Перейти до основного змісту
"Економія — близько 1,5 млн грн": у Харкові кардіологічна лікарня отримала сонячну станцію від уряду Норвегії

"Економія — близько 1,5 млн грн": у Харкові кардіологічна лікарня отримала сонячну станцію від уряду Норвегії

Одна з кардіологічних лікарень Харкова, яка обслуговує близько 11 тисяч пацієнтів на рік, отримала гібридну сонячну електростанцію. 27 березня її офіційно передали представники уряду Норвегії та ПРООН.

Про важливість такого обладнання для медичного закладу та міста, економію електроенергії та автономність роботи під час відключень світла, читайте у матеріалі Суспільне Харків.

"Коли працюють генератори, вони не тягнуть ліфти. І ми пацієнтів просто заносили на третій поверх"

Директорка лікарні, яка отримала сонячну станцію, Ольга Романенко каже, під час відключень світла медичний заклад стикався з проблемами — іноді пацієнтів доводилося заносити до реанімації на руках, бо не працювали ліфти.

"Понад половину наших пацієнтів доставляються до нас машиною швидкої допомоги. І ці пацієнти потребують невідкладних медичних дій. Наша реанімація розташована на третьому поверсі. Коли працюють генератори, вони не тягнуть ліфти. І ми пацієнтів просто заносили на третій поверх. Також обладнання потребує електроенергії. І не завжди, коли воно працює все разом, генератори можуть забезпечити потребу", — розповіла директорка.

ольга романенко
Директора кардіологічної лікарні Ольга Романенко. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник

сонячні панелі
Сонячні панелі на кардіологічній лікарні в Харкові. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник

Стале електропостачання вкрай важливе для кардіологічної лікарні, каже Романенко. Пацієнти медичного закладу — це люди з серцево-судинною патологією та системними захворюваннями.

Серцево-судинна патологія — це інфаркти. Те, що потребує найшвидшого реагування. У нас є ангіографічна установка, за допомогою якої ми відкриваємо коронарні артерії й відновлюємо кровотік в серце. Тобто, рятуємо життя наших пацієнтів.

Сонячна електростанція вже деякий час попрацювала у тестовому режимі, зазначила Романенко. За цей час нарікань на її роботу не було.

"Сонячні батареї, якщо сонячний день, забезпечують роботу нашої лікарні стовідсотково. Надійно. Ми не відчули, як вона працює. Ну, тобто, вона працює як центральне енергопостачання", — розказала директор медзакладу.

мурал харків
Мурал на кардіологічній лікарні в Харкові, який символізує партнерство між Україною та Норвегією. Художниця Юлія Вус. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник

Міністр закордонних справ Королівства Норвегія Еспен Барт Ейде, який завітав до Харкова, щоб офіційно передати обладнання, зазначив, що для медичних закладів важливе безперебійне електропостачання.

"Ідеться про забезпечення автономною енергією, тобто більш надійною, що є особливо важливим для лікарень. Тому що, як всі люди в білих халатах знають, а решта з нас розуміють, якщо електрика обривається посеред операції, це може прямо загрожувати життям людей", — зазначив міністр.

делегація з норвегії харків
Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде передав лікарні у Харкові сонячну електростанцію. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник

"Зекономлені кошти будуть використовуватися у цій лікарні"

Встановлення гібридної електростанції дозволить не тільки зменшити залежність медичного закладу від загальної електромережі, а й зекономити кошти, розповів міський голова Харкова Ігор Терехов.

За його словами, завдяки цьому обладнанню лікарня зможе заощадити понад мільйон гривень.

"Щодо економії коштів міського бюджету і бюджету, який ми виділяємо разом з НСЗУ на цю лікарню, то тільки завдяки цьому обладнанню, яке зараз уже встановлено і почало працювати, ми очікуємо економію в розмірі півтора мільйона гривень. І важливо, що ці зекономлені кошти будуть використовуватися у цій лікарні", — розповів Терехов.

"Це одне із сучасних обладнань, з останніх технологій у цій сфері"

Директор компанії Unosolar Service, яка будувала сонячну станцію, Андрій Гетьман каже, потужність обладнання становить 150 кВт — це 268 сонячних панелей. Цієї потужності вистачає, щоб на 100% покрити споживання електроенергії закладу.

андрій гетьман
Андрій Гетьман, директор компанії Unosolar Service, яка будувала сонячну станцію, Харків, 27 березня 2025 року. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник

"Це щось з останніх технологій у цій сфері. Якщо брати ситуацію на ринку, то так, це одне із сучасних обладнань, відповідно потужність панелей 610 Вт. При цьому ще накопичується електроенергія для того, щоб вночі можна було з акумуляторів споживання забезпечити нічне. Станція може надлишок електроенергії ще й надсилати в місто як варіант компенсації споживання", — розповів Гетьман.

сонячні панелі
Сонячні панелі на кардіологічній лікарні в Харкові. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник

Обслуговувати станцію буде іспанська компанія, зазначив підрядник. Вони будуть моніторити роботу станції та робити налаштування у віддаленому режимі.

Сонячна станція на кардіологічній лікарні — перша, яку уряд Норвегії передав Харкову, зазначив міський голова Терехов. За його словами, протягом року Норвегія планує передати місту ще 12 таких станцій — сім для лікарень та п'ять для навчальних закладів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня
Вибір редакції
На початок