Законсервувати архітектурну пам’ятку XIX сторіччя у Харкові на Полтавському Шляху просять місцеві архітектори та представники руху Save Kharkiv: будівлю у липні 2022 року розбила російська ракета.
Дев'ять місяців пам’ятка залишається у розкритому стані, її заливає опадами, говорить архітекторка Катерина Кублицька.
Після удару по будівлі міський голова Ігор Терехов казав її про можливе знесення, архітектори заперечують, адже зруйнована пам’ятка є свідченням про злочин російських військ.
"За конструктивом, за технологією будівництва ця будівля ближче до Парфенону, як його будували, чим до наших технологій. Це також цікаво, що ми можемо бачити ці технології. Тому необхідно зберігати такі об’єкти, це дуже важливо. Руйнуються фундаменти, основа будівлі, туди йде вглиб, руйнується мурування і надалі кожен наступний дощ або сніг буде збільшувати вартість відновлення", — каже Катерина Кублицька.
За її словами, в тому стані, що є, пам'ятка може ще простояти, а потім завалитися: "Тому потрібна стабілізація. Далі вже фахівці-реставратори з науковим керівником та конструкторами та технологами мають розробляти заходи щодо реставрації, щодо відновлення.
На момент ракетного удару будівлі було 190 років, це колишній маєток і пам’ятка архітектури місцевого обласного значення. Харківські архітектори та представники руху Save Kharkiv направлять запит до міськради, щоб вона законсервувала будівлю, говорить Кублицька.
"Зараз Україна збирає свідоцтва злочинів для Гаазького суду, у тому числі такі об’єкти — це також є частиною цієї справи, цих свідоцтв злочинів. Знесення таких об’єктів грає на руку нашому ворогу", — вважає архітекторка.
На Харківщині внаслідок обстрілів пошкоджена кожна п’ята пам’ятка архітектури — загалом 150 будівель, повідомив директор облдепартаменту архітектури Антон Коротовських. За його словами, від початку повномасштабної війни законсервувати вдалося лише одну пам’ятку, для інших шукають благодійників.
"Обласний бюджет коштів на це не має, ця будівля перебуває у комунальній власності Харкова. Представники органу охорони культурної спадщини, мій департамент, включені до них у комісію по обстеженню цієї пам’ятки. Як представник органу охорони культурної спадщини, у нас позиція, що потрібна консервація цієї будівлі. Так, там є аварійні ділянки, які несуть небезпеку для перехожих по вулиці, але ці аварійні ділянки можна стабілізувати", — говорить Антон Коротовських.
Восени представники облдепартаменту архітектури зробили 3D-сканування цієї пам’ятки, щоб потім відновити втрачені елементи будівлі.
Як повідомив заступник директора міського департаменту житлово-комунального господарства Євген Пасенов, експерти візуально оглянули зруйновану будівлю, далі готуватимуть технічний звіт, щоб визначити, чи можна її відновити.
Читайте також
Харківські реставратори консервують плафон Уварова, який зазнав пошкоджень внаслідок війни
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube