Серце, пронизане стрілами: історик знайшов у архівах ймовірний найдавніший герб Харкова, датований XVIII століттям

Серце, пронизане стрілами: історик знайшов у архівах ймовірний найдавніший герб Харкова, датований XVIII століттям

Ексклюзивно
герб харкова
Сучасний прапор (зліва) та знайдений у київському архіві, датований 1724 роком (праворуч). Харківська міська рада | надане Олегом Однороженко

В одному з київських архівів історик Олег Однороженко знайшов ймовірний найдавніший герб Харкова — він датується 1724 роком. На ньому зображена корона, серце, пронизане стрілами, та лаврові галузки. За словами науковця, документ з гербом був виданий місцевому міщанину для проїзду в сусідній Чугуїв. Група істориків і художників на чолі з Однороженком запропонує змінити нинішній герб, оскільки він замінив собою автентичний козацький у часи Російської імперії.

Олег Однороженко, доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства імені М. Грушевського НАН України, заступник командира 1-го самохідного артилерійського дивізіону 67-ї ОМБр. Далі — пряма мова.

Олег Однороженко
Історик та військовий Олег Однороженко знайшов у київському архіві найдавніший герб Харкова. Олег Однороженко

Знайдено найдавніший герб Харкова у стилі козацького бароко, який датується XVIII століттям

Це найдавніший Харківський міський герб — датується 1724 роком. Це був паспорт на проїзд з Харкова до Чугуєва, щоб людина могла подорожувати безперешкодно і вона мала отримувати паспорт, де було описано, куди, з якою метою слідує людина. Власне, це один з харківських міщан, як він називається, харківець — йому був виданий такий паспорт для того, щоб він міг поїхати в Чугуїв і знайти там свого пропалого коня. Йому видали екіпаж, щоб він міг подорожувати, і цей паспорт — він був засвідчений такою печаткою.

Герб Харкова, 1724 рік
Реконструкція герба міста Харкова 1724 року, графічний проєкт Артема Щиголя 2024 року. Ілюстрація надана Олегом Однороженко

Я насправді печатку міста Харкова не шукав цілеспрямовано, я працював в архіві, шукав матеріали до книги з військової історії України. І, переглядаючи матеріали з козацького періоду, натрапив на оцю знахідку — печатку міста Харкова. Це небуденна знахідка, тому що ми не знали, який був первісний герб Харкова. Для мене це успіх, оскільки я харків'янин за народженням і більшу частину життя я прожив тут. Я багато різних міських гербів знаходив, князівських, шляхетських родин, але знахідка харківського герба для мене найдорожча і цінна.

Виключати, що у Харкова міг бути якийсь старіший герб не можна, але треба сказати, що міські герби — це стабільні речі, тобто міста не дуже часто змінюють їх. Ця печатка засвідчувала документ 1724 року, це ми можемо розглядати як найпізніший відомий герб Харкова.

Є достатньо специфічні мистецькі особливості, які вказують, що скоріш за все, печатка мала походити ще з другої половини XVII століття, це може бути кінець 60-70-х років.

В принципі, ця печатка гіпотетично могла з'явитися невдовзі після заснування міста Харкова, бо печатка і герб з'являються, коли в місті функціонує міське самоврядування. Тут характерні особливості написання літер, виконання малюнку — це якраз характерні особливості для українських печаток саме цього періоду. Вона виконана в такому колоритному стилі козацького бароко, який легко угадується і який найбільш розвинувся в Мазепинську добу.

Ясно, що ця печатка не використовувалась один раз і нею засвідчено багато тисяч документів. Проблема тільки в тому, що від того часу до нас дійшло дуже мало документів, бо Слобідська Україна тривалий час перебувала на такому військовому прикордонні: турецькі напади, постійні війни, пожежі знищували документи. Із середини XVIII століття в документах багато інших печаток та гербів, це тисячі документів, але саме міської харківської печатки при цих документах немає, тому що в Харкові на той час діяла вже полкова канцелярія з 1734 року, яка використовувала печатки з двоголовим орлом і вже оригінальної Харківської символіки там не було.

Пронизане серце, зірки та півмісяці: мілітарна символіка найдавнішого герба Харкова

Пощастило, що зберігся дуже якісний відтиск, вона читається в деталях, завдяки чому ми й змогли реконструювати зображення серця, пронизаного двома стрілами в супроводі зірок і півмісяців — це така традиційна класична для козацької геральдики мілітарна символіка. Пронизане серце — це символ чеснот, мужності, хоробрості, незламності, тобто цілий комплекс найкращих лицарських характерних рис. Це характеризує Харків як таке лицарське військове місто, що для XVII-XVIII століття було надзвичайно актуальним і актуально зараз.

Герб Харкова, 1724 рік
Печатка міста Харкова 1724 року. Ілюстрація надана Олегом Однороженко

Виникає питання, чому в міському гербі присутня корона? Ми ж сприймаємо, що корона — це символ монархії. Насправді в більшості гербів корона — це певний символ гідності. У разі з міськими гербами — це символ самоврядності, для того часу це було абсолютно і виправдано, і натурально. Крім того, у харківському гербі додатковим елементом є лаврові галузки — це символ перемоги.

Лицарський хрест, серце, стріли — це все символ мужності, хоробрості, відважності, самопожертви. Разом з тим все це обрамлено лавровими галузочками, які підкреслюють, що Харків — це місто переможців. Справді, Харків давав гідну відсіч і в той час, і зараз, це знову актуально.

У сукупності всі елементи на гербі гармонійну і дуже потужну символіку, він ніби розповідає, що Харків — це місто людей з хоробрими серцями, які борються за свою свободу і незалежність, які дотримуються у своїй поведінці гідності, лицарських чеснот, які стоять насторожі своїх прав і вольностей, що це місто є самоврядним, що це місце є переможцем.

Однаковий герб для Харкова та області: що не так з символікою

Направду у нас унікальна ситуація і це ганебна річ, тому що такого більше ніде в Україні немає, щоб область і місто уживало фактично один і той самий герб. Ми можемо критикувати інші обласні герби, інші міські герби, обласних центрів, що вони не всі якісні й не спираються на давню традицію, але принаймні такого неподобства як використання містом і областю одного й того самого герба — окрім Харківської області й міста Харкова, не існує. Цю ситуацію було б непогано виправити.

Цей герб з'явився в імперську добу, він штучно замінив собою козацький. Коли його розробляли, то не брали до уваги українські традиції, не узгоджуватися з місцевими вподобаннями. Друга проблема полягає в тому, що цей герб не був міським. До 1995 року, коли він був затверджений, він роль міського герба не виконував. Річ у тім, що в Російській імперії міських гербів як таких не існувало — міста якщо і уживали герби, то вони уживали територіальні герби.
Герб Харкова та Харківської області
Герби Харкова та Харківської області. Харківська міська рада | Харківська облрада

Тому і виникла така плутанина: і місто, і область з однаковим гербом. У 1751 році він був затверджений як герб Харківського намісництва, далі уживався як герб Слобідсько-Української губернії, Харківської губернії й так до кінця існування Російської імперії. Потім він вийшов з ужитку і його відновили у 1995 році. Тодішні настрої у провладних колах були такі, що їм дуже хотілося відновити герб Катерини II, люди заявляли, що Катерина II принесла процвітання для нашого міста і з нею пов’язані найкращі сторінки історії Харкова.

Геральдистам Російської імперії рук потрапив такий довідник, який називався "Символи та емблемата", там зображувались найрізноманітніші емблеми, не геральдичні фігури й знаки. Їх і використовували для створення територіальних гербів Російської імперії. Харкову дістався ріг достатку. В принципі, такий ріг міг дістатися будь-якій сусідній губернії. КадуцейЖезл, оповитий двома зміями; атрибут Гермеса у греків та римлян вони додали, бо нібито у Харкові є ярмарки, але ж на той час в будь-якому губернському центрі були ярмарки, це не вирізняло Харків. Тобто, емблема, запозичена з цієї книги суто довільно, була дана місту як герб.

Герби повітів Харківщини
Герби повітів Харківського намісництва, затверджено 21 вересня 1781 року. Ілюстрація надана Олегом Однороженко

"Було б круто, якби Харків повернув собі свій старий герб". Історик проситиме міськраду замінити герб

Я працюю з групою істориків і митців. Ця група зараз працює над історичним обґрунтуванням. Звичайно, ми будемо звертатися до міської влади з пропозицією змінити герб. Я хочу зазначити, що я не дуже райдужно дивлюся на цю перспективу, тому що мій досвід участі у процесі герботворення говорить, що він дуже бюрократизований, має велику кількість суб'єктивних чинників і слово фахівців тут грає не першочергову роль.

Я думаю, цей герб скоро буде відомий багатьом харків'янам, і так чи інакше він буде пов'язаний з Харковом.

Українська геральдична традиція багато в чому полягала в тому, що герби не затверджувались офіційно, а просто уживалися населенням. Якщо цей старий харківський герб буде використовуватись харків'янами, громадськими організаціями, історичними товариствами, буде в живому обігу харківців, повірте мені, це набагато важливіше, ніж якісь офіційний рішення владних структур, які, на жаль, часто бувають далекі від історії й традицій.

Було б дуже круто і гарно, якби Харків повернув собі свій старий герб, як-от деякі міста України повертають собі свої старі назви.

Сливи — замість журавля: як Російська імперія замінювала українські герби

Герб — це свого роду паспорт міста, відповідник імені. Ми зараз повертаємося до того, щоб наші міста отримали питомі імена, які вони мали здавна, тому що впродовж радянської епохи, Російської Імперії намагалися змінювати питомі українські імена. Так само намагалися змінити питомо українські герби.

Російська імперія маркувала свою територію, тому на землях, в яких вони проводили активну колонізаційну політику, вони цілеспрямовано змінювали там і назви, і геральдичну панораму. Наприклад, герб Полтави змінили з козацького на герб з політичною символікою, де увіковічували полтавську перемогу Петра I; герби змінили також у гетьманській столиці Глухові, у Києві.
Герб Харкова
Радянський герб Харкова, затверджений 26 грудня 1968 року. Ілюстрація надана Олегом Однороженко

У своїй більшості старовинні герби Гетьманщини, Війська Запорозького продовжували існувати, а от на території Слобожанщини, на території Запорозьких вольностей вони проводили політику по цілковитому заміщенню місцевої символіки, тому що в їхніх планах було тотальне обрусіння цих регіонів.

Російська територіальна геральдика була достатньо примітивною. Вона створювалася в один захід для Слобідської України. Для більшості повітів і губернії герби були створені буквально у кілька років. Через це з'являлися невибагливі геральдичні зразки.

До прикладу, сусіднє з Харковом місто Валки — там був чудовий козацький герб із зображенням журавля, який означав символ військової пильності, адже Валки були засновані для оборони Слобідської України від нападів. В Російській імперії цей герб був замінений на герб із зображенням трьох слив, при цьому три сині сливи були зображені на синьому кольорі, що суперечить будь-яким геральдичним канонам. Як це пояснювали російські герботворці: в околицях Валок росте багато слив. Вибачте, по Україні скрізь ростуть сливи, це ніяк не показує особливість саме міста Валки.

По Слобідсько-Українській губернії були створені герби — чисто ботанічний сад: Недригайлів — чорні сливи, Золочів — дві груші, Богодухів — тернове дерево.

Знайдений герб може бути символом не міста, а Харківського полку

На сьогодні видається, що це був герб не міста, а герб Харківського полку. Він відомий з пізніших описів, вже коли була скасована автономія і фігурує там як Харківський герб. Він був згаданий у в листі Щербініна, генерал-губернатора Харкова. Там по контексту не зрозуміло, що це харківський герб. Він старовинний, він невідомо як з'явився, яку функцію виконує і так далі.

перший герб харкова
Герб з луком на золотому тлі, який вважається першим гербом Харкова. Ілюстрація за реконструкцією І. Саратова

Я схиляюсь до думки, що це був саме полковий герб, тому що під час моїх давніших пошуків вдалося знайти печатку Харківської сотні (полк — це як сучасна область, сотня — це як сучасний район). На гербі Харківської сотні був зображений лук зі стрілою, тому можна зробити висновок, що це був герб не міський, а територіальний, тобто різниця полягала в тому, що герб зі стрілами й серцем був гербом міста, а герб з луком і стрілою — області, якщо говорити сучасною мовою.

Серце, пронизане стрілами: історик знайшов в архівах ймовірний найдавніший герб Харкова, датований XVIII століттям
Герби у пошкодженій російськими ударами будівлі ОДА у Харкова, вересень 2022 року. Суспільне Харків/Ганна Цьомик

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок