Пропаганда РФ та тиск на бюджетників: як живуть окуповані Куп'янськ та Балаклія на Харківщині

Пропаганда РФ та тиск на бюджетників: як живуть окуповані Куп'янськ та Балаклія на Харківщині

Пропаганда РФ та тиск на бюджетників: як живуть окуповані Куп'янськ та Балаклія на Харківщині
. Листівки українських партизанів у Куп'янську на Харківщині. Фото: t.me/kupyansknews

Четвертий місяць Куп'янськ живе під тимчасовою владою російських військ. Окупанти намагаються впровадити у громаді свою валюту, пропонують російські паспорти та замінували дороги, щоб українська влада не могла привезти гуманітарну допомогу.

Як живуть люди у тимчасово окупованих Куп'янську та Балаклії, Суспільному розповіла Олександра. Вона народилася у Балаклії, а школу закінчила у Куп'янську. У двох містах у неї залишилися родичі, від яких вона знає про життя в окупації. Далі — пряма мова.

Куп'янськ

Ті місцеві жителі, в яких немає супутникового телебачення, дивляться російські телеканали з їхньою пропагандою. Інтернет та мобільний зв'язок відсутній ще з квітня. До цього була ситуація, коли світла, води та газу не було два тижні. Люди — це сила, тому всі допомагали один одному. Але бачити те, що під час дощу усе селище виходить мити посуд та прати речі, — це жах і сльози.

Прали одяг під дощем

З гуманітарною допомогою складно, бо основна дорога перед містом замінована. Також стоять російські блокпости, які не пропускають ніякі вантажі. Тому для населення російська пропаганда і тисне на це — ніби Україна про них забула, допомога тільки російська доходить.

Багато хто з людей не хотів вірити у те, що відбувається, не хотів лишати свої домівки, тому сидять до останнього. Також нещодавно українські партизани розвішали по місту патріотичні листівки.

Впроваджують рублі та вчать історію Росії: як живуть окуповані Куп'янськ та Балаклія на Харківщині
Листівки українських партизанів у Куп'янську на Харківщині. Фото: t.me/kupyansknews

Про ціни у Куп'янську

Перший час була проблема з постачанням продуктів. Зараз проблема з ціноутворенням, бо ти можеш купити базові продукти, але це вийде на 700 грн. Готівку люди можуть зняти тільки через окремих осіб і для цього треба виїжджати до найближчих міст Луганської області — Сватове або Старобільськ. І там ще й намагаються зловити зв'язок чи інтернет, щоб поговорити трішки з рідними. Автобуси ходять у цьому напрямі регулярно, тому дістатися туди можна.

Про медицину у Куп'янську

У Куп'янську медики працюють. Лікарні приймають російських військових по частинах після того, як наші по них луплять. Нещодавно нам надали інформацію знайомі, що до 13 липня вони мають звільнити усі палати від людей з дрібними осколковими пораненнями, щоб було все готово. Я так розумію, готується якась провокація.

Про окупаційну владу Куп'янська

Мер Куп'янська Геннадій Мацегора, який пішов на співпрацю з російськими військовими, надав окупантам гуртожитки для життя. Вони почали контролювати місто. Зараз Мацегора у полоні росіян, бо все, що їм від нього було потрібно, вони взяли.

Впроваджують рублі і московський час

Зараз окупанти намагаються впровадити рублі, але йде цей процес слабко. Магазини та підприємства не погоджувались, але коли до них приходить натовп орків і прямо погрожує життю власників та їхнім рідним, то іншого виходу немає. Курс 1,5 рубля до 1 гривні, район живе за московським часом і комендантською годиною з 20:00 до 06:00.

13 червня окупанти Куп'янська ввели воєнний стан, загальної мобілізації серед населення не проводили. У місті намагаються впровадити роздачу паспортів РФ. У школах вчителів у серпні планують відправити на якийсь тренінг у Бєлгород, роздають нову програму з історією Росії. Атестати також видали за зразком РФ. Цьогорічним випускникам обіцяють пільги при вступі до будь-якого вишу Росії.

Впроваджують рублі та вчать історію Росії: як живуть окуповані Куп'янськ та Балаклія на Харківщині
Зруйнована окупантами дамба у селі Сенькове Куп'янської громади. Фото: t.me/kuptg

Балаклія

Продовжуються обстріли. Гуманітарну допомогу з Росії видають за особистими даними. Комендантська година — з 14:00, зв'язок можна зловити, але не завжди. Світла та води немає, місцева псевдовлада повісила прапор РФ на адміністрації, перед якою стоїть пам'ятник Тарасу Шевченку. Пенсіонерам видають 10 000 рублів, за якими треба простояти величезну чергу. Евакуюватися можна тільки через територію РФ, чоловіків дуже жорстко допитують на кордоні.

Що відомо

  • Військові РФ зайшли у Куп‘янськ на Харківщині 27 лютого. Тоді ж міський голова Куп'янська Геннадій Мацегора заявив про підконтрольність міста військам РФ. За даними правоохоронців, Мацегора брав участь у засіданні, на якому створили підконтрольну Росії "тимчасову цивільну адміністрацію Харківської області".
  • 1 липня стало відомо про те, що російські окупанти тиснуть на працівників бюджетних установ Борової у Куп'янському районі. Працівників культури, освіти та медиків змушують звільнятися і працевлаштовуватися заново, щоб працювати під окупаційною владою.

Читайте також

В окупованому Вовчанську на Харківщині українських підприємців змушують працювати на РФ

На Харківщині волонтери евакуюють жителів тимчасово окупованих РФ територій до Польщі

На початок