Як просувається відбудова зруйнованого війною житла у Харкові: інтерв'ю з представником "Житлобуд-1"

Як просувається відбудова зруйнованого війною житла у Харкові: інтерв'ю з представником "Житлобуд-1"

Ексклюзивно
Як просувається відбудова зруйнованого війною житла у Харкові: інтерв'ю з представником "Житлобуд-1"
. На Павловому Полі ремонтують будинок, зруйнований російським обстрілом навесні, жовтень 2022 року. Фото: Суспільне Харків

На Північній Салтівці у Харкові — найбільші руйнування внаслідок російських обстрілів. Пошкоджені будівлі по всьому місту консервують, щоб за сприятливих умов їх можна було відновлювати. За даними міської ради, на 27 грудня у Харкові вже відновили 66 будинків, й нині складають план на реновацію житла на 2023 рік.

Про відновлення зруйнованих будинків у Харкові Українському Радіо Харків розповів голова наглядової ради тресту "Житлобуд-1" Олександр Харченко.

Консервація та відновлення

Наскільки, за вашими даними, масштабні пошкодження, завдані Харкову, як житлових та нежитлових будівель, споруд?

Я знаю те, що я роблю, не хочу говорити за весь Харків. Ми з червня закінчили ремонт у 64 будинках. Це багатоквартирні будинки, в яких близько семи тисяч квартир.

Відбудова зруйнованого війною житла у Харкові: інтерв'ю з забудовником
Будинок на вулиці Метробудівників у Харкові, в який з десяток разів влучали російські снаряди. Північна Салтівка, 26 грудня, 2022. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

Наприклад, кілька помітних руйнувань, що все місто бачило, — це на вул. Кооперативній, вул. Космонавтів і на Полтавському шляху. Найбільші руйнування — це Північна Салтівка, Київський район. Крім того, виконані роботи з консервації будівель на вул. Мироносицькій, 2. Це великі будівлі. Закінчується консервація обласної адміністрації на майдані Свободи, й низки будівель громадського призначення, в яких працюють держоргани.

Консервація означає, що ці будівлі за сприятливих обставин будуть відновлюватися?

Безумовно. В тому числі обласна адміністрація, будівля СБУ, Головного управління національної поліції України — вони будуть відновлюватися. В Україні немає аналогів того, що зроблено в Харкові. Ремонтували й інші організації.

"Зважаючи на кількість влучань і руйнувань, Харків відновлюється більш інтенсивно, ніж будь-яке інше місто України".

Відновлювати дешевше, ніж будувати нове

Відновлення споруд можливо тільки після перемоги, після закінчення воєнних дій чи можливий раніше, якщо не буде обстрілів?

Я ж будівельник, моя думка: вони збережені й слава Богу. Була розмова: знести й те, і це. У нас є аналіз про те, що відновлювати житло, наприклад, коли під'їзд чи поверх розбитий, коли ракета прилетіла, в 10-13 разів дешевше, ніж будувати нове. Грошей не вистачає на ремонти, а на нове будівництво — тим паче.

Відбудова зруйнованого війною житла у Харкові: інтерв'ю з забудовником
Зруйнована будівля ОДА у Харкові, 16 вересня 2022 року. Фото: Ганна Цьомик/Суспільне Харків

Це ж все кошти міського бюджету?

Міського бюджету і державного бюджету. З держбюджету теж фінансувалися ці будівництва.

Скільки таких будинків на вашу компанію припадає?

Ми хочемо відремонтувати 200 будинків. Ті, які ми взяли для себе, це питання ще до кінця невирішене, 64 цьогоріч і близько 200 наступного року. Все залежить від фінансування, наявності грошей. Ми вкладаємо свої спочатку, потім розраховуються.

"Це велика інженерна робота"

Як мешканці дізнаються про ремонти?

Тільки-но ми "заходимо" і вже, ми ще не закінчили ремонти, а вони вже заселяються. Дехто і не відселявся зі зруйнованих будинків.

Коли панельний будинок добудовуються цеглою — наскільки це безпечно?

Там не цегла, а спеціальні матеріали й обов'язково є металевий каркас. Наскільки безпечно — це робота конструктора, проєктувальника, і вони гарантовано там все забезпечують.

Відбудова зруйнованого війною житла у Харкові: інтерв'ю з забудовником
Північна Салтівка після російських обстрілів. Жовтень 2022 року. Фото: Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Можна не турбуватися, якщо офіційна компанія цим займається: це прораховується і вже робиться назавжди чи тимчасово?

Це робиться "на постійно", і якщо хтось звертав увагу, навіть робиться вогнезахист цього металу, на випадок, якщо раптом щось станеться. Це велика інженерна робота — унікальні рішення і сама технологія проведення робіт унікальна. Ми навчилися працювати у складних умовах: зруйнований восьмий-десятий поверх, а 11-12 майже "висять" у прямому сенсі. Шляхом спеціальних технологій у нас вдається зберегти ці будинки.

Читайте також: На Павловому Полі у Харкові відновлюють будинок, зруйнований обстрілом РФ

Новобудови у Харкові

Що нині з новобудовами?

Мікрорайон "Казка" на виїзді з Харкова в бік Києва на Полтавському шляху — будується цегляний дім. Ми запланували в наступному році здачу тих будинків, які не здали через війну.

Ми здаємо шість тисяч квартир на рік. Це 70% всього харківського житла і кількість будинків... Кількість "початих" будинків у мене — 36. Попереду чекає велика робота. Але матеріалів і людей вистачає. Зараз у тресті працює більше тисячі людей.

Читайте також

На Північній Салтівці у Харкові до ремонту готують будинок, в якому ніхто не живе

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок