Через підрив Каховської ГЕС до берегів Одеси прибиває чимало предметів – уламків будинків, меблів. Однією з останніх знахідок є грецька амфора. На одному з пляжів Одеси її знайшов херсонець.
Херсонець Юрій за фахом історик. Під час окупації разом з родиною тимчасово переїхав до Одеси. 10 червня разом з товаришем та родиною пішли гуляти на набережну. Там побачили як люди виловлюють черепах.
"Оскільки я родом з Херсонщини, з Голої Пристані, я знаю як їх ловити. Тому я взяв ініціативу на себе. І почав виловлювати цих черепах. Мені це вдалося, я виловив дві черепахи. Мені так здається, що вони з приватних акваріумів. Вони зовсім не схожі на тих, які водяться у нас на Херсонщині, вони декоративні", — розповів Юрій.
Він почув як хтось сказав, що у воді плаває ваза. Відразу зрозумів, що то амфора.
"В якийсь момент ми зорієнтувалися. Я її трохи підійняв, друг встиг схопити її за ручку, вона ціла. Вилили з неї частину морської води. Коли ми вийшли на берег, то у нас були емоції і ейфорія. А для мене, як історика це взагалі незвичне явище. Оскільки я був на розкопках, знайти цілу амфору дуже важко. Знаходиш якісь частини: верх, донечка або якусь маленьку частинку. І це було для нас успіхом знайти таке на розкопках. А тут знайти цілу амфору, майже не зруйновану", — говорить Юрій.
Херсонець відразу вирішив передати амфору до херсонського краєзнавчого музею.
"Ми прийняли рішення, що Херсон дуже сильно пограбований і пограбований музей. Це все було в ейфорії. Ми знали, що її треба віддати в музей. Якщо ми в Одесі, то в одеський. Через 10-15 хвилин зрозуміли, що ми маємо віддати у херсонський, який постраждав. Звідки було вивезено все, що роками накопичувалося. Зателефонували до працівників музею вони із задоволенням погодилися взяти. Наступного дня до мене приїхали і прийняли цю амфору", — згадує Юрій.
Тимчасова виконувачка обов’язків директорки херсонського краєзнавчого музею Ольга Гончарова говорить, що новий експонат музею потрібен.
"Треба сказати, що на півдні України греки селилися приблизно з шостого століття до нашої ери. Третього сторіччя нашої ери вони покинули нашу територію. Але ми не знаємо де саме було це поселення чи корабель затонулий. Ми це будемо з’ясовувати", — розповіла виконувачка обов’язків директорки Херсонського обласного краєзнавчого музею.
У музеї уже почали вивчати амфору. Попередньо з’ясували, що це візантійський період середньовіччя.
"Це наша культура спадщина, це наша історія. Оскільки наш краєзнавчий музей пограбований під час окупації, то ми дуже хотіли відчувати цю свідомість людей, щоб вони приносили якщо побачить такі артефакти. Такі або інші хай приносить і таким чином ми будемо поповнювати фонди музею", — говорить Ольга Гончарова.
Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон
Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber