Горіла чотири дні та ще місяць тліла: одразу двома ударами російські військові знищили міську бібліотеку у Барвінковому. У вогні згоріла уся техніка, меблі та 50 тисяч книг.
Про це Суспільне Харків розповіла керівниця закладу Тамара Мандрика.
"У нас була Центральна міська бібліотека, нині ж від неї нічого не залишилось", — сказала директорка закладу.
27 квітня 2022 року російські військові вдарили по бібліотеці касетним боєприпасом та ракетою. Нічого врятувати не вдалося, розповіла завідувачка читальної зали Барвінківської міської бібліотеки Ірина Тульпа, яка працювала у закладі 20 років.

"Все моє життя тут пройшло. Все своїми руками тут робили. Нічого не змогли врятувати. Видання, які приходили до бібліотеки в одному екземплярі, усі зберігалися у читальній залі. Виграли грант — були нові комп'ютери, медіадошка, меблі. Будемо співпрацювати з міською владою та волонтерами, щоб щось відновити", — сказала завідувачка читальної зали.

"У фонді читальної зали було близько 15 тисяч книг. Було у нас старе видання Кобзаря, якщо не помиляюся, 1872 року, і була Біблія. Вона ще старіша — це подарунок нашої читачки", — згадала Ірина Тульпа.
Єдине, що вціліло після ударів по бібліотеці — кам'яні баби, що стоять на подвір'ї. Статуї, яким близько двох тисяч років, лише посікло, повідомив науковий співробітник краєзнавчого музею Володимир Ластовець.


За словами завідувачки читальної зали, бібліотека обслуговувала понад дві тисячі читачів, тут працювали також клуби за інтересами.
"1 червня у нас завжди була купа дітей, стільців було повно. Ми їх докупляли й докупляли, бо на всіх не вистачало", — розповіла Ірина Тульпа.

Бібліотека працювала до початку квітня 2022 року, читачі до останнього приходили за книжками, повідомила нинішня керівниця закладу Тамара Мандрика.

Жінки не було у місті, коли сюди поцілили російські військові.
"Ми прийшли з чоловіком, він мене не пускав всередину. Я впала на коліна і ридала, бо це дуже тяжко для нас усіх, але потрібно жити далі", — каже керівниця Барвінківської міської бібліотеки.

До обстрілів Барвінкового в бібліотеці працювали восьмеро людей, нині залишилось троє, усі працюють у будівлі дитячої бібліотеки, пояснила керівниця.
"Був у нас кабінет техпрацівника, тут ми збирали матеріали, збиралися далі робити ремонти. Було у нас багато фарби, цементу. Хотіли оновити читальну залу та відділ обслуговування. Своїми силами якраз відремонтували юнацький відділ, директорський кабінет, відділ комплектування. Міська рада виділяла кошти", — сказала Тамара Мандрика.


"Були замінені вікна пластикові, ми тільки замовили жалюзі.У мене вони тільки півтора місяця провисіли. Я так пишалася, що мій кабінет стає красивішим. Не могла натішитися, що у нас життя вирує, що намагаємось щось робити для людей, і отаке горе прийшло", — додала керівниця бібліотеки.
За її словами, бібліотеку побудували у Барвінковому у 1954 році.



"Тут такі поли були дубові. Ще як у 1955 році постелили, ніхто відтоді їх не замінював. Як кажуть, будували на віки, а тепер одні стіни й лишилися", — згадала Тамара Мандрика.
За її словами, книжковий фонд поступово відновлюють, у цьому допомагають волонтери та письменники.

"Зв'язалися з нами через наших місцевих волонтерів, і на базі Африканівської сільської бібліотеки нам привезли дві тисячі книг. Привіз Сергій Жадан, дуже йому дякуємо. І свої книжки він подарував", — розповіла Мандрика.

"Ми переживемо усе, і війну цю переживемо. Ми вже вистояли. Дай Бог, міська рада нам допоможе, вони нам завжди допомагали. І волонтери, сподіваємось, допоможуть. Потихеньку пишемо проєкти. У нас же нічого немає. Ні комп'ютерів, нічого. Усе згоріло. Працюємо на своїй домашній техніці", — сказала директорка бібліотеки.

За словами керівниці, забрати нові книги поки немає куди, але читачі підходять і цікавляться, коли відновлять бібліотеку. Залишки касетного боєприпасу, який спалив заклад, зараз зберігають у краєзнавчому музеї поряд.

"Люди чекають, чекають, щоб бібліотеку скоріше відновили, бо хочуть читати. Книга все одно у тренді. З планшетом незручно спати, книжку ж можна понюхати, як вона пахне, це — смак", — додала Тамара Мандрика.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube