На Херсонщині знайшли 15 мертвих червонокнижних журавлів

На Херсонщині знайшли 15 мертвих червонокнижних журавлів

На Херсонщині знайшли 15 мертвих червонокнижних журавлів
. Суспільне Херсон

Знайшли їх на території біосферного заповідника "Асканія-Нова". З початку року на Херсонщині сірих журавлів померло понад 800, розповів директор заповідника Віктор Гавриленко.

За словами директора заповідника, знайшли мертвими молодих птахів.

"Вони не збиралися далі летіти. Дивіться, яка класична картина отруєння – кров не згорається. Яскраво-червоного кольору з дзьобу витікає кров. Це знову показує те, що птах отруївся препаратами антикоагулянтної дії. Небезпека у тому, що ці препарати накопичуються і передаються ланцюгами живлення. Оце скоріше всього поїла його лисиця. Чекайте, що днів через 10 цієї лисиці вже не буде, - додає Віктор Гавриленко.

Він говорить, що частина сірих журавлів, яка залишилася на території заповідника, це вже отруєні птахи. Ті, які допоки живі, більше не можуть злетіти.

"Для журавлів територія їхньої взаємодії із суміжними екосистемами дуже велика. Щодня вони можуть вилітати до 40 км за межі заповідника. От коридор у нас туди у Каховський район. І цей сектор потруєний. Ми показували ще з січня. І дуже прикро, що люди, які вже знали про те, що їхні препарати вбивають птахів, продовжили свідомо застосовувати цей препарат аж до квітня, - розповідає Віктор Гавриленко.

На Херсонщині знайшли 15 мертвих червонокнижних журавлів
Суспільне Херсон

Після виявлення нових мертвих птахів, працівники заповідника звернулися до поліції та Держпрожспоживслужби. Речниця Нацполіції у Херсонській області Тетяна Скуба розповіла, що розслідування загибелі птахів триває. З початку року до поліції надійшло 25 повідомлень про загибель червонокнижних птахів на території біосферного заповідника та на полях сільгосппризначення. За всіма фактами відкриті кримінальні провадження.

"Проведеними експертизами встановлено, що загибель птахів сталася внаслідок отруєння діючою речовиною Бродіфакум, яка входить до складу агрохімічних препаратів, які використовуються для боротьби з гризунами. На сьогоднішній день у Каховському районі перевірено 52 фермерські господарства, у деяких з них виявили хімічні препарати на основі бродіфакуму. На території цих господарств проводяться слідчі дії, перевіряється документація на застосування пестицидів та агрохімікатів, які використовувалися для боротьби з гризунами. Досудове розслідування триває", - додає Тетяна Скуба.

Після того, як на території заповідника "Асканія-Нова" знову знайшли мертвих птахів, Віктор Гавриленко вирішив поїхати на поля у Каховському районі, де раніше знайшли понад 170 мертвих сірих журавлів.

"Ми тільки під`їхали до лісосмуги і знову бачимо цього загиблого журавля, який лежить тут уже декілька днів. Але картина загибелі така ж сама, яку ми спостерігали сьогодні у Великому Чапельському поді. Це закривавлений дзьоб. Чому знову про цього журавля ніхто не повідомив? Екоінспекція завірила, що дано доручення мисливським товариствам збирати цю інформацію і подавати їм, - говорить директор заповідника.

На Херсонщині знайшли 15 мертвих червонокнижних журавлів
Суспільне Херсон

Віктор Гавриленко на полі знайшов ще сімох мертвих птахів. Голова правління громадської організації "Українська природоохоронна група" Олексій Василюк розповів, що законодавство не забороняє використовувати препарати на основі бродифакуму.

"За законодавством про Червону книгу України, про охорону навколишнього середовища, про охорону ґрунтів – ви не маєте права вбивати у жоден спосіб, жодну дику тварину. Ви не маєте права робити це. Тим більше є кримінальна відповідальність за вбивство тварин у жорстокий спосіб. А смерть від бродіфакуму- це смерть від розриву внутрішніх органів. Від неї не можна врятувати жодну тварину. Це - дуже болісна і тривала смерть. Смерть кожного птаха, яка відбулася від отрути цієї на Херсонщині, можна класифікувати як окрему причину порушити кримінальну справу за фактом жорстокого поводження", - розповідає Олексій Василюк.

Виконувачка обов`язків директора обласного департаменту сільського господарства та зрошення Маргарита Степанова розповіла, що ними була дана рекомендація сільгоспвиробникам не застосовувати препарат, який має діючу речовину бродіфакум.

"Ми отримали згоду від міністерства аграрної політики і міндовкілля щодо заборони використання цього препарату на території Херсонської області і взагалі в буферній зоні. наші аграрії зараз борються за врожай. У першу чергу ми рекомендували дуже велику кількість змін до законодавчих нормативно-правових актів, це стосується посилення контролю з боку держпродспоживслужби, екологічної інспекції стосовно того, хто використовує даний препарат, у якому обсязі він використовується, яким чином", - додає Маргарита Степанова.

Голова правління Української природоохоронної групи Олексій Василюк говорить, що ці випадки масової загибелі на території України можуть мати негативні наслідки для іміджу країни на міжнародному рівні.

"Я думаю, що найближчими, принаймні, місяцями, сто відсотків Україні доведеться якимось чином на міжнародному рівні пояснювати, як так сталося, що саме з провини українських суб’єктів загинула така кількість птахів, які Україна зобов’язалася перед усім європейським співтовариством охороняти", - розповідає Олексій Василюк.

Заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Михайло Хорєв сказав, що отруїлися птахи через неправильне використання отрути проти гризунів. Її мали розсипати у нірки, а не на полях.

"Питання зараз всіма центральними органами опрацьовується не у плані заборони бродіфакуму, а розробити так, щоб його використання або використання будь-якого іншого пестициду не наносило шкоди навколишньому природному середовищу у той спосіб, у який воно відбулось", - додає Михайло Хорєв.

Що відомо:

  • Регіональна комісія з питань ТЕБ і НС своїм рішенням 17 березня рекомендувала громадам перевірити поля на їх території на виконання вимог Законів України «Про пестициди і агрохімікати», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ»
  • Перший випадок загибелі птахів був зафіксований на території біосферного заповідника "Асканія-Нова" на початку січня 2021 року. Тоді знайшли мертвими 191 сірого журавля.
  • З початку 2021 року на території області загинули майже 2 тисячі птахів, зокрема і червонокнижних.
  • На Херсонщині продовжують гинути сірі журавлі та огарі. З січня працівниками біосферного заповідника "Асканія - Нова" на полях і у лісосмугах зібрано понад 2000 мертвих червонокнижних птахів.

Наталія Тимофєєва, Григорій Шматко

На початок