд лікарів, їх проживання і харчування. Якщо ми кажемо про нашу стоматологію, то це наш спільний проєкт з Фондом Сергія Притули", — сказала керівниця амбулаторних виїздів благодійної організації.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.