Запобігти звалищам: як місцева влада на Харківщині впроваджує культуру сортування сміття

Запобігти звалищам: як місцева влада на Харківщині впроваджує культуру сортування сміття

Запобігти звалищам: як місцева влада на Харківщині впроваджує культуру сортування сміття
. Суспільне Харків

Майданчики для сортування та безкоштовний вивіз сміття. У проєкті "Місцеві" досвідом боротьби зі стихійними звалищами із Суспільним поділилися очільники Пристінської громади Куп’янського району та Коломацької ОТГ на Харківщині.

Два роки тому на території громади Пристінської сільської ради Куп’янського району облаштували 15 майданчиків для роздільного збору сміття, встановили контейнери, розповів в ефірі "Українського радіо Харків" голова Пристінської сільради Василь Боков:

"Були засмічені населені пункти, де ми вивезли велику кількість сміття КамАЗами. Потім зробили програму і закупили 30 баків для сміття. Ми свою прописували програму, проводили роботу з населенням".

Проєкт написали разом з Куп’янськом на загальну суму 784 тисячі гривень — зібрали кошти сільради, фермерського господарства та обласного бюджету.

"Початковий етап був вдалішим. Особливо молодь, школярі й населення старшого віку — вони розділяли сміття, і у нас непогано виходило. Тому що вони зрозуміли, що за сміття можна не платити. Таким чином, розділяючи сміття, його можна здавати", — говорить Боков.

Сортоване сміття у громаді здають на переробку. Несортоване, для якого також передбачили окремий контейнер, вивозять на полігон у сусідню громаду.

Коломацьку ОТГ очолює Володимир Гуртовий, який до цього був головою Шелестівської сільради району. Там запровадив безкоштовне вивезення сміття для місцевих жителів, а потім цей досвід переніс у новостворену ОТГ.

За словами Гуртового, з 34 сіл сміття вивозять у близько 20, адже там живе 80% населення: "Це не так дорого коштує. Ми купили ще один сміттєвоз, тепер у нас два сміттєвози. Докупили баки й розставили стільки баків, щоб виходило двічі на місяць вивозити сміття".

"Дійшли вже до сортування — у нас біля шкіл, магазинів, біля ринків стоять контейнери для роздільного збору сміття. Працює ця технологія. Скидають окремо. Сортоване сміття звозимо в одне місце, в принципі уклали договір, але ще не продавали нічого. Є велике бажання купити прес, щоб повітря не возити дарма. Поки складуємо", — говорить Гуртовий.

За словами керівниці Держекоінспекції в Харківській області Інеси Сосіної, органи місцевого самоврядування мають вживати заходів щодо недопущення скупчення сміття. Інспекція перевіряє райони щороку — від початку вести до кінця літа:

"Ми здійснюємо об’їзд території із урахуванням скарг, які надходять до інспекції від громадян, і дивимося щодо наявності або відсутності сміттєзвалищ. Є адміністративна відповідальність".

У 2020 році до відповідальності притягнули одного посадовця — штраф склав понад 85 тисяч гривень, говорить Сосіна.

Що відомо

  • Напередодні виборів у проєкті "Місцеві" Суспільне Харків розповідає про проблеми, якими живуть жителі Харківщини, й про варіанти їх вирішення. Перша тема була присвячена медицині, а саме системі паліативної допомоги, якої на Харківщині потребують чотири тисячі дітей. Друга стосується інфраструктури в регіонах
  • Збирають сміття і здають на переробку: як працює комунальне підприємство в селі на Харківщині.
  • Близько 90% жителів селища міського типу Пісочин на Харківщині уклали договори на вивіз сміття.

Авторка: Оксана Білецька

На початок