Підроблений COVID-сертифікат. Яка відповідальність за їх виготовлення та використання

Підроблений COVID-сертифікат. Яка відповідальність за їх виготовлення та використання

Підроблений COVID-сертифікат. Яка відповідальність за їх виготовлення та використання
. Фото: УНІАН

Яка відповідальність за підроблений COVID-сертифікат та хто може понести покарання. В студії Українського радіо.Херсон розказала юристка, заступниця директора Регіонального центра з надання Безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко.

Європейський Союз із 20 серпня визнає українські COVID-сертифікати. З 1 липня Україна почала тестування COVID-сертифікатів, а 19 серпня ЄС визнав, що українські сертифікати відповідають європейським нормам. Із 10:00 20 серпня Україна може приймати громадян ЄС із європейськими сертифікатами, а ЄС може приймати українців з нашими сертифікатами.

За словами заступника голови Херсонської ОДА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Павла Кулика, отримати сертифікат якщо немає застосунку "Дія" або не встановили його то можна зайти на сайт порталу і там замовити собі сертифікат та роздрукувати його за допомогою електронного цифрового підпису. Більшість із тих хто користується застосунком "Дія" можуть в розділі "Послуги" замовити сертифікат, далі зробити Дія.Підпис. Тоді ви відразу отримаєте сертифікат вакцинації.

" Є поодинокі випадки коли він не підтягується. Тоді є можливість зайти через ЄЦП в застосунок "Дія", Банк ID, а також через NSP. Тобто ви можете приклавши свій телефон до закордонного паспорту, поводивши по ній, знайдете свій чіп, який передасть данні до застосунку і автоматично згенерує COVID-сертифікат, який виписується у більшості випадків на закордонний паспорт. Якщо це не допомогло, звертайтесь до свого сімейного лікаря бо у 70% випадків, а може і у 90% потрібно, щоб сімейний лікар вніс дані у бази про вакцинацію", - говорить Павло Кулик.

Міністерство цифрової трансформації скасувало вимогу, за якою електронний сертифікат про вакцинацію у додатку "Дія" можна було отримати тільки з використанням функцій Дія.Підпис.

"Тепер для цього не потрібен КЕП і Дія.Підпис, для якого треба було підтвердження особи за допомогою Photo ID. Щоб згенерувати COVID-сертифікат як на порталі, так і у застосунку Дія — достатньо буде авторизуватися через BankID чи Mobile ID", — повідомили у пресцентрі Мінцифри.

Як зазначили у відомстві, користувачам тепер необхідно: оновити застосунок Дія до останньої версії в AppStore або Google Play натиснути "Послуги" та обрати пункт "COVID-сертифікати" — "Отримати сертифікат" поставити галочку, щоб дати згоду на передачу даних з Електронної системи охорони здоров’я у Дію.

В ефірі "Зворотного відліку" на UA:Першому 14 вересня головний санлікар Ігор Кузін заявив, що уряд ініціював законопроєкт про посилення кримінальної відповідальності за підробку документів, які стосуються вакцинації або видачі довідок щодо особливо небезпечної інфекційної хвороби.

Заступниця директора Регіонального центра з надання Безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко, говорить, ініційовано законопроєкт для того щоб посилити відповідальність за безпосередньо підроблення COVID-сертифікатів, за збут і за використання.

"Це робиться для того щоб зменшити випадки підробки. Адже на сьогоднішній день кримінальна відповідальність існує. Але наприклад, якщо це штраф, то для людини, яка використовує підроблений сертифікат це 850 грн. І не кожен задумається, що це кримінальна відповідальність, а це пляма на все життя", - каже юристка.

За її словами на сьогодні є пропозиція посилити відповідальність - штрафні санкції.

"Якщо людина використовуватиме підроблений COVID-сертифікат. Це 17 тис. гривень штрафу. Якщо підробка – до 68 тис грн. Все це пропонується для того, щоб ця відповідальність когось стримувала від того, щоб підробляти, виготовляти, збувати і користуватися цими документами про вакцинацію", - розповідає Олена Іпатенко.

Кримінальна відповідальність за використання і підробку документів є. Якщо особа, яка виготовляє підроблені сертифікати або для того щоб користуватися ними самому або треті особи - то це кримінальна відповідальність передбачена ч.1 ст. 358 кримінального кодексу України. На сьогоднішній день санкції для тих, хто збуває або розповсюджує - штрафні санкції 17 тис грн. також може бути арешт строком до 6 місяців або обмеження волі до 2 років. Якщо особа повторно вчиняє правопорушення, то навіть може дійти до позбавлення волі. За використання підробного документа також існує кримінальна відповідальність ч.4 ст.358, згідно за якою нараховується 850 грн штрафу або арешт до 6 місяців, або обмеження волі до 2 років.

Якщо людина свідомо йде на роботу, знаючи, що захворіла та приховує цей факт, і буде заражати - то це буде умисне зараження цією інфекційною хворобою. За це також передбачена кримінальна відповідальність.

"Але є випадки, коли людину викликають на роботу, мотивуючи тим, що без неї не можна зробити цю роботу, то звертайте увагу на те, що особисто ви будете відповідати. Адже ви знаєте, що маєте цю хворобу. Керівник підприємства, який викликає такого працівника також несе відповідальність", - розповідає юристка Олена.

Цифрові COVID-сертифікати роздруковані з порталу "Дія" у паперовому вигляді і сертифікати у застосунку мають однакову юридичну силу. Там є Qr-код, який сканується. Якщо пред’являємо сертифікат, який видається в лікарні, то лише оригінал з печатками, відповідними підписами і даними про вакцину.

Сертифікати мають право перевіряти не тільки поліція, а і Держпродспоживслужба, відповідні органи місцевого самоврядування, співробітники охорони здоров’я.

Сертифікат для тих, хто перехворів на коронавірус, але не вакцинувався запровадять у додатку "Дія". Зараз документ тестують, повідомили у Міністерстві цифрової трансформації. Наразі після одужання від COVID-19, сімейні лікарі можуть надати лише виписку з історії хвороби.

Електронний документ дозволить людям пересуватися між областями. З паперовою довідкою від лікаря така подорож регіонами неможлива. Ця довідка не дає права подорожувати між областями і користуватись громадським транспортом в умовах червоної зони, зазначають у Міністерстві охорони здоров'я України.

Генеральна директорка директорату громадського здоров'я МОЗ України Ірина Руденко розповіла Суспільному, що зараз розробляється механізм, аби згенерувати довідку про одужання в "Дію".

Польські прикордонники цього року вже виявили понад пів тисячі підробних COVID-сертифікатів на відрізку кордону з Україною.

Про це пише "Укрінформ" із посиланням на польських прикордонників.

"Так, у Надбужанському відділі Прикордонної служби Польщі розповіли, що цього року прикордонники виявили 554 українські COVID-сертифікати міжнародного зразка, щодо яких існує "обґрунтована підозра у їхній підробці". Востаннє з України до Польщі з підробленим COVID-сертифікатом намагалися потрапити 25 жовтня. Тоді затримали п'ятьох людей. Згодом їм заборонили в'їзд у Польщу", - повідомляється у виданні.

За словами керівника прес-служби Херсонського прикордонного загону Івана Шевцова, на забезпеченні у Державної прикордонної служби є спеціальні сканери-фесборд. Вони забезпечують перевірку сертифікатів на COVID-19, а також негативних результатів тестування або одужання від хвороби. Сканування за даною системою здійснюється за кілька секунд.

"За останні пів року на Херсонщині не було жодного випадку коли фіксувалиcm підроблені паспортні документи. В першу чергу це пов’язано з тим, що у Херсоні не працює аеропорт, оформлення громадян там не здійснюється. Основний потік здійснюється через адмінмежу з тимчасово окупованим Кримом. На даний етап там також жодних випадків виявлення підробних сертифікатів не було" - каже керівник прес-служби Херсонського прикордонного загону Іван Шевцов.

Наталя Шклярук

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок