Учасники проєкту "Літературна резиденція", які працюють над творами у Харкові, щоб глибше ознайомитися з міським середовищем і культурним контекстом, зможуть користуватися квартирою у будинку "Слово" на вулиці Культури, який належить до реєстру нерухомих пам'яток.
Про це Суспільному розповіла заступниця директора з розвитку Літмузею у Харкові Тетяна Пилипчук.
"В процесі реалізації третього заїзду резидентів у 2020 році з’явився меценат — людина, якій не байдужа історія будинку "Слово" і включення цієї історії в загальний образ Харкова. Він (бізнесмен, випускник Києво-Могилянської бізнес-школи Андрій Набока — ред.) вирішив викупити це житло, меморіальну квартиру письменника і журналіста Петра Лісового, віддати її для харківської Літературної резиденції", — розповіла Пилипчук.
У квартирі житимуть переможці конкурсу.
"Ми пропонували резидентам приїжджати на місяць і видавали стипендію. Є конкурс, прийом заявок, формується журі, відбувається розгляд заявок. Вирішили, що це чотири резиденти на рік", — пояснила Пилипчук.
У квартирі у будинку "Слово" на вул. Культури, 9 можуть селити від чотирьох резидентів на рік. Власного приміщення для учасників Літературна резиденція раніше не мала.
Зараз у квартирі триває облаштування та ремонт. Пилипчук каже, там вже оселився перший резидент — письменник Банди Шолтес з Ужгорода. У Харкові він працює над збіркою оповідань.
"Життя тут — це таке собі "розіконювання" людей, яких ми знаємо з підручників. Виходиш на кухню і розумієш, що й вони ж, мабуть, так само смажили котлети, курили першу ранкову цигарку, приймали гучних гостей. Жили, коротше. Водночас, відчуваєш ніби тіні, весь час пам’ятаєш, які страшні речі тут відбувалися і як важливо ніколи більше не допустити їх повторення", — наводять слова письменника в Літмузеї.
Що відомо
- Будинок "Слово" — житлова шестиповерхівка на вулиці Культури, 9. Побудована наприкінці 1920-х років кооперативом літераторів. Будівля спроєктована Михайлом Дашкевичем та має в плані символічну форму літери "С". З 1933 по 1938 рр. з будинку репресували понад 70 мешканців-літераторів з 60 квартир. Одинадцять із них розстріляли в урочищі Сандармох. Цей період в історії української літератури назвали "Розстріляним відродженням".
- Літературна резиденція: українські митці місяць працюватимуть у Харкові.
- 7 та 8 жовтня у харківському Літмузеї відбудуться нові лекції в рамках проєкту "П’ятий Харків". Письменники, культурні діячі та бізнесмени розповідатимуть про розвиток Харкова та його репрезентацію у власних проєктах.