Про підозру в екоциді та порушенні законів та звичаїв війни повідомили двом російським генералам. Слідчі вважають, що вони відповідальні за знищення греблі Оскільського водосховища.
Про це 21 лютого повідомили у Харківській обласній прокуратурі.
"Триває робота зі встановлення інших окупантів, причетних до вчинення цього воєнного злочину", — зазначили у прокуратурі.
Серед підозрюваних — російський генерал Олег Маковецький, який народився в Чугуєві
Один із підозрюваних — уродженець Чугуєва Харківської області, генерал-лейтенант, командувач 6-ю армією військово-повітряних сил і протиповітряної оборони західного військового округу, кажуть у прокуратурі. Імені його у прокуратурі не називають, але цю посаду обіймає Олег Маковецький.

"Він вже є фігурантом низки кримінальних проваджень за віддання наказів бомбардування Харкова та області під час російського повномасштабного вторгнення. Серед останнього — його підозрюють в організації авіаатаки на «Епіцентр» у Харкові", — кажуть у прокуратурі.
Там додають, що саме за його наказами по греблі водосховища били з винищувачів ракетами Х-59, фугасними авіаційними бомбами ФАБ-250/500/1500.

Раніше повідомляли про підозри Олегу Маковецькому в організації удару по музею Сковороди, що розташований у Сковородинівці Золочівській громаді. Також слідчі вважають, що саме Маковецький віддавав накази обстрілювати Національний науковий центр "Харківський фізико-технічний інститут", де розміщена ядерна підкритична установка "Джерело нейтронів" та сховище ядерних матеріалів.
Що відомо про другого фігуранта справи про знищення греблі Оскільського водосховища Олега Цокова
Другий підозрюваний — генерал-лейтенант, командувач 20-ю загальновійськовою армією західного військового округу ЗС РФ, кажуть у прокуратурі. В СБУ говорять, що це генерал-лейтенант Олег Цоков.
За наказом Цокова 12 вересня 2022 року підпорядковані йому інженерно-саперні підрозділи замінували та підірвали щит першого затвору і дорожнього перекриття між будівлею ГЕС та галереєю стаціонарних механізмів.

"Коли у вересні 2022 року через контрнаступ ЗСУ російська армія залишила позиції у Харківській області, він наказав замінувати та підірвати запорні конструкції греблі, заклавши вибухівку. За планом, це мало зупинити наших військових через підтоплення прилеглих територій. Але очікуваного результату це не дало", — сказано у повідомленні прокуратури.

В СБУ зазначили, що перевіряється інформація про можливу загибель Цокова на війні в Україні: "Його смерть не є підставою для припинення розслідування кримінального провадження".
Які наслідки знищення греблі Оскільського водосховища
В СБУ кажуть, що з 13 по 30 вересня 2022 року російські бомбардувальники регулярно обстрілювали греблю.
Було повністю знищено греблю водосховища, що призвело до катастрофічних наслідків. Водосховище втратило до 70% води. Розмито родючі ґрунти, під загрозою знищення опинилися тварини й рослини. Внаслідок незворотного зневоднення Оскільського водосховища та підтоплення прибережної зони відбулися катастрофічні зміни в природно-техногенній екосистемі річки Сіверський Донець.

Що показала експертиза у справі про руйнування греблі Оскільського водосховища
Експертиза підтвердила, що руйнування греблі Оскільського водосховища є соціально-техногенно-екологічною катастрофою, що призвела до надзвичайної ситуації державного рівня, кажуть у прокуратурі.
Навколишньому природному середовищу заподіяно шкоду на загальну суму майже 4 млрд гривень.

Докази того, чим російська армія знищувала греблю водосховища, знайдені на місці.
Збройними Силами України було збито винищувач, з якого війська РФ обстрілювали цей об’єкт, зазначили у пресслужбі.
Що відомо про Оскільське водосховище
Оскільське водосховище — це велике руслове водосховище на річці Оскіл, одне з найбільших в Україні з об'ємом 474,3 млн куб. метрів води. Його площа становить 122,6 кв. км, а довжина — 84,6 км. Розташоване водосховище у Харківській області.
У квітні 2022 року повідомлялося про підтоплення вулиць у селі Оскіл внаслідок пошкодження греблі.
У липні 2022 року екологи повідомили, що внаслідок підриву дамби та зміління водосховища загинули майже 2 млн рибин.
У червні 2024 року повідомлялося, що греблю Оскільського водосховища планують відновити.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube