У Циркунах планують першочергово відбудувати сільраду, амбулаторію та ліцей. Відновлювати село будуть у рамках експериментальної урядової програми за принципом "краще, ніж було". Циркуни потрапили до переліку на відновлення наприкінці квітня, але роботи ще не почалися.
"Нас витягли сусіди"
Місцева жителька Тетяна Косенко щодня приходить поратися до себе на подвір’я. Її будинок, сарай і гараж знищені обстрілами. Тетяна з дочкою та свекрухою у момент першого з ударів ховалися у погребі.
"У нас підняло стелю й опустило. Це вже оновили. Завалило пригребицю, двері увігнуло в погріб. Нас витягли сусіди, бо вони знали, що ми тут", — каже Тетяна.
Про очікування від урядової програми відновлення Тетяна каже:
"Хочу, щоб мені хоча б дві кімнатки відновили, щоб я могла тут жити", — говорить Тетяна Косенко.
Що планують відновити у Циркунах
У медичній амбулаторії встояли тільки стіни після удару російських танків у 2022 році. Заклад у Циркунах до повномасштабного вторгнення приймав пацієнтів з усієї громади. Це близько десяти тисяч людей, каже начальник МВА Микола Сікаленко.
"Харків близько, послуги можна і там отримувати, але це молодші люди. Старші сюди звикли ходити", — говорить Сікаленко.
Наприкінці квітня Кабінет Міністрів України вніс село до переліку населених пунктів, які відбудовуватимуть в межах експериментального проєкту. Послідовність робіт визначили зі Службою відновлення минулого тижня, говорить начальник адміністрації.
"До цього моменту було незрозуміло, як йтиме сам процес. Ніхто не розуміє, що робити та куди бігти", — розповідає Микола Сікаленко.
За його словами, у селі також планують переробити підземні комунікації, потім відремонтувати дороги та житлові будинки. Щоб безпечно проводити роботи, у Циркунах мали розмінувати забудову. Акти про завершення обстеження Сікаленко підписав третього серпня.
Коли розпочнуться роботи — невідомо
Скільки будинків відновлять у Циркунах та коли розпочнуться роботи — на це директор обласного департаменту містобудування Антон Коротовських каже, що інформацією не володіє.
За його словами, замовником робіт у селі є обласна Служба відновлення, і нині триває проєктування.
Микола Сікаленко говорить, що усі 1700 будинків у Циркунах були пошкоджені через обстріли, 15% з них відновленню не підлягають.
Що відомо про село Циркуни в період повномасштабного вторгнення
З 24 лютого 2022 року село Циркуни у Харківському районі області опинилося під російською окупацією. Село на північ від Харкова потерпало від обстрілів через близькість до лінії зіткнення, звідти окупанти обстрілювали Харків.
У березні 2022 року стало відомо про викрадення голови Циркунів Миколи Сікаленка. За його словами, 21 березня росіяни увірвалися до його будинку, увʼязнили та спонукали до співпраці. 27 березня Сікаленка відпустили.
7 травня 2022 року ЗСУ звільнили село. Напередодні звільнення російські військові підірвали автомобільні мости в районі Циркунів, аби сповільнити рух українських сил.
Після звільнення правоохоронці почали роботу з фіксування воєнних злочинів, а сапери — розмінування території. На виїзді з Харкова у бік Циркунів знайшли розстріляні тіла трьох цивільних, 8 травня виявили двох загиблих жінок, які підірвалися на розтяжці.
Циркуни продовжували бути під вогнем і після деокупації. Через замінування та постійні обстріли села жителям забороняли відвідини кладовищ.
У грудні 2022 року у Циркунах заживили перших 100 споживачів, світла у селі не було від початку повномасштабного вторгнення. У травні 2023 року обленерго повідомили про повне відновлення електрики у селі.
5 травня 2023 року у селі відсвяткували річницю деокупації.
4 липня 2023 року пресслужба обладміністрації повідомила, що сапери розмінували Циркуни на 90%.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube