Росіяни при втечі вкрали всю виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею

Росіяни при втечі вкрали всю виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею

Росіяни при втечі вкрали всю виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею
. Херсонський обласний краєзнавчий музей Фото: Суспільне Херсон

Російські військові при втечі повністю вкрали виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею, яку збирали понад сто років, розповів Суспільному заступник начальника обласної інспекції з охорони пам'яток історії та культури Денис Сікоза.

"Частина знахідок, яка була знайдена під час проведення археологічних розкопок на пізньоскіфському городищі Червоний Маяк також була вивезена. Херсонський музей один із найстаріших, і його експозиція формувалася з кінця 19-початку 20-го сторіччя Гошкевичем як музей старожитностей. І оце ядро колекції як археологічне, воно потім поповнювалося постійно знахідками експедицій, які проводилися на території Херсонської області", розповідає Сікоза.

Росіяни при втечі вкрали всю виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею
Розграбована експозиція в Херсонському краєзнавчому музеї Фото: Суспільне Херсон

Працівникам музею, які не погодилися співпрацювати з окупаційною владою, заборонили приходити на роботу, розповіла секретарка музею Олена Яременко. За словами музейниці, вона змогла повернутися сюди 17 листопада разом із працівниками СБУ, які все фіксували.

"Це був жах. В мене аж коліна підкошувалися. Я розуміла, що вивезуть, але не очікувала, що аж так. У нас не лишилось зброї в колекції, не лишилось колекції дорогоцінних металів, колекції ікон. Повністю вивезені монети, повністю вивезені медалі та ордени, причому імперського періоду та Радянського союзу. Це жахливо. Та ще й погром цей, де вітрини валяються було дуже неприємно", — говорить секретарка музею.

Розкрадали музей за сприяння директорки, яка пішла на співпрацю з росіянами, говорить Олена Яременко

"Коли я працювала, тут цілеспрямовано, дуже активно працювали на свято 9-го травня. Щоб зробити планшетну виставку на площі Свободи й тут внести якісь незрозумілі зміни в експозицію "Друга світова війна". Експозиція була на місці, евакуації не було, ніхто нічого не вивозив. Єдине, що розібрали швиденько, це десь 2-3 березня, експозицію "АТО. Хроніки війни" та "Голодомор", — розповідає Олена Яременко.

Росіяни при втечі вкрали всю виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею
Пусті полички в експозиції Херсонського краєзнавчого музею Фото: Суспільне Херсон

Перший крок, який мало зробити керівництво музею для збереження експозиції – це демонтаж чинних виставок, каже спеціаліст відділу моніторингу ситуації на окупованих територіях Міністерства культури та інформполітики Сергій Немцев.

"Мали бути демонтовані експозиції, речі мали бути зосереджені в фондосховищі. Це б явно убезпечило їх від такого мародерства. Коли ви приходите в музей, апріорі найкращі речі стоять у вітринах. Ну і все. Але цього не було зроблено, тому ми, на жаль, втратили експозицію", — повідомив Сергій Немцев.

За словами Сергія Немцева, відновити вкрадені росіянами історичні пам'ятки Україна зможе завдяки механізму світової реституції, тобто йдеться про повернення або відновлення матеріальних цінностей. Але це тривалий і складний процес, каже чоловік.

Що відомо

  • З 31 жовтня до 3 листопада російські окупанти пограбували художній музей у Херсоні.

Читайте також

"Мистецтво – це частина історії краю, а тепер її не існує": чи є надія повернути вкрадену колекцію Херсонського музею

272 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок