За даними Харківського антикорупційного центру, у 2023 році міськрада уклала договори на суму близько 1 мільярда гривень для ремонту та аварійно-відновлювальних робіт в житлових будинках. ХАЦ дослідив витрати на відбудову, зокрема, яку нерухомість ремонтують у місті, хто це робить, наскільки прозоро та за чиї кошти — розмова зі співзасновником Євгеном Лісічкіним в етері Українського Радіо Харкова.
Які будівлі, пошкоджені російськими обстрілами, відновлюють у Харкові?
Якщо говорити про пошкоджену житлову інфраструктуру, то є будинки, які можна декількома сотнями тисяч гривень привести до ладу, а є настільки розбиті будинки, що навіть точаться дискусії, зносити їх чи ні.
Коли кажуть, що 5 тисяч будинків пошкоджені, а ремонтують 200 на рік, то це не значить, що ці 500-600 будинків, які вдасться за два-три роки відремонтувати, робляться, а всі інші 4500 в такому ж стані зруйновані. Є різний ступінь пошкодження.
Насамперед розпочинають ремонт і укладають договори на ті будинки, де неможливо зараз проживання.
Пріоритети, які можна відстежити: відновлюються здебільшого житлові будинки або ж й іншу нерухомість?
Не тільки житлова інфраструктура. У 2022 році було укладено договорів на відновлення житлового фонду міста Харкова на загальну суму приблизно в 500 млн грн.
У 2023 році, окрім житлового фонду, почали відновлювати й школи, які постраждали від російської агресії. Укладено 17 договорів на 305 млн грн на ремонти шкіл та гімназій. Це й облаштування укриттів, і ремонти розбитих шкіл.
Також у 2023 році на поточний ремонт та аварійно-відновлювальні роботи в житлових будинках, які постраждали від російської агресії, укладено договорів вже на загальну суму близько 1 млрд грн. В цю суму входить замовлення аварійно-відновлювальних робіт — 700-800 млн грн.
А лікарні?
Лікарні — я не бачив саме укладання договорів по лікарнях у Харкові. Це, можливо, вже як наступний етап.
Тобто домінує житловий фонд?
Житловий фонд, так, але все одно багато скарг у людей, у жителів Харкова: чому саме той будинок, а не сусідній, який також пошкоджений? Є питання по цій пріоритетності. Ці критерії непрозорі. Може, з мешканцями тих будинків, які стоять на відновленні, проговорюють це, але таких прозорих критеріїв, чому саме цей будинок, в цьому районі, а не в іншому і так далі, то публічно такого немає.
Чиї це кошти, які співвідношення міського бюджету і субвенції, можливо, ще якісь донори долучалися — що про це відомо?
Про донорів невідомо, а кошти на співвідношення — це окремим інформзапитом треба питати, тому що в закупівлях просто вказується, що є замовник такий-то, сума, адреса, підрядник, але не завжди вказано, це кошти місцевого бюджету або субвенції. Минулого року, та і в цьому теж, я не особливо часто зустрічав, що це кошти субвенції. Це місцеві кошти, коли приймався бюджет на 2023 рік, там сума від 0,5 млрд ближче до мільярда на відновлення саме житлового фонду.
Скільки відсотків замовлень на себе бере “Житлобуд-1”? Наскільки об'ємні його роботи, якщо брати Харків?
Якщо ми говоримо про Харків, то безумовним фаворитом на відновлення житлового фонду міста є "Житлобуд-1". Вони минулого року майже половину від всіх 500 млн отримали. Якщо житловий фонд, то це 40-50%. Якщо взагалі, це трішки менше, тому що по школах вони не дуже багато отримали підрядів.
В цьому році, якщо ми говоримо про школи, то там вони не є фаворитами, там є, наприклад, компанія ТОВ "ТБК ТІТАН", це місцева компанія. Власник, на прізвище Хомовський, раніше був дотичний до Департаменту житлового господарства. В нього був спільний бізнес з одним з топчиновників житлового департаменту міськради.
А ви разом з колегами на чому зосереджуєте увагу, коли досліджуєте відновлювальні роботи? Наскільки це прозоро та ефективно?
Якщо по відновленню у Харкові, можу сказати, що процедура публікування кошторисів, зараз вже намагаються її вести, але оці більш ніж півтора року вона була непрозорою. І через це аналізувати саме ціни на матеріали, які йдуть на відновлення житлових будинків міста, майже неможливо.
Наприклад, житловий фонд обласного підпорядкування. Там кошториси є, кошториси з суттєвим завищенням матеріалів. Ми про це пишемо, але особливої реакції від обласної адміністрації зараз немає. Міська рада реагує на такі хайпові, епатажні закупівлі. Вона може їх скасувати. Приклад — віконний блок умовно від 3,5 тисяч до 5,5 тисяч гривень за квадратний метр. Ми бачимо навіть зараз в міських документах 8,5-9,5 тис. грн за віконний металопластиковий блок, за квадратний метр. І характеристики такі самі, як в області купують такий самий металопластиковий блок за 5-5,5 тисяч грн. Ми комунікуємо по цих питаннях з міською владою.
Міська влада реагує спочатку повномасштабного вторгнення краще, це треба визнати. Але реагує на такі хайпові, іміджеві штуки. Ось, наприклад, департамент Вікторії Грецької-Миргородської, управління іміджевих проєктів. Ракетки оці, бейсболки, проведення волонтерських навчальних шкіл. Ось на таке реагують: на футболки, кросівки по 5-6 тисяч в поліклініці влітку. На ґрунтовні моменти з відбудовою Харкова... Наприклад, навіть там в одному з районів, знову ж таки по віконних блоках, з'явився кошторис. Зазвичай, їх просто немає, тому немає і матеріалів про переплати.
Міським головою часто згадується бюро Нормана Фостера, яке залучене до планів перебудувати та відбудувати Харків. Що вам відомо про перегляд Генплану міста?
Група харківських архітекторів, яка працює з бюро Foster в Іспанії, вона зараз на паузі. Дмитро Фоменко, один з лідерів цієї групи, нам коментував, що на сьогодні група не займається цими проєктами. Неофіційно чекають кошти на фінансування цього проєкту. Хочуть отримати кошти від європейських фондів, не з місцевого бюджету.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube