а допомоги хустки можна було багато дізнатися про українську жінку. Про традиції, способи зав’язування хусток та їх використання у світі сучасної моди Суспільному розказала екскурсоводка Інна Микуцька.
Інна Мікуцька говорить, що взимку віддає перевагу хусткам, а не шапкам, бо це дозволяє відчувати себе жіночною. На сьогодні вона має цілу колекцію різних хусток.
"Те, що ми зараз знаємо про хустки, це - обрядовий елемент, але це і елемент жіночого одягу. Який обряд ми з ним сьогодні асоціюємо? Це весілля. Завжди на весіллі свекруха вдягає невістці хустину. Завжди хустку складають на кут, але ми завжди вважаємо, що вони складаються на рівні кути навпіл, рівнесенько ось так, насправді ні. Хвостик, який довший, символізує свекруху, а це – невістка, яка входить у родину", - каже Інна Микуцька.
![Всесвітній день української хустки: як на Херсонщині поєднують традиції предків та сучасну моду Всесвітній день української хустки: як на Херсонщині поєднують традиції предків та сучасну моду](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/428a1f81eb126c4f.jpg)
Пов’язуючи хустку, на ній робили закладку. Це означало, що родина житиме в злагоді, говорить Інна Мікуцька. Кінці перехрещували та не зав’язували у вузол, щоб життя молодої було без складних вузлів. Закручуючи кінці хустки, надавали їм необхідної форми. Наступний спосіб зав’язування хустини – гущі популярний на Західній Україні. Так в’язали хустки на свято.
![Всесвітній день української хустки: як на Херсонщині поєднують традиції предків та сучасну моду Всесвітній день української хустки: як на Херсонщині поєднують традиції предків та сучасну моду](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/d5eb129a4295043a.jpg)
Два кінці хустки зав’язували вузлами, підіймали до гори та збирали докупи, говорить Інна Мікуцька. Гущі – це був зимовий варіант жіночого святкового образу. Якщо ж погода видалася особливо холодною, можна спробувати зав’язати хустку наступним чином. З одного кінця намотували джгут та підіймали до гори, закріплювали кінець з протилежного боку. Використовували для цього англійські шпильки, продовжує жінка. Каже, розгортали хустину і закріплювали її з одного краю - таким чином є хустина на голові і шарфик спереду.
За кількістю хустин можна було визначити статус жінки та рівень її заможності, говорить Інна Мікуцька. Сьогодні хустки використовують не тільки як головний убір. Дизайнерка Оксана Пономарьова створює сценічні костюми та керує театром мод. 2019-го стала кавалеркою ордену «Берегиня України». У її колекції є українські сукні для дівчат, в основі яких хустки з традиційними візерунками.
"Мені подобається нестандартне використання звичайних речей. Колись прийшла ідея створення таких костюмів, бо їх потрібно було багато, вони повинні бути різноманітні і я вирішила, чому б не використати хустини і не створити яскравий такий костюм", - говорить дизайнерка.
Одна із її суконь пошита за одну ніч, говорить Оксана. На неї пішла одна хустка і майже не лишилося відходів. Костюм побував на сцені та модних показах кілька десятків разів.
Читайте також
- Хустка сторічної давнини - подарунок Нестора Махна, зберігається в херсонському музеї
Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон
Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber