На Харківщині юристи допомагають скласти заяви тим, чиє житло зруйнувала Росія

На Харківщині юристи допомагають скласти заяви тим, чиє житло зруйнувала Росія

На Харківщині юристи допомагають скласти заяви тим, чиє житло зруйнувала Росія
. Харків, березень 2022 року. Фото: kh.dsns.gov.ua

Харківські юристи допомагають власникам пошкодженого під час обстрілів житла скласти заяву та отримати статус потерпілих.

Про це Суспільному розповіла адвокатка "Харківської правозахисної групи" Таміла Беспала.

За її словами, звертатися за допомогою в оформленні заяв можуть власники пошкодженого житла та автомобілів; ті, хто сам отримав поранення; ті, чиї родичі були поранені або загинули внаслідок обстрілу.

Як подати заяву

Для отримання юридичного супроводу необхідно завертатися:

  • за номером телефону 099 302 77 47;
  • або заповнити відповідну форму на сайті правозахисної групи.

"Розслідуванням цих категорій справ займатиметься на сьогоднішній день, так визначила держава, саме розслідуватиме Служба безпеки України, контролюватиме цей процес прокуратура", — розповідає Беспала.

За її словами, заяви відправляють паралельно до двох органів.

"Потерпілі перебувають не те, що в різних кінцях України, а в різних куточках світу. Я прошу скинути документи. Цими документами є паспорт і документи на квартиру. Вони мені потрібні лише для того, щоб у заяві правильно виписати дані. Ми їх абсолютно ніде не використовуємо. У подальшому, якщо ми будемо звертатися до Європейського суду з прав людини, можливо, ще кудись, вони нам знадобляться", — зазначає адвокатка.

За даними Беспалої, вона опитує людей, збирає фактаж — дані, інформацію про свідків, час та місце події. Також потерпілих просять надсилати фото, якщо йдеться про пошкоджене або зруйноване майно.

Протягом 24 годин заяви мають бути внесені до реєстру.

"По-друге, я прошу повідомляти точну дату, коли заяву направили, для того, щоб не пропустити 10-денний термін і звернутися, нагадати, що потрібен витяг", — уточнила адвокатка.

Хто може звернутися

"Якщо навіть квартира людини вціліла, а в будинок є потрапляння, суттєве руйнування, ми розуміємо вже, що в подальшому ці будинки будуть непридатними для проживання. Люди втішають себе: якщо моя квартира ціла, хоч і будинок зруйнований. Є люди — пів будинку немає, а вони там живуть, в іншій частині, яка вціліла. Я кажу: "Ну ви поживете, війна закінчиться, то вам не буде, де жити". То треба звертатися", — розповідає адвокатка.

Вона зазначила, що звернення через "Дію" не виключають необхідності подання заяви до правоохоронних органів.

"Дія" обов’язково, зробіть усе, що по "Дії", але ми подаємо ці заяви, готуємо, люди їх направляють з електронної пошти. Моя задача — написання заяви, збір інформації. Це лише частина, не найважча, хоча й довготривала. Найголовніше буде отримати витяг з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань. Саме цей статус [потерпілого]. Люди не розуміють, навіщо він. Це один із етапів обов’язкових. Лише цей статус дає, згідно нашого законодавства, в принципі право на цю компенсацію", — сказала Беспала.

Вона зазначила, що багато звернень надходять з-за кордону.

"Люди вже там більше прийшли до тями", — акцентувала адвокатка.

Досвід 2014 року

"Бралися десятки, просто до сотень [заяв], і це все об’єднувалося в одне кримінальне провадження. Логічніше буде за епізодами: вибух і постраждалі від цього вибуху. Від вибуху йде не один будинок, не один автомобіль. Дуже багато людей, які вже постраждали у різні дати, в різних місцях", — зазначила Беспала.

Після подій 2014 року адвокати зверталися до ЄСПЛ.

"Але жодна з цих заяв не була розглянута Європейським судом. Ми розуміли, що поки не буде визначено, хто винний, ніхто не визнавав провину, в тому числі Російська Федерація. По жодній з цих справ компенсації не було, вони не були навіть розглянуті. Вони прийняті, без проблем. Це були не десятки, це були сотні справ", — розповіла Беспала.

Зараз Європейський суд призупинив розгляд усіх заяв як з Російської Федерації, так і з України. Після закінчення війни, впевнена адвокатка, розгляд справ щодо України відновиться.

У практиці Беспалої були справи і щодо смертей, і щодо поранень, і щодо пошкодження майна.

"Ми проходили усі інстанції, ми писали заяви не лише до України, ми зверталися й до Слідчого комітету Російської Федерації. Вони в свою чергу перенаправляли до України ці заяви. Вони завжди відповідали, але вони жодним чином жодних дій не проводили, жодного досудового розслідування не було", — підсумувала Беспала.

Читайте також

Як допомагають "Просто люди": харків'яни розвозять нужденним продукти

Зруйновані будинки та інфраструктура: російські війська обстрілюють Дергачі — фото

На початок