На Харківщині намагаються відродити поле лаванди, яке пів року перебувало на лінії фронту: коли чекають перших туристів

На Харківщині намагаються відродити поле лаванди, яке пів року перебувало на лінії фронту: коли чекають перших туристів

На Харківщині намагаються відродити поле лаванди, яке пів року перебувало на лінії фронту: коли чекають перших туристів
. Лавандове поле у 2021 та 2023 роках. Харківщина, Леб'яже. Фото: Instagram.com/my_lavender28 | Суспільне Харків

Подружжя Гончарових з села Леб'яже у Чугуївському районі намагається відродити біля свого будинку лавандове поле, яке пів року перебувало на лінії фронту. На початку повномасштабної війни родині довелося покинути домівку — поблизу села йшли бої.

Що власники лавандового поля побачили після повернення додому та як відроджують туристичний бізнес — у матеріалі Суспільне Харків.

Засохлі кущі замість квітів

Ольга Гончарова оглядає засохлі кущі лаванди — все, що залишилося від її поля. За пів року бойових дій на полі розміром приблизно в один гектар загинуло близько третини рослин.

"Не було прополювання, не було обрізки, тому є такі кущі по полю", — пояснює власниця поля.

поле лебяже
Лавандове поле у Леб'яжому пів року перебувало на лінії фронту. Харківщина, травень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Лаванду Ольга разом з чоловіком висадили чотири роки тому.

"Спочатку хотіли яблуні, потім були в думках помідори, але у мене чоловік такий романтичний, тому захотів квітів, і наснилася йому лаванда. Це був спочатку не бізнес, а для душі", — говорить Ольга.

поле лебяже
Родина Гончарових на фоні власного лавандового поля у Леб'яжому. Харківщина, літо 2021 року. Фото: Суспільне Харків

Авіанальоти та обстріли

Подивитися на лаванду раніше приїздили туристи, на полі проводили фотосесії. Після повномасштабного вторгнення родині Гончарових довелося тікати.

"Ми місяць просиділи у підвалі, по селу був авіаналіт. Дуже боялися за дітей, тому нам довелося виїхати в інший район Харківської області. Виїжджали на початку квітня, вже полями, тому що траса, найближче перехрестя, вже контролювали російські війська", — розповідає Ольга.

поле лебяже
Лавандове поле у Леб'яжому пів року перебувало на лінії фронту. Харківщина, травень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Через тиждень жінка з дітьми виїхала до Черкас, чоловік лишився у Чугуївському районі.

"Інколи навідувався на поле, але пробути тут більш ніж 10 хвилин не вдавалося, тому що були обстріли. Але ми знали, що повернемося додому — це вже сталося восени після українського контрнаступу. Поля не були заміновані, були лише прильоти", — говорить Ольга.

поле лебяже
Лавандове поле у Леб'яжому заросло бур'янами через пів року бовойих дій. Харківщина, осінь 2022 року. Скріншот з відео Геннадія Гончарова

Коли восени чоловік першим повернувся додому, поле заросло бур'янами. Обстрілами побило паркан, вікна та дах будинку подружжя.

"Дуже багато влучань біля двору і такий подаруночок залишили — уламки від снарядів. До нас близько восьми влучань було", — показує залишки від боєприпасу Ольга.

Відновлення лавандового поля

Збитки родина ще підраховує. Вцілілу лаванду жінка оброблює та розсаджує.

"Обрізка для лаванди — це найголовніше. Кущ має такий вигляд, наче вже загинув, але ні — буде зелений. Є такі кущі, які не пережили війну, їх викорчовуємо. І після дощів прополюємо, зранку до вечора працюємо, наскільки вистачає сил", — говорить Ольга.

поле лебяже
Власники лавандового поля працюють над його відновленням після бовойих дій. Харківщина, травень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Прополювати поле допомагають місцеві жительки, серед яких Світлана Бурма. Жінка не виїжджала з села від початку повномасштабного вторгнення.

"Є вулиці розбиті, є хати розбиті. Більш як половина людей виїхали: залишалися на початку повномасштабної війни 208 людей разом з дітьми. А зараз 700 людей. Це важливо для перемоги, що люди знову почали працювати й до своїх домівок повертаються", — впевнена Світлана.

На Харківщині поле лаванди, яке пів року перебувало на лінії фронту, намагаються відродити: коли чекають перших туристів
Лавандове поле у Леб'яжому на Харківщині, літо 2021 року. Фото: Суспільне Харків

За словами власниці поля Ольги Гончарової, лаванда почне квітнути у червні, тоді й чекає на повернення туристів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок