Будівлі на Полтавському Шляху, в які влучила російська ракета 6 липня, несли вагому історичну та архітектурну цінність, каже дослідник історії Андрій Парамонов. Одну з них — садибу купця Павлова — вже не відновити.
Будинок належав родині Павлових, розповів Суспільному Парамонов: "Перша третина XIX століття. Вважається, що архітектором був Андрій Тон. У нас таких міських садиб не дуже багато було взагалі".
У замітці 2019 року Андрій Парамонов описав, який вигляд мала будівля у XIX столітті: "На одній третині садиби був сад, де був дерев'яний одноповерховий флігель. Двоповерховий кам'яний флігель, а також кам'яні службові споруди — сарай для карет, стайня, кухня та льох — огороджували садибу майже з усіх боків. Був ще один невеликий кам'яний флігель у глибині садиби з виходом у сад, де любив усамітнюватися господар Єгор Акимович".
Інша будівля на Полтавському Шляху, пошкоджена внаслідок влучання ракети, теж має історичну цінність.
"Це початок колишньої Катеринославської вулиці. Майже всі старі будинки там мають цінність для нашого міста. Майже вся, тому що це була одна з головних вулиць Харкова, не Сумська, а колишня Катеринославська. Тому там будували люди вагомі. Навіть не те що багаті, а ті, які займали якесь становище в суспільстві", — пояснює Парамонов.
На думку дослідника історії, війна довершує процес руйнування, який свого часу не зупинила міська влада.
"Харків руйнується з 2004 року. Як почали робити до 350-річчя міста псевдореставрацію, з того часу історична частина Харкова піддається руйнуванням. Зараз війна, яка цей процес довершує", — вважає Парамонов.
Харківський міський голова Ігор Терехов, коментуючи наслідки обстрілу, сказав, що одна з будівель однозначно підлягає знесенню, щодо іншої — оглядатимуть конструкції.
Що відомо
- Російська ракета 6 липня зруйнувала дві пам'ятки архітектури у Новобаварському районі Харкова.
- За 100 днів війни пошкоджено 154 пам'ятки архітектури, повідомив 3 червня директор обласного Департаменту містобудування та архітектури Антон Коротовських.
- Від російських обстрілів у місті пошкоджені близько десяти будівель, спроєктованих архітектором Олексієм Бекетовим.