"Світло є лише в п'яти селах". Як живе деокупована Оскільська громада

"Світло є лише в п'яти селах". Як живе деокупована Оскільська громада

"Світло є лише в п'яти селах". Як живе деокупована Оскільська громада
. Зруйноване Вірнопілля, Харківська область, 18 квітня 2023 року. Фото: Ганна Цьомик/Суспільне Харків

У деокуповану Оскільську громаду хочуть повертатися люди попри те, що більшість населених пунктів не мають електроенергії, газу та води. Яка ситуація в громаді за понад пів року від деокупації, розказав голова Оскільської громади Геннадій Загоруйко. Далі — пряма мова.

Населення

До повномасштабного вторгнення в громаді жили понад 9,5 тисяч жителів, а зараз ми нараховуємо 3900. Всього в Оскільській громаді 27 населених пунктів, з них один — це Вірнопілля, який не був в окупації, але там проходила лінія фронту й село практично стерте, все зруйноване.

Люди хотіли повертатися ще восени в усі села, але ми просили не повертатися, а перезимувати в більш безпечних місцях. Зараз навесні всі бажають вертатися, всі з'ясовують, яка ситуація.

Вірнопілля, Оскільська громада
Зруйноване Вірнопілля, Харківська область, 18 квітня 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

Інфраструктура

Харчами та гігієною забезпечені усі населені пункти, частково завдяки волонтерам привозимо будматеріали. З ними зараз проблема, бо на сьогодні електрика є в п'яти населених пунктах, газопостачання відновили в чотирьох населених пунктах. Ситуація складна. Водопостачання відновлене частково у двох населених пунктах — Капитолівка та Оскіл. Проблема з електрикою пов'язана із замінуванням ЛЕП.

Найбільша проблема громади — відсутність електрики

"Світло є лише в п'яти селах". Як живе деокупована Оскільська громада
Зруйнована кухня у будинку жителя Довгенького, Ізюмський район, Харківщина, 18 квітня 2023 року. Фото: Ганна Цьомик/Суспільне Харків

Руйнування

14 сіл, це де майже немає людей пусті стоять, чи будуть туди вертатися, ми не знаємо. Це вся західна і південна частина нашої громади. Там, де проходила лінія фронту, села повністю зруйновані.

ВІрнопілля
Зруйноване Вірнопілля, Харківська область, 18 квітня 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

Не зруйновані ті села, які швидко потрапили в окупацію: Комарівка, Капитолівка, Діброва, Співаківка. Всі інші населені пункти — там немає інфраструктурних об'єктів, ні приватного сектору.

Такі села як Довгеньке, Вірнопілля, Сулигівка — зруйновані

Там населення — це фермери, які після розпаювання колгоспів мали свої маленькі господарства. Вони мають надію повернутися, відновити їх і знову жити, але замінованість територій, руйнування господарчих будівель не дають їм впевненості в завтрашньому дні. Вони не знають, що робити й у мене немає відповіді, як розмінувати поля та відновити техніку.

Оскільщина — це сільськогосподарські угіддя, тертя частина території громади вкрита лісом, тому ми робили ставки на роботу рекреаційних зон і зон відпочинку. Але дамба на Оскільському водосховищі зірвана, водосховища нема, бази відпочинку знищені, приватний сектор, який займався зеленим туризмом, знищений. Основне підприємство — ДП "Хлібопродукт" — знищене.

Читайте також

"Відродити село непросто, але хочемо": як жителі Вірнопілля відновлюють зруйновані господарства

"Щодня по сто снарядів летіло": як живуть люди у зруйнованому Довгенькому на Харківщині

"Це було Богом забуте село": житель Довгенького на Ізюмщині розповів про руйнування господарства та атаки росіян

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок