Як після обстрілів відновлюється Малинівська громада Харківщини

Як після обстрілів відновлюється Малинівська громада Харківщини

Як після обстрілів відновлюється Малинівська громада Харківщини
. Жителям Малинівської громади видають гуманітарну допомогу. Вереснь 2022 року. Фото: Малинівська ОТГ

Частина Малинівської громади Харківської області за час війни зазнала значних пошкоджень внаслідок обстрілів РФ. Нині у кількох селах немає газу, в деяких — і світла, розповідає голова громади Микола Семер'янов.

Як громада готується до зими та чому керівництво ОТГ буде працювати безплатно, Микола Семер'янов розказав Українському Радіо Харків.

Чекають безплатних дров

Внаслідок вигнання окупантів з Харківщини чи зменшилась кількість обстрілів?

Так, ми вже третій тиждень не чуємо обстрілів, тому на обличчях мешканців з’явились усмішки, це дуже приємно. Але є і проблеми. Найбільше постраждало від обстрілів Мосьпанове, там немає світла, газу. Там лишився 101 житель, а до початку вторгнення жили 960 людей.

У Старій Гнилиці є світло, але газу немає. Зараз 360 мешканців, було — 840.

Малинівка зі світлом і з газом, ми готуємося зараз до опалювального сезону — ремонтуємо котельні, готуємо арматуру, прилади обліку, щоб надати тепло у багатоповерхівках. Це стосується переважно газопостачання.

Яка ситуація з твердим паливом, де немає газового опалення?

Є проблеми. Самі люди заготувати не можуть, тому зараз на рівні області, нарівні районної військової адміністрації вирішується це питання. Думаю, до 15 жовтня вирішиться.

Читайте також: Жителям громад Харківщини, які постраждали від обстрілів, обіцяють дрова

Як ви сприйняли інформацію про додаткові кошти на отримання дров для мешканців небезпечних територій, зокрема Харківщини? Чи сподіваєтесь на таку допомогу?

Як тільки у Facebook з’явилася ця інформація, люди почали телефонувати до мене, моїх заступників, секретарів. Звичайно, це приємна інформація, тому що це для нас дуже важливо — якщо газу не буде у Мосьпановому і Старій Гнилиці, то тверде паливо нам необхідне.

Думаю, що до 15 жовтня прийдуть ці дрова до нашої громади

Я розумію, що не всі жителі можуть безплатно отримати тверде паливо. Категорії, які зможуть отримати: онкохворі, люди, які самі не можуть заготувати, багатодітні родини, діти, що перебувають під опікою, інваліди I групи. Ми вже інформацію підготували й відправили її, тому, думаю, що до 15 жовтня прийдуть ці дрова до нашої громади.

"Потрібні медикаменти, харчові набори"

Наскільки повертається життя: можливо, люди повертаються у громаду, магазини запрацювали у більшій кількості, не тільки у Малинівці, а і у прилеглих населених пунктах, можливо якісь послуги з’явилися?

У Мосьпановому ще не відкриті магазини. Раніше ми їздили туди по ґрунтовій дорозі, після дощів треба чекати 3-4 дні, щоб туди проїхати. Зараз там є тверда дорога, якою можна безпечно проїхати.

У Малинівці відкрилася аптека, це дуже для нас важливо, збільшилася кількість відкритих магазинів.

Чи потрібна якась гуманітарна допомога — продукти, медикаменти?

Так, дуже потрібні медикаменти, харчові набори у Мосьпанове, Стару Гнилицю, Малинівку. Нам допомагає обласна адміністрація, тому періодично надходить гуманітарка. Але ж ми розуміємо, що там, де деокуповані території — Ізюм, Балаклія, Шевченкове — там людям це потрібно.

gamanitarna_dopomoga
Жителям Малинівської громади видають гуманітарну допомогу. Вереснь 2022 року. Фото: Малинівська ОТГ

Люди більше повертаються?

Повертаються десь 5%у свої будинки й потім їдуть назад.

Наскільки зруйновано інфраструктуру, житлові будівлі?

У селі Мосьпанове взагалі не лишилось Будинку культури, на 50% зруйнована школа, дитячий садочок також пошкоджений. У Старій Гнилиці немає вікон у ліцеї. У Малинівці було влучання прямо у їдальню.

"Лишились без врожаю"

Чи проводяться розмінування і де саме?

В нас не вистачає працівників, які б цю роботу могли здійснити. Розмінування йде тільки на важливих територіях — нам треба відремонтувати газопостачання, електропостачання. Але потім будуть розміновувати й інші території.

Були прильоти по сільськогосподарських територіях, де були посіви. Наскільки можна говорити про збереження майбутнього врожаю?

Озимі, ми розуміємо, що висипались, тому лишились без врожаю. А іншого посаджено не було — маю на увазі кукурудзу і соняшник. Не висаджували у зв’язку з бойовими діями на цих територіях. Поля лишаються замінованими.

Ми готові працювати без заробітної плати

Якісь надходження у бюджет йдуть?

Це дуже проблемна ситуація. Промислова зона, яка в нас працювала, з 24-го лютого не працює, а надходження були з цих заводів. Завод Prime, думаю, до кінця року не запуститься. Трубний завод вже людей вивозить на роботу, вони готуються до зими й до початку роботи.

Думаю, десь через два тижні буде готовий до запуску Малинівський склозавод. Оце перспективи на перші 3-4 місяці.

В нас у жовтні лишилось на півмісяця грошей на зарплату, потім працюватимемо безоплатно. Ми оптимізували штат Малинівської селищної ОТГ, з 54 працівників працює 18. Ми лишили тих працівників, які можуть розвантажувати, завантажувати гуманітарну допомогу, але без цього ми не виживемо, бо потрібно надавати послуги — це вода, електропостачання, вивіз ТБО та інші.

Чи потребуєте ви підтримки земляків, фахівців різного плану — і службовців, і кваліфікованих робітників, які можуть допомогти у комунальному господарстві? І чи безпечно їм повертатися?

Потребуємо, але ж нема у бюджеті грошей, а інші категорії населення — кожен для себе має прийняти рішення. Думаю, треба почекати 2-3 тижні, потім буде зовсім безпечно жити на нашій території.

На території Малинівської селищної ради на даний час понад 700 переселенців, і серед них багато охочих працювати, але нема такої можливості платити чимось. Є працівники які приходять, допомагають громаді безплатно і пишаються цим. Особливо так було під час обстрілів.

gumanitarna_dopomoga
Жителям Малинівської громади видають гуманітарну допомогу. Вереснь 2022 року. Фото: Малинівська ОТГ

Чи передбачені якісь кошти з інших джерел, які можуть спрямовуватися на зарплати?

Ми звертались до Харківської обласної військової адміністрації, до Харківського обласної ради, але на сьогодні ми розуміємо, що їм також важко. Ми звернулись до Кабінету міністрів, чекаємо на відповідь.

Тобто можливі перекази коштів з державного бюджету на ваш місцевий?

Це юридично можливо, але я хочу, щоб жителі Малинівської громади, які залишились, знали, що ми готові працювати без заробітної плати, тому що ми розуміємо — за нами люди, діти, люди з інвалідністю.

Скільки потрібно для поповнення бюджету?

На місяць, якщо без податків, без освіти, небагато і треба, десь 400-500 тисяч додатково до того, що маємо.

Читайте також

Боротьба за Борову триває. Як громада планує відновлюватися після повної деокупації

На початок