У селі Довгенькому поблизу Ізюма залишаються жити дев'ятеро людей. До повномасштабного вторгнення у населеному пункті проживали понад 700 жителів. Минулої весни Довгеньке опинилося на лінії оборони на шляху до Слов’янська, потім село окупували. Росіяни повністю зруйнували інфраструктуру, не лишилося цілих будинків.
Один з жителів, який намагається відновлювати зруйновану оселю 68-річний Анатолій Князєв.
Анатолій розповідає, додому повернувся щойно Довгеньке звільнили.
Жодна кімната не вціліла, тож разом із сином оселився у погребі: "У мене старший син в Кам’янці жив, його хату розбило, менший син у Довгенькому теж жив — хату розбило. Мені їхати нікуди".
Свій будинок та господарство Анатолій зводив та приводив до ладу 40 років. Він — фермер і до повномасштабного вторгнення обробляв землю та тримав пів сотні баранів.
"Баранів тримали, а зараз там одні трупи. У квітні був перший "приліт" на фазенду, тоді дев'ять баранів вбило, потім був ще один "приліт", ще повбивало, а потім я їх відпустив, хай біжать, може хто виживе, але наче ніхто не вижив, побило всіх. Ми тримали 50 голів баранів, нічого не лишилося", — згадує чоловік.
Нині в село повернулися дев’ятеро людей, живуть у пошкоджених оселях. Разом з Анатолієм відновлюють розбитий гараж, щоб там ремонтувати техніку — нею оброблятимуть паї, розповідає житель села Андрій Лисак.
"Хати розбираємо, гараж будуємо. Спочатку треба, щоб закінчилася війна, а потім вже будемо думати. Сам будуватиму, було б з чого", — говорить Андрій.
Фермер Анатолій каже, обробляти свою землю поки не може — територія замінована.
Попри це, разом із сином цього року планує посадити город на території городу, яку перевірив сам: "Мін в селі багато, тут у нас протитанкові, а на іншому кінці села є ще розтяжки та пелюстки".
За словами Князєва, нині місцеві жителі шукають волонтерів, щоб допомогли встановити вітряки або сонячні панелі, бо електрику в зруйнованому селі поки не відновлюють: "Наше село розташоване 240 метрів над рівнем моря. В нас тут постійні вітри, вітряк тут замінить лінії електропередач".
Довгеньке зруйноване майже повністю, говорить голова Оскільської громади Геннадій Загоруйко: "Після звільнення жителі хотіли повернутися, але приїхали, побачили зруйновані хати й не змогли лишитися. Зимувало у селі до семи людей. Зараз люди туди повертаються, але там було багато фермерів, це була їхня дохідна база. Вони мають надію, що вони повернуться, відновлять свої господарства і продовжать жити, але замінованість територій не дає їм впевненості в завтрашньому дні".
Читайте також
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube