В Ізюмі демонтували половецьких баб: їх чекає реставрація, а потім — повернення на Крем'янець

В Ізюмі демонтували половецьких баб: їх чекає реставрація, а потім — повернення на Крем'янець

На Харківщині половецьких баб з гори Крем'янець передадуть на реставрацію
. Пошкоджена вибухом половецька баба в Ізюмі. Вересень 2022 року. Фото: t.me/otkachenkokyiv

В Ізюмі на Харківщині з гори Крем'янець демонтували та передали на реставрацію дев'ять скульптур половецьких баб.

Про це Суспільне Харків розказав директор облдепартаменту культури та туризму Едуард Павленко.

За його словами, скульптури евакуювали у "безпечне місце, щоб вони могли зберігатися, поки воєнний стан, щоб паралельно могли працювати реставратори".

"Стан у них дуже різний. Одна баба була дуже пошкоджена ще у період окупації Ізюма. Декілька баб постраждало. І взагалі, їхній стан — це стан, викликаний часовими факторами, тому що вони досить довго там розташовані", — розповів Едуард Павленко.

Це поєднання того, щоб й убезпечити їх, і щоб з тими бабами, що якихось очевидних пошкоджень не мають, просто попрацювали: вилучити деякі проростання, мікротріщини. Та, яка пошкоджена баба, з нею довго будуть працювати реставратори: досить складна ситуація, вона майже зруйнована, але, можливо, реставраторам вдасться її відновити.

Скільки триватиме реставрація, Павленко не знає.

В Ізюмі демонтували половецьких баб: їх чекає реставрація
В Ізюмі демонтували половецьких баб. Листопад 2023. Фото: Ізюмська міська рада

Скульптури повернуться в Ізюм після завершення воєнного стану, сказав Суспільне Харків заступник Ізюмського міського голови Володимир Мацокін.

"Це зазначено в договорі, тому ми на всі 100% впевнені, що ці непересічні для ізюмчан цінності, бо половецькі баби — це для на дуже важливо, це те, з чим асоціюється наше місто, повернуться до себе на ті ж місця. Ми навіть помітили місця, де вони були до демонтажу, вони будуть на ті ж місця встановлені", — сказав Мацокін.

На сайті Ізюмської громади зазначили, що реставрація відбуватиметься у Харкові.

"До останнього місцева влада робила все можливе, щоб залишити зазначені пам’ятки в громаді. Проте, на жаль, консерваційні роботи, які проводились на місці, не дали очікуваного результату. Тому, після консультацій з фахівцями Харківської філії Національного науково-дослідного центру, було прийняте рішення про перевезення половецьких баб до міста Харкова з метою їх подальшої реставрації та відновлення", — сказано у повідомленні.

Що відомо про половецьких баб в Ізюмі

Скульптури до демонтажу розміщувалися на горі Кременець. За даними Ізюмської громади, скульптури є "пам’яткою ІХ- ХІІ сторіччя та мають велику цінність для культурного надбання України і є своєрідною візитівкою нашого міста".

Половецькі кам'яні баби поблизу Ізюма — це унікальні намогильні кам'яні статуї половців (кипчаків, куманів), пам'ятки сакрального мистецтва IX-XIII ст. Вони символізували предків і ставилися в спеціально споруджених для них святилищах на вершинах високих курганів або пагорбів, пише МКІП.

Під час окупації Ізюма деякі зі скульптур були пошкоджені, одна — зруйнована: збереглися вісім із девʼяти камʼяних баб. Їх планували евакуювати до Харкова.

"З 9 скульптур одна зруйнована майже повністю. У 2013 році я була на горі, була здивована, яка велика та цікава ця кам'яна баба, але ми побачили зараз лише нижній подіум і купку камінців. Ці скульптури зроблені з піщаника, коли влучає снаряд, пісок розсипається. Я думаю, що багато фрагментів були знищені, розсипалися у пісок. Скульптура втрачена. Це сумно, бо вона відрізнялася від інших", — розповідала Суспільне Харків реставраторка Світлана Єханова 2 листопада 2022 року.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок