Спорт на Херсонщині: що змінилось із повномасштабним вторгненням РФ в Україну

Спорт на Херсонщині: що змінилось із повномасштабним вторгненням РФ в Україну

Ексклюзивно

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Херсонській області працювали 34 дитячо-юнацьких спортивних школи. 15 спортивних шкіл знаходяться на тимчасово окупованій території та перебувають на вимушеному простої. За минулий рік 573 спортсмени Херсонщини взяли участь у Всеукраїнських та міжнародних змаганнях різного рівня. Про спорт на Херсонщині від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Суспільне поспілкувалось із тренерами, спортсменами та чиновниками.

18-річний херсонець Артем займався боксом з 15 років. Під час окупації Херсона його тренер виїхав за кордон, тому хлопцю довелось шукати нового. Тепер він займається кікбоксингом.

"В такий нелегкий період потрібно всім якось погані думки, все, що в тебе накопичилось всередині, треба якось виплескувати. Я дуже радий тому, що в мене вийшло займатися в Херсоні, тому що в Херсоні важко знайти де тренуватись. Але все ж таки я знайшов. Я їздив на минуле змагання в Києві — чемпіонат України по кікбоксингу. Я зайняв друге місце у ваговій категорії 86 кілограмів", — ділиться Артем.

спорт, Херсонщина, бокс
Артем у тренувальному залі. Суспільне Херсон

Тренер із кікбоксингу Петро Веренич працює в ДЮСШ "Україна". Чоловік говорить, що деякі його вихованці приїжджають на тренування навіть із сусідніх міст.

"У мене тренується мій старий вихованець, ще довоєнний. Він служить у Миколаєві, приїздить один раз на тиждень, щосуботи, щоб потренуватися.Також поліцейські, теж мої випускники ще до війни. Їм теж це треба. Приїхати, щось розучити, щось згадати, побити мішки, попрацювати в парах. Мої старі вихованці, які на фронті, якщо вони приїжджають в Херсон, то вони обов'язково ходять у зал і тренуються. Тренуються в мене пожежники, тренуються волонтери — їм треба якось перемкнутися, перезавантажитися, відволіктись, звільнитися. Тренування має таку властивість: воно відновлює психіку", — говорить Петро.

спорт, Херсонщина, бокс
Тренер із кікбоксингу Петро Веренич. Суспільне Херсон

Через безпекову ситуацію в Херсоні Петро не береться тренувати дітей. Зала, де він працював раніше, пошкоджена після обстрілів міста російськими військовими, говорить чоловік.

"Оскільки він біля річки, цей провулок розбитий, міна прилетіла в дорогу навпроти спортзалу. Осколки побили вікна. І навіть вибухова хвиля вивалила залізні двері. Частина осколків прилетіла в спортзал, розбило дах", — розповів тренер.

спорт, Херсонщина, обстріли, спортзал
Пошкоджена російськими обстрілами будівля спортзалу. Петро Веренич

Від початку повномасштабного вторгнення на Херсонщині пошкоджена майже сотня спортивних споруд, говорить начальник управління фізичної культури, молоді та спорту Херсонської обласної державної адміністрації Анатолій Стоцький.

"Це стадіони, майданчики, ті ж самі приміщення спортивної школи. Так от, 84 з тих майже 600 — у нас або зруйновані, або повністю зруйновані, або просто пошкоджені. Є повністю, наприклад, зруйнована школа. Це була спортивна школа боксу, яка знаходилась на стадіоні "Спартак". Вона повністю зруйнована до нуля. Дуже сильно зруйнована школа вищої спортивної майстерності. Її спочатку зруйнували снарядами, а потім її змило під час чергового теракту з підривом Каховської ГЕС. Тому вона двічі постраждала за цей час", — говорить чиновник.

спорт, Херсонщина, Анатолій Стоцький
Начальник управління фізичної культури, молоді та спорту ХОДА Анатолій Стоцький. Суспільне Херсон

До повномасштабного вторгнення в області працювали 34 дитячо-юнацьких спортивних школи, говорить Стоцький.

"На жаль, 15 спортивних шкіл знаходяться на тимчасово окупованій території й перебувають на вимушеному простої. Але існує ще ціла низка секцій, гуртків, які працюють в режимі онлайн, які працюють на ентузіазмі батьків в більш безпечних місцях. То діти збираються, тренуються. Вони працюють, скажімо, в такому — резервному режимі. Взагалі всі масові заходи, які ми проводимо спортивні, ми проводимо десь на безпечній території: або в Миколаєві, або в інших регіонах", — розповів начальник управління.

спорт, Херсонщина, школа боксу, обстріли
Школа боксу у Херсоні після російських обстрілів. Анатолій Стоцький

За його словами, спортсмени та тренери отримують фінансову підтримку.

"Спортсмени в нас, на жаль, розкидані, можна сказати, по всьому світу. Більшість їх знаходиться на території України. Але є спортсмени, особливо це спортсмени вищих досягнень, які проходять постійно якісь тренувальні збори разом зі збірною України, за кордонами нашої держави", — говорить Стоцький.

спорт, Херсонщина, обстріли, ШВСМ
Так наразі виглядає ШВСМ у Херсоні. Директор ШВСМ Ігор Гарагуля

В основному складі збірної України серед людей з порушенням слуху 14-річна Анастасія Дитяткова. Дівчина займається плаванням з 7 років, з них два останні тренується не в Херсоні.

"Мої перші змагання були в Херсоні, в маленькому 12,5 метрів басейні. Я отримала перше місце, першу медаль і я була дуже рада. Коли почалася війна, я приїхала в Київ з Херсона і тренувалася онлайн з тренером, бо вона була в Херсоні. Було складнувато. Але коли ЗСУ звільнили Херсон, моя тренерка приїхала в Київ і ми поїхали на чемпіонат України і показали гарні результати. На чемпіонаті України ми представляли Херсон. Я зараз займаюся в Києві, але дуже хочу повернутися додому, в Херсон", — поділилась Анастасія.

спорт, Херсонщина, Анастасія Дитяткова, плавання
Херсонська спортсменка Анастасія Дитяткова на Чемпіонаті України з плавання. Анастасія Дитяткова

Попри повномасштабне вторгнення, спорт в регіоні продовжує працювати, говорить заслужена тренерка Анастасії Елла Бенедик.

"Зараз ми тільки приїхали з Всеукраїнської спартакіади "Повір у в себе", де Анастасія встановила п'ять рекордів. Це говорить про те, що вона дуже перспективна спортсменка, яку розглядають на наступний рік на участь в Дефлімпійських іграх. І звісно, це наша мета", — говорить тренерка.

Елла Бенедик, Анастасія Дитяткова, спорт, плавання, Херсонщина
Тренерка Елла Бенедик зі своєю вихованкою Анастасією Дитятковою. Суспільне Херсон

Колишні вихованці Херсонського фахового спортивного коледжу протягом двох років вчаться і тренуються в Києві, в училищі фізичної культури імені Івана Піддубного, розповідає тренер з академічного веслування Олександр Боголуцький.

"Херсонський спорт існує, і ми цьому приклад. Бо навіть на всіх змаганнях, що ми беремо участь, протокольно ми пишемось Херсон-Київ. Бо Херсон, Київ чому? Тому що ми вихідці з Херсона. Так сталося, що ми збереглись, ми вдосконалюємося, але нас забезпечує Київ. Ті спортсмени, яких ми до війни ще почали виховувати й зараз виховуємо. Нових спортсменів зараз знайти буде дуже складно. Вже наша збірна брала участь у вісімці чоловічій серед юніорів, у чемпіонаті Європи, де зайняли четверте місце, там сидів Суховий Гліб та Харік Андрій. А Гречаний Олександр він вже серед дорослих у чемпіонаті Європи брав участь. Досягнення такі — збірна України", — говорить тренер.

спорт, Херсонщина, веслування, Олександр Боголуцький
Тренер з академічного веслування Олександр Боголуцький. Суспільне Херсон

До Херсона можна буде повернутися, коли там будуть створені належні умови для тренувань, каже бронзовий призер чемпіонату Європи Олександр Гречаний.

"Більше себе вважаю з міста Херсона, тому що я там народився і довгий час тренувався, і там все як по душі більше. Я вважаю, що на даному етапі спорт в Херсоні ще є, але вже дуже мало. Бо всі намагаються втекти, виїхати звідти, щоб безпечно для життя було. Я думаю, що можна буде відродити й навіть потрібно. Це для розвитку молоді, для здорового і міцного здоров'я", — говорить Олександр.

спорт, Херсонщина, каноїсти
Спортсмени-каноїсти на тренуванні. Олександр Боголуцький

Понад два роки не може повернутися до Нової Каховки призерка Олімпійських ігор, чемпіонка Європи, заслужена майстерка спорту України Анастасія Павлова. Зараз вона живе і тренується в Чернівцях.

"Зараз я знаходжусь на змаганнях у Хорватії. Сьогодні вони закінчилися, і я зайняла друге місце особисто. Дуже задоволена своїм результатом. За останні два роки в мене були також медалі з зимового чемпіонату Європи в приміщенні, з Гран-прі Європи минулого року. І також з Європейських ігор була срібна медаль в команді. Зараз спорт важливий, тому що ми маємо можливість представляти нашу Україну на міжнародній арені. Ми можемо доносити до людей правду. Ми можемо показувати наскільки ми сильні, навіть тренуючись в таких умовах, як є зараз в Україні", — говорить Анастасія.

Анастасія Павлова, спорт, Херсонщина, стрільба з луку
Анастасія Павлова з батьками Владиславом та Надією, які також є тренерами дівчини. Анастасія Павлова

За минулий рік 573 спортсмени Херсонщини взяли участь у Всеукраїнських та міжнародних змаганнях різного рівня, говорить Анатолій Стоцький.

"Упродовж 2023 року спортсмени олімпійських видів спорту завоювали 46 золотих, 38 срібних та 42 бронзових нагороди на всеукраїнському рівні. На міжнародному рівні зайняли шість золотих, сім срібних та п'ять бронзових нагород. З неолімпійських видів спорту завоювали 10 золотих, 18 срібних та 22 бронзових нагороди на всеукраїнському рівні. І на міжнародному — п'ять золотих нагород. Спортсмени паралімпійських та дефлімпійських видів спорту принесли в області 31 золоту, дев'ять срібних та 11 бронзових нагород на всеукраїнський рівні. І чотири золотих, п'ять срібних і чотири бронзових — на міжнародному рівні", — розповів Стоцький.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

На початок