Працівниці будинку культури у Старому Салтові за 16 кілометрів від лінії фронту намагаються врятувати книжковий фонд місцевої бібліотеки: вони сортують пошкоджені книжки, частина яких вкрилася пліснявою, частину поїли гризуни, але є такі, що вцілілі.
Працівниці сортують книжки у модульному будинку: будівля, де близько пів сторіччя була бібліотека, пошкоджена обстрілами у 2022 році, розповідає завідувачка сектору культури й туризму Ірина Коряк.
"Під час чергового обстрілу бібліотека була не зруйнована, але дуже пошкоджена. Напередодні вторгнення читачів було десь близько тисячі. Молодь — це ноутбуки, комп'ютери, а людей поважного віку завжди тягнуло до книги. Загалом у нашій бібліотеці було близько 24 тисячі книг", — каже Коряк.
Працівниця будинку культури Любов Богдан намагається серед фонду врятувати українськомовні книги: примірники, які вкриті пліснявою, або пошкоджені гризунами будуть списувати, так само як і російські книжки.
"Є майже нові, що пахнуть — і не мишами. До вибухів ми вже звикли, але буває дуже голосно — все тремтить. Але ми й далі пишемо — це наша робота", — говорить Богдан.
Будівлю бібліотеки, пошкоджену російськими снарядами, торік почали ремонтувати, каже Ірина Коряк, але роботи зупинили через відсутність коштів та безпекову ситуацію.
"Коли можна було робити ремонт, нам відремонтували дах. До цього ми книжковий фонд намагалися врятувати. Інвентаризаційні книги не вдалося врятувати, тому що погодні умови різні, зима пройшла, осінь — книги постраждали від течі, вкрилися пліснявою, ще й миші. Нам вдалося врятувати третину — це точно, але ми робимо інвентаризацію. Можливо, до третини додамо ще частину", — говорить Коряк.
Нині книжки у гарному стані розставляють у кімнаті, де раніше зберігали реквізит будинку культури.
"Нам треба було поставити стелажі, щоб люди приходили, щоб вони знали, що ми про них не забули. У нас на стелажах книги, надруковані українською мовою", — розповідає Ірина Коряк.
Місцева жителька Олена Труфанова регулярно відвідує бібліотеку: "Люблю дуже читати. Ходжу в бібліотеку раз на три місяці обов'язково. Це відвертає мене від нинішнього часу".
За словами завідувачки сектору культури й туризму, звертатимуться до українських письменників та благодійників, щоб ті допомогли завезти нові книжки та відремонтувати пошкоджену бібліотеку.
"Будемо просити, щоб нам допомогли відновити будівлю бібліотеки до кінця. Там буде комп'ютерний клас, читальна зала, плануємо зал, де зберігатимуться книги, тобто, архів. Час стрімко диктує нові умови життя і діяльності бібліотеки. У перспективі — створення Центру надання культурних послуг для населення. А для цього треба багато зробити: закінчити ремонт, закупити меблі для цього приміщення, комп'ютерну техніку. Можливо знайдуться небайдужі люди, які допоможуть нам здійснити цю мрію", — говорить Коряк.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube