Кладовища Харкова під час війни: обстріли, збитки та мінна небезпека

Кладовища Харкова під час війни: обстріли, збитки та мінна небезпека

Кладовища Харкова під час війни: обстріли, збитки та мінна небезпека
. Потрощені могили на території кладовища №17 у Харкові. 28 березня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

16, 17, 18 березня заборонено відвідування всіх кладовищ Харкова. Тиждень після Великодня, включно з поминальними днями в КП "Ритуал" рекомендують утриматися від відвідування цвинтарів.

Чим викликана заборона та як змінилася робота цвинтарів під час війни, Українському Радіо Харкова розказав головний інженер комунального підприємства "Ритуал" Харківської міської ради Михайло Маслій.

Які кладовища у Харкові були під обстрілами

Підпорядкування кладовищ Харкова: усіма ними керує комунальне підприємство "Ритуал"?

В оперативному управлінні КП "Ритуал" перебувають 17 кладовищ та крематорій. Два кладовища — комунальне підприємство "Заповіт", вони не нам підпорядковуються, у нас лише 17.

У Харкові всі ж цвинтарі у комунальній власності?

Так.

Які кладовища заборонено відвідувати?

16, 17 та 18 квітня буде заборона на відвідування кладовищ.

На сьогодні комунальним підприємством закриті три кладовища міста. Заборонено вхід на міське кладовище №17, 16 та 15. Це пов'язано з тим, що вони були на лінії вогню, під обстрілами.

Тобто там можуть залишатися вибухонебезпечні предмети?

Так. Це рішення ми ухвалили на підставі рекомендації ДСНС. Під час повномасштабного ворожого наступу саме вони опинились на лінії зіткнення, є можливість знаходження вибухонебезпечних предметів там.

Інформаційні стенди, банери на кладовищах є. Земельна ділянка усіх кладовищ складає понад 400 га, тому прохід на кладовища підприємство не може повністю перекрити.

Ми розмістили попередження і сподіваємось на свідоме ставлення громадян, бо не варто ризикувати своїм життям, прибрати могили та відвідати померлих можна буде після повного розмінування території.

Які боєприпаси знаходять на кладовищах

За вашою інформацією наскільки вони можуть бути заміновані ці кладовища?

Згідно з довідкою ДСНС, дуже небезпечне відвідування кладовищ, інформацію щодо наявності вибухівки ми зможемо отримати після оперативного знешкодження і перевірки території. Вже зафіксована міна-"пелюстка" на 17-му кладовищі, її вже знешкодили, але може бути ще. Територія 15-го і 16-го кладовищ була під ракетно-артилерійськими обстрілами. І там можуть бути залишки ворожих вибухонебезпечних предметів.

Чи будуть, або вже почали патрулювання або охорону цих об'єктів поліцейські?

Так, ми звертались до Нацполіції, буде патрулювання, буде нам допомога, щоб утримати людей від відвідування всіх кладовищ 16, 17, 18 квітня.

А для тих, хто все ж таки буде порушувати, є якісь штрафні санкції?

Ні, розраховуємо на свідомість громадян. Плюс, до того сподіваємося, щоб і скупчень не було на кладовищах.

Чи є вже план роботи кладовищ на поминальні дні, оскільки ми говорили з вами про заборону з 16 по 18, а надалі, через тиждень, після Великодніх свят, як тоді будуть працювати цвинтарі?

Кладовища №15, 16, 17 — діє заборона на вхід, вони повністю закриті. Щодо інших кладовищ, на які не заборонено прохід, ми просимо і рекомендуємо утриматися від відвідування — на Великодні свята може бути дуже небезпечно.

Збитки кладовищам внаслідок війни

Наскільки постраждали кладовища Харкова внаслідок обстрілів, які збитки завдані комунальному господарству, це бюджет Харкова, громади?

В основному, зруйновані надмогильні споруди на кладовищах №3, 9, 13, 14, 15, 16, 17 та 18.

Також на 13-му та 17-му кладовищі зруйновані адмінбудівлі, на 17-му дуже була зруйнована будівля. На №3 та 16 пошкоджено огорожу.

кладовище у Харкові під час війни
Потрощені внаслідок обстрілів могили на цвинтарі у Циркунах, Харківська область, квітень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Значно постраждав від артобстрілів і Польський меморіал жертвам тоталітаризму, який теж перебуває на балансі "Ритуалу". Він розташований практично на виїзді з міста на Білгородському шосе. На його території зазнали руйнації адмінбудівля, таблички з прізвищами загиблих польських воїнів та могила з хрестом.

Але ми зможемо оцінити масштаби збитків після обстеження та розмінування території.

Що з персоналом чи вистачає кадрів, чи не було поранених від обстрілів?

На щастя, працівники кладовищ та меморіалу не постраждали, хоча інколи їм доводилось працювати у надскладних умовах, особливо тим, хто займався похованням на міському кладовищі №18.

На даний час це єдине кладовище відкрите для поховань. У нас ніхто не покинув своїх робочих місць, а випадків підривів чи поранень під час обстрілів на харківських кладовищах зафіксовано не було.

кладовище №17 у Харкові
Потрощені могили на території кладовища №17 у Харкові. 28 березня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

А взагалі от що "прилітало" на кладовища?

І касетні, на 17-му кладовищі техніка їздила, там взагалі все, що було, все і "прилітало", бо це об'їзна дорога в районі Циркунів.

Чи були випадки дистанційного мінування кладовищ?

Нам відомо принаймні про 17-те, де була "пелюстка" про яку я казав.

Як працює "Ритуал" під час війни

Який нині порядок звернень до "Ритуалу" щодо поховань або перепоховань?

Щодо поховань та перепоховання можна звернутись до бюро та салонів ритуальних послуг нашого підприємства. Вони працюють практично у кожному районі міста, інформацію про їхні адреси та режим роботи можна отримати через нашу диспетчерську службу 16-40. Стосовно місць поховань, то нині для цього відкрито лише міське кладовище №18.

У нас є ще крематорій, і він ні на хвилину не зупинив свою роботу. Також, завдяки своєчасній підтримці з боку ДСНС в Харківській області та благодійних фондів, крематорій був забезпечений потужним генераторами, що дало можливість для безперебійної роботи навіть під час аварійних відключень електропостачання.

А загалом є дефіцит місць для поховання?

На сьогодні вони є, але ми працюємо для збільшення місць для поховання.

У нас чимала кількість внутрішньо переміщених осіб, близько 80 тис. в Харкові перебувають, а чи є різниця в порядку, правилах поховання, якщо ти зареєстрований в Харкові або людина, наприклад, з іншої громади, або внутрішньо переміщена особа?

Ми надаємо послуги всім громадянам, які до нас звертаються. За кремацією взагалі дуже багато і з інших регіонів звертаються. Тому ми працюємо з усіма, хто звертається.

А черга є до крематорію?

Так, черга є, але працюємо максимально, щоб всіх задовольнити, хто звертається.

кладовище потрощене снарядами у Харкові
Потрощені могили на території кладовища №17 у Харкові. 28 березня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Люди часто пластикові квіти приносять на кладовища, як ви в КП ставляться до ось такого способу вшанування пам'яті?

Ми підтримуємо більш екологічний спосіб, але ми не можемо заборонити це, на жаль. Зараз триває підготовка до свят, всі кладовища прибрані, завезений пісок, це на ті, які можна відвідувати в інші дні, вода підключена, вивіз сміття організований.

Що відомо

  • Через мінну небезпеку напередодні Великодня заборонили відвідувати 753 кладовища у 29 громадах Харківської області.
  • Поліція просить жителів Харкова та області бути обережними та не наближатися до незнайомих предметів. У разі виявлення таких предметів треба викликати ДСНС за номером 101 або дзвонити на лінію 102.

Читайте також

"Ворог здатен на будь-які аморальні дії". Керівник поліції Харківщини — про Великдень

Як у Харкові святитимуть паски на Великдень. Пояснення міської ради

Мінна небезпека: куди не варто ходити у Харкові

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок