Перейти до основного змісту
Пам'ятник Пушкіну у Харкові демонтували — офіційно

Пам'ятник Пушкіну у Харкові демонтували — офіційно

Доповнено
Пам'ятник Пушкіну у Харкові демонтували — офіційно
. Фото: Суспільне Харків

З площі Поезії у Харкові демонтували погруддя Олександра Пушкіна, яке вранці за рішенням міської влади захистили мішками з піском.

На місці пам'ятника залишився закладений піском постамент, повідомляє кореспондент Суспільного.

У Харківській міськраді підтвердили, що погруддя "демонтовано і відправлено на відповідальне зберігання".

"Його подальша доля — чи буде він зберігатися у музеї, чи йому знайдеться інше місце у культурному та історичному просторі Харкова — вирішуватимуть харків'яни після Перемоги України. Цей пам’ятник, а, можливо й інші, мають бути збережені, а їхню подальшу долю демократичним шляхом, але вже у мирний час, вирішуватимуть саме харків’яни", — заявили у міськраді.

Пам'ятник Пушкіну у Харкові демонтували — офіційно
Фото Харківської міськради

У заяві також зазначено, що Харків є одним з найпостраждаліших міст України від зброї та агресії РФ.

"У міській раді розуміють почуття тих харків‘ян, які не бажають бачити у своєму місті російські топоніми і поділяють їхнє бажання переосмислити культурне та історичне середовище міста. Як один з варіантів такого переосмислення — погруддя Пушкіна може стати частиною експозиції, присвяченій українському національно-визвольному руху, адже більше ста років тому, ще перед революцією 1917 року, його збиралися знести активісти цього руху", — повідомили у міськраді.

"Але в який спосіб це питання буде розв‘язане — вирішуватимуть саме харків‘яни після Перемоги України", — йдеться у заяві.

Що кажуть в Українському інституті національної пам'яті

"Такі швидкі зміни в діях Харківської міської ради. Звісно, з одного боку ми можемо тільки вітати той факт, що Харківська міська рада дослухається до харків'ян, як ми з'ясували з їхнього допису, і піклується про наші почуття. Це тільки оптимізму додає", — повідомила Суспільному Марія Тахтаулова, представниця Українського інституту національної пам’яті.

"Але в той же час йдеться про певну процедуру, яку не було дотримано під час демонтажу. Але це вже, мабуть, питання юридичного департаменту міської ради", — додала вона.

Що передувало

Вранці 9 листопада харків'яни помітили, що пам'ятник Пушкіну обкладають мішками з піском. У міськраді пояснили, що таким чином вирішили захистити пам'ятник до моменту, поки його долю не вирішить центральна влада. Про демонтаж пам'ятника не йшлося, вказували у мерії: він належить до пам'яток національного значення, а на його переміщенні потрібен дозвіл.

"У нас немає повноважень його переносити, ні у нас, ні в обладміністрації. Цим займається виключно Кабмін", — відповів Суспільному речник міськради Юрій Сидоренко.

Суспільне поцікавилося, чи перебуває міський голова Ігор Терехов у Харкові, чи демонтаж відбувається добровільно і узгоджено та чи не зламали ресурси мерії, де виклали навіть відео демонтажу.

За словами радника міського голови зі зв'язків з громадськістю В'ячеслава Хитріна, Ігор Терехов у Харкові, з ним усе в порядку. Що змінилося за кілька годин, від рішення захистити Пушкіна піском до його демонтажу, у міськраді не пояснили.

Як реагують харків'яни

Біля постаменту кореспондентка Суспільного розпитала перехожих.

Пані Ніна спочатку не зрозуміла, що погруддя забрали, адже ще кілька годин тому воно було на постаменті. Місцева жителька шкодує: "Це пам'ять, історія. Він літератор. Я вважаю, що це історія, ми його вивчали".

Катерина Чикардина навпаки вважає, що Україні є кого увічнити і без Пушкіна.

"З якогось боку це щось рідне, оскільки ми вчили його твори. Те, що для дітей наших — він вже буде ніхто. Якщо ми робимо нову історію для нового покоління, то хай його і не буде. Нащо він тут? Леся Українка, може, когось з сучасних, той самий Скрябін", — розмірковує Катерина, кого можна було б увічнити замість Пушкіна.

Що відомо

  • Пам'ятники у центрі Харкова почали закладати мішками з піском після масованих обстрілів міста навесні. Після того, як українські захисники вибили окупантів до кордону, місто не піддається артобстрілам.
  • У Північно-Східному відділі Українського інституту національної пам'яті публічно пропонували передати пам'ятник Пушкіну у Харкові до музею. Представники громадськості також закликали міську владу прибрати з карти Харкова не пов'язані з містом та Україною топоніми. Харківський міський голова Ігор Терехов пропозицію щодо Пушкіна відкинув.
Топ дня
Вибір редакції
На початок