Полонені та зниклі безвісти: куди звертатися родичам військових на Харківщині

Полонені та зниклі безвісти: куди звертатися родичам військових на Харківщині

Полонені та зниклі безвісти: куди звертатися родичам військових на Харківщині
. Прапор України на позиціях захисників Харкова, 29 квітня. Фото: Суспільне Харків

У пошуку зниклих безвісти військових допомагають спеціалісти Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. З кінця грудня 2022 року вони допомогли повернути з полону близько 13 бійців з Харківщини.

Про те, що мають знати родини та близькі військовослужбовців, котрі зникли безвісти або потрапили в полон, яка інформація має бути в них і куди звертатися, розповів Українському Радіо Харкова керівник Східного регіонального центру Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Сергій Чебишев.

Що робити, якщо військовослужбовець зник безвісти

Що має знати дружина, близькі, діти, батьки військовослужбовця, котрий або котра відправляються служити?

До цього ми не маємо жодного відношення, бо цим займаються в нас військкомати. Людей призивають і далі вони йдуть служити до певних підрозділів, а до нас звертаються тільки в тій ситуації, коли зв'язок з військовослужбовцем втрачений, його немає.

Але ви ж напевно теж запитуєте інформацію про військовослужбовця, щоб почати пошук? Можливо є якісь нюанси, котрі все ж таки має знати родина?

Коли військовослужбовець йде виконувати свій обов'язок, про нас краще і не знати родині. Ми вже допомагатимемо тільки коли зв'язок втрачено.

Полонені та зниклі безвісти: куди звертатися родичам військових на Харківщині
Штаб допомоги родинам військовополонених у Харкові. 23 грудня 2022 року. Фото: Олександра Новосел / Суспільне Харків

Алгоритм дій, який потрібно зробити в такій ситуації:

  • Працює сайт Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими і там є вкладка, яка називається "Дорожня карта";
  • Якщо людина має доступ до інтернету, перше, що треба зробити — це зайти на цей ресурс і далі там покроково все розписано.

Якщо ж інтернету немає чи людина звикла користуватися телефоном, то не треба панікувати, тому що бувають випадки, що зв'язок втрачається, а потім знову налагоджується. Наприклад, людина була в якихось операціях задіяна і не було зв'язку, а потім він з'явився.

Куди звертатися родичам бійців

Як ви вважаєте, який термін має минути, коли вже треба бити на сполох?

Ми починаємо пошуки з того моменту, коли родина офіційно отримує від військкомату сповіщення про те, що родич зник безвісти при якихось певних військових обставинах. Оце офіційний старт. Буває так, що, наприклад, родини до нас звертаються і раніше, ніж отримали такий документ.

Приміром, тиждень нема зв'язку, побратими говорять про те, що був якийсь бій, в результаті чого зник зв'язок з військовослужбовцем.

В цих двох випадках до нас треба звертатися.

Наш телефон 0 800 300 176 — це багатоканальна лінія Східного регіонального центру координаційного штабу, яка працює з 10 до 16 години.

За цим номером можна отримати консультацію за телефоном і записатися на очну за адресою: місто Харків, вулиця Космічна, 21.

Чи часто буває так, що люди зарано б'ють на сполох, панікують і ви змушені марно задіювати ресурси?

Хотілося, щоб це було частіше, щоб люди одразу знаходили своїх рідних, але ні, часто так не буває. Все ж таки більшість випадків, коли люди б'ють на сполох, це з великою ймовірністю обґрунтована тривога.

В яких випадках вдалося допомогти і наскільки їх багато?

В нас є точна статистика, Східний регіональний центр працює з 27 грудня 2022 року. Ми працюємо понад три місяці.

Полонені та зниклі безвісти: куди звертатися родичам військових на Харківщині
Російські окупанти відбирали машини у жителів Харківщини. Околиці звільненого під час контрнаступу ЗСУ села Великі Проходи. Фото: Суспільне Харків

За цей час повернулись люди з полону в результаті обмінів наших рідних людей. Вони всі наші рідні, але от ті, які були обліковані в нас в Центрі — це 32 захисники.

Це не лише Харківщина, а й інші східні регіони?

До нас звертаються, звісно, люди й з інших східних регіонів, навіть іноді і з західних. Як людині зручно, так вона і робить.

А по Харківщині? Скільки з нашого регіону?

Точної цифри я зараз не можу сказати, тому що змінюються ця динаміка, це десь 12-13 людей.

Наразі по скількох людях ви працюєте?

Більше тисячі, скажу так. Це не лише по Харківщині.

"Немає жодного випадку, коли б розголос в ЗМІ чи соцмережах дав хоч якийсь позитивний результат"

Чого не варто робити близьким, аби не нашкодити своєму родичу, близькій людині, котра служать в армії і можливо знаходиться в полоні?

Ми дуже розуміємо людей, родичів, які докладають максимальні зусилля для того, щоб знайти зниклого безвісти, але потрібно співпрацювати тільки з державою. Під цим я маю на увазі Координаційний штаб з питань поводження з військового полоненими.

Тому що ми всі добре розуміємо, що РФ не бажає добра ні нашій країні, ні людям, які тут живуть, ні нашими захисникам.

Полонені та зниклі безвісти: куди звертатися родичам військових на Харківщині
Штаб допомоги родинам військовополонених у Харкові. 23 грудня 2022 року. Фото: Олександра Новосел / Суспільне Харків

Тому нашкодити може будь-який розголос в соціальних мережах, ЗМІ, надання персональних даних українських бійців, історії розказані родичами, яка це була людина, чим вона займалася, скільки і кому вона допомагала, яка вона була гарна.

Є і в соціальних мережах таке: "допоможіть знайти", якісь дані, які ви озвучуєте зараз, вказують, це напевно теж може бути загрозою?

Я наполягаю, щоб люди це зауважили — це точно нашкодить, більш, скажімо так, швидкому обміну цієї людини, якщо вона дійсно перебуває в полоні.

Більш того, російські військові вважають, якщо про людину так багато кажуть і вона така цікава для України, ціна обміну зростає. І в принципі це може підштовхнути росіян навіть до тортур цієї людини.

Полонені та зниклі безвісти: куди звертатися родичам військових на Харківщині
Нацгвардійці обороняють кордон з РФ на півночі Харківщини. Листопад 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев / Суспільне Харків

Вони будуть вимагати якусь додаткову інформацію, бо до бійця є велика цікавість у світі, вони можуть телефонувати потім родичам і казати, наприклад, що Україна не хоче, щоб ми зробили обмін вашої рідної людини.

Це все робиться для того, щоб розхитати ситуацію. Тому жодного випадку, коли б розголос в ЗМІ та в соціальних мережах дав би хоч якийсь позитивний результат, немає.

Групи підтримки для родин військових

Директорка організації "Громадський рух "Жіноча Сила України" Наталія Умеренкова розповіла, як надають допомогу дружинам та матерям військових.

Як працює психологічна підтримка близьких та рідних воїнів, куди звертатися і яку допомогу надаєте ви з 2014 року?

З 2014 року ми працюємо в напрямку психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців і спільно з військовими структурами, і самостійно взаємодіючи з капеланами, соціальними службами на місцях.

Після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році до нас звернулися колеги з Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ з проханням створити телефонну лінію психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців.

Полонені та зниклі безвісти: куди звертатися родичам військових на Харківщині
Передача Spartan 127-й бригаді тероборони. Харківська область. 24 лютого 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Власне, з того часу в нас без вихідних працює гаряча лінія на якій ми консультуємо і з соціальних питань, і з психологічних.

Ні для кого не секрет, що сотні тисяч родин військових стали родинами захисників раптово для себе — вчора це ще були цивільні родини, сьогодні в них з'явилися бійці і, відповідно, величезна кількість питань, з якими вони зіштовхнулися.

Це і велика кількість емоційних викликів. Також — дезорієнтація в тих моментах, що можна робити в тій чи іншій ситуації, куди, до кого звертатися; як працює військова структура; до кого бігти, якщо, наприклад, не маєш певний час зв'язку з військовим, а він не попередив про це, або якщо треба вирішити якісь питання, коли він потребує лікування — до кого звернутися, в якийсь спосіб.

Такого типу соціальні питання виникають, тому що ніхто з цим не зіштовхувався з великої кількості жінок, дружин, матерів, і вони фактично потребують розуміння "як діяти".

Кожен випадок індивідуальний, навряд їх можна всі типізувати, але принаймні як звернутися до вас, до ваших колег з певними психологічними та соціальними питаннями тим, хто чекає на повернення воїнів?

Якщо говорити про телефонну лінію, то вона безкоштовна для усіх мобільних операторів за номером 0 800 33 27 20. Ми працюємо щодня з 10-ї ранку до восьмої вечора без вихідних.

Можна телефонувати, якщо є питання соціального характеру, які не зрозуміло як вирішити, стосовно несення військової служби, якщо не знаєте до кого звернутися. Теж — питання психологічного характеру.

Наприклад, з чим до нас звертаються часто і самі військові, і члени родин — це якщо вони відчувають емоційне виснаження, що не можуть вже впоратися з тим станом і потребують консультації фахівця.

Полонені та зниклі безвісти: куди звертатися родичам військових на Харківщині
Нікіта та Олена Білик розглядають фотографії Тараса. Січень 2023 року. Фото: Юлія Токар/Суспільне Харків

У нас консультують психологи, навіть якщо це питання соціального характеру. Вони вже мають бекграунд, тобто в нас є і юристи, і спеціалісти кейс-менеджери, які взаємодіють з військовими і соціальними структурами. Ми, звісно, не з усім на світі можемо допомогти, вирішити, але ми точно можемо підказати як і куди звертатися з того чи іншого питання.

Також звертаються часто коли, наприклад, дружини або мами військових відчувають, що якісь є зміни в спілкуванні, або змінився емоційний стан військового. Це природньо в умовах бойових дій, але вони хвилюються і запитують, як вони можуть підтримати.

І ми вже в цій конкретній ситуації шукаємо шляхи як саме така жінка може підтримати свого рідного. Власне кожна ситуація дійсно індивідуальна.

Чи є звернення з Харківщини?

Так, в нас звернення з усієї України, а також і від жінок, які вимушено перебувають за кордоном, тому що в нас окремо працює напрям груп підтримки для дружин військовослужбовців і для матерів.

Можна зареєструватися через сайт або через телефонну лінію. На сайті є вікно для консультацій, Telegram-канал, куди можна також написати.

Полонені та зниклі безвісти: куди звертатися родичам військових на Харківщині
Деокупована Руська Лозова. 21 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

В нас є дуже активні учасниці груп підтримки з Харкова, жінки так знаходять нових друзів. Ми щомісяця проводимо підтримуючи групи для тих жінок, які вже були в наших групах. Дружини знаходять підтримку одна одної, бо не у всіх є таке підтримуюче середовище, коло знайомих, які мають такий самий досвід, наприклад, як дружина військового чи мама.

Такі групи супроводжують психологи як модератори і це простір, який надає сили і сприяє відновленню для жінок.

Що відомо

  • У Штабі допомоги родинам військовополонених у Харкові консультують сім'ї військових, які зникли безвісти, потрапили в полон або загинули. Спеціалісти надають консультації двох типів — юридичну та ту, що стосується соціальних виплат, на які мають право родини полонених військових.
  • З російського полону звільнили бійця з Алісівки Близнюківської громади Сергія Пугасія. Його та інших військовополонених повернули до України 16 квітня 2023 року.
  • "Громадський рух "Жіноча Сила України" — це громадська організація, котора з 2014 року від початку російського агресії в Криму та на Донбасі консультує людей, надає їм різноманітну соціально-психологічну допомогу.

Читайте також

Повернути всіх. Як працює Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок