Жителі 4 сіл на Херсонщині проти об'єднання в одну ОТГ ( репортаж)

Жителі 4 сіл на Херсонщині проти об'єднання в одну ОТГ ( репортаж)

Жителі 4 сіл на Херсонщині проти об'єднання в одну ОТГ ( репортаж)
. Суспільне Херсон

Жителі чотирьох сіл Новотроїцького району 12 травня вийшли на акцію протесту. Вони проти перспективного плану формування територій громад Херсонщини, а саме об'єднання їх в одну громаду. У Новотроїцькому районі передбачалось створити або 4 громади, або одну. Кабмін 29 квітня 2020 року погодив план "один район — одна громада".

Жителька селища міського типу Сиваське Ірина Максимець каже, що люди вийшли на акцію протесту, щоб їх почули і передивились цей перспективний план, прийнятий 29 квітня. А перед цим, 17 квітня на онлайн-конференції було обговорено і прийнято рішення про створення чотирьох громад. У селищі Сиваське зроблено освітлення, ремонт доріг, є сучасний спортивний майданчик. Голова селищної ради Віктор Батрановський переконаний, що Сиваське може стати спроможною об’єднаною територіальною громадою:

"Зараз бюджет нашого великого селища всього 9 мільйонів гривень. Коли б ми утворили ОТГ з Дивним і Зеленим, то наш бюджет виріс би до 24 мільйонів 304 тисяч гривень. Коли ми виконали б всі видатки, у нас на розвиток залишилось би ще 3 мільйони гривень".

За ідею створити 4 ОТГ виступає і ініціативна група з Новотроїцького. Заступниця Новотроїцького селищного голови Тетяна Левошик говорить, що проводились економічні розрахунки, за якими у разі створення однієї громади, вони додатково отримають 7,6 млн.гривень. Якщо ж буде чотири окремі громади, то це буде 9,6 млн.гривень.

У селі Громівка люди також проти ідеї "один район-одна громада". Секретарка Громівської сільської ради Вікторія Доценко каже, ще у 2017 році звернулись до представництв навколишніх сіл, зокрема, до сільських голів, до депутатського корпусу Воскресенки, Сергіївки, Новопокровки, Новомиколаївки, Василівки з ініціативою про створення однієї об'єднанної громади. Однак, отримали від всіх відмову. У селі працюють підприємства. Тут зробили ремонт у будинку культури, в школах, в харчоблоці, побудували новий сучасний стадіон. Село останніми роками розвивається.

"Спецалісти підрахували, що Громівська громада, яка буде включати 5 сільрад, економічно буде йти з плюсом майже 6 млн.гривень,"- говорить голова Громівської сільської ради Сергій Ляшко.

Підтримують своїх сусідів і жителі села Чкалового. Вони кажуть, що ідею "один район-одна громада" лобіював народний депутат України від їхнього округу Володимир Іванов. Він прокоментував цю ситуацію так:

«Я декілька разів приїжджав, зустрічався з мешканцями окремо, і з головами сільських рад окремо. У кожного було своє бачення, у кожного свої аргументи. Потім обговорення було в обласній адміністрації, де були запрошені і присутні голови всіх сільських рад, майже всього району. Кожен висловлював свою думку. Було прийнято рішення: на території Новотроїцького району правильно і згідно з розрахунками, згідно методики, сформувати одну громаду. Це рішення було подано на розгляд Уряду. І Уряд прийняв рішення : правильніше буде одна громада. Більшість, майже 80-90 відсотків сільських рад просять, щоб в Новотроїцькому районі була одна громада".

Голова Новотроїцької райдержадміністрації Наталія Солтановська розказала, що відношення людей в Новотроїцькому районі щодо централізації не просте. Адже думки в районі поділилися на два боки:

"Ще в 2015-му році був визначений перспективний план району, де за поділом планувалося створити 4 ОТГ в районі. За цих 5 років взагалі жодна сільська селищна рада не скористалася цією можливістю. Сказати, що не намагалися скористатися – такого не було. Тривали обговорення, зустрічі. Ми намагалися зібрати їх, донести цю думку. Але постійно натикалися на 2 протилежних боки думок. Сьогодні( 12 травня – ред.) ми отримали вже затверджений перспективний план Новотроїцького району, за яким створюється одна Новотроїцька ОТГ. Тут враховані думки більшості наших громад".

Сільська голова Подового (Новотроїцького району-ред.) Світлана Хлупянець виступає за створення в районі однієї ОТГ:

"Люди, звичайно, хочуть, щоб було якнайкраще і тягнуться до найкращого. Тобто там вже є інфраструктура, є необхідні всі будівлі і споруди. Є все необхідне. Є всі умови для того, щоб приймати людей, обслуговувати цих людей повноцінно. Звичайно, ми в такому випадку тоді підтримуємо це".

Виконувачка обов’язків голови Зеленівської сільської ради Юлія Боднарюк каже, що вона підтримує думку своєї громади. Мешканці їх села за одну громаду:

"Вони вважають, якщо ми збережемо район, і в нас буде одна громада, то все залишиться ( ну як вам сказати) на рівні, як і було. Для них це спокійніше . І по-перше, в нас сполучення. Якщо нас роз’єднають і приєднають до Сиваської ОТГ, в нас немає автомобільного сполучення. Їх лякає відсутність доріг. Оце ось перша причина".

Перший заступник голови облдержадміністрації Дмитро Бутрій прокоментував, що перспективний план Херсонської області затверджений. І в Новотроїцькому районі затверджено "один район- одна громада":

"Більшість сільських голів і сільських рад Новотроїцького району саме за те, щоб об’єднатися в один район. В 11 сільських радах прийнято таке рішення. Була і інша група – 4 сільські ради – це Громівка, Сивашська, Чкалівська і сам Новотроїцьк, які виявляли бажання створити на базі своїх адміністративних центрів ОТГ. Направлено було два плана. Кабмін прийняв, що саме у Новотроїцькому районі буде одна громада".

Анна Тонг, Владислав Купрєєв.

На початок