"HIMARS бачив. Більшого не скажу", — комбриг харківської 127-ї бригади тероборони Грищенко

"HIMARS бачив. Більшого не скажу", — комбриг харківської 127-ї бригади тероборони Грищенко

"HIMARS бачив. Більшого не скажу", — комбриг харківської 127-ї бригади тероборони Грищенко
. Роман Грищенко — командир 127 бригади тероборони. Фото: Суспільне Харків

Бійці 127-ї бригади територіальної оборони після вторгнення РФ в Україну одними з перших стали на захист Харкова та області. Підрозділ складається переважно з харків'ян і продовжує виконувати завдання з оборони та звільнення Харківщини від загарбників.

Про це в інтерв'ю Суспільному розповів командир 127-ї бригади Роман Грищенко з позивним "Дядя Рома".

"Якщо брати наш підрозділ, то він — один з наймолодших в державі. 8 березня почалося формування, коли в місті Харкові не було на той момент місця, яке б не обстрілювалося. Він набирався здебільшого з харків'ян і жителів інших регіонів, які на той момент перебували у Харкові", — каже Грищенко.

"Ні один метр ми ще не віддали"

"Нелегко це було. Звісно, і втрати є у підрозділах, за які ми переживаємо. Без цього неможливо. Хотілося б, але неможливо. Намагаємося мінімізувати. Ні один метр ми ще не віддали", — говорить командир.

Підрозділи поповнюються бійцями, охочих вистачає, але не кожен проходить відбір, говорить командир. У складі територіальної оборони, за його словами, є люди різних професій.

"Війна — це не піти постріляти. Це дуже глобальна наука. Дизайнери теж потрібні. І космонавтів використовуємо в тому числі. [У нас у підрозділі] аж два! Колишні працівники Національного космічного агентства, але їх навички дуже допомагають", — говорить Грищенко.

"Нині тероборона виконує ті самі функції, що інші підрозділи ЗСУ"

"Сили територіальної оборони спочатку були створені для інших завдань і цілей. На сьогоднішній день вони виконують функцію таких саме лінійних підрозділів, як і решта Збройних сил України. Так вже вийшло. Під це було змінено законодавство, і на сьогоднішній день підрозділи територіальної оборони можуть застосовуватися не як раніше, у відповідних населених пунктах, а у будь-якій точці нашої держави для відбиття збройної агресії", — зазначає Грищенко.

До успішних операцій тероборони на Харківщині "Дядя Рома" відносить вихід на ділянку кордону у середині травня.

"Це зіграло дуже велику роль і для морального духу, і бойову обстановку змінило абсолютно повністю. Скажімо так, той задум, який застосовувався на той час — вдався. Причому вдався набагато краще, ніж ми сподівалися. Трохи пізніше детальніше розповімо. Ще два процеси йдуть", — говорить Грищенко.

На початку липня у Харківській обласній військовій адміністрації повідомили про успішну операцію 228 батальйону тероборони. Грищенко підтверджує: досягнення є, але розголошувати їх зараз не можна.

"Дійсно, були певні дії з максимальним успіхом для одного з наших батальйонів. Про результат ми будемо трішки пізніше розказувати. Зараз не можу цього казати... Інколи ворог не повинен знати, кого він зустрів на тому чи іншому напрямку. Вони нас чекають в одному місці, а ми з'являємося в іншому", — говорить комбриг.

"Ворожий комбат зв'язався з нашим командиром і сказав: "Йди додому".

Під час бойових дій у військових тероборони були випадки, коли російські загарбники виходили на зв'язок з українськими захисниками, розповів Грищенко.

"Зі мною особисто — ні, а з підпорядкованими командирами — були, я був присутній при таких перемовинах. З того боку один ворожий комбат зв'язався з нашим командиром і розповідав, що йому [українському командиру] треба "йти додому". Парадокс складався в тому, що ворожий комбат перебував у будинку батьків мого командира батальону", — розповів комбриг.

"Російський військовий командир сказав нашому командиру: "Йди додому". Він відповів: "Так я туди і йду. Ти у будинку моїх батьків", — згадує Грищенко.

"Харків'яни мають обов'язково виконувати всі заходи безпеки"

Комбриг не вважає, що цивільні заважають військовим, хоча погоджується: воювати легше, коли у зоні бойових дій немає жителів. "Дядя Рома" просить харків'ян виконувати правила повітряної тривоги.

"Ми у себе на землі. Ми маємо захищати таким чином цивільних, жителів міста, області, держави в цілому, щоб забезпечити їхнє життя і здоров'я повністю. Кому сказати треба ще раз, щоб вони виконували вимоги повітряної тривоги? Якщо є ракетна небезпека, всі мають йти у бомбосховище. Обов'язково виконувати всі заходи безпеки — все", — каже Грищенко.

На питання, чому іноді повітряна тривога у Харкові звучить пізніше за вибухи, відповідає так: "Кожен робить свою роботу так, як він її робить. Хтось краще, хтось гірше. Десь черговий не спрацював, десь ми не побачили цей "Іскандер", десь, може, інша ракета, йшла низько, не була виявлена засобами ППО".

"Але коли ми чітко бачимо і є тривога, наші засоби ППО її бачать, вживають заходів, а люди нехтують своїм здоров'ям, це вже ображає", — наголошує комбриг.

"HIMARS бачив!"

Командир харківської бригади тероборони підтвердив, що бачив американську ракетну артилерійську систему HIMARS, але більше на цю тему говорити відмовився.

"Так, аякже. І все. Далі на такі питання відповідати не буду. Бачив!" — прокоментував Грищенко.

Перемогою "Дядя Рома" вважатиме момент, коли дітям нічого не загрожуватиме і повітряні тривоги більше не лунатимуть.

"Повернення на ті кордони, на ті позиції, які у нас були станом на 23 лютого поточного року — це як етап. Я б не сказав, що він завершальний. Це один з етапів", — коментує комбриг.

Читайте також

"Відтісняємо метр за метром": як тероборона звільняє села на Харківщині

На початок