У Харкові укріплюють пам’ятник Шевченку на захист від обстрілів

У Харкові укріплюють пам’ятник Шевченку на захист від обстрілів

У Харкові укріплюють пам’ятник Шевченку на захист від обстрілів
.

Комунальники та волонтери укріплюють пам’ятник Тарасу Шевченку — обкладають мішками із піском, щоб вберегти від руйнації в разі обстрілів.

До робіт з укріплення пам’ятника зранку 23 березня долучилися працівники "Зеленбуду" та волонтери, передає кореспондент Суспільного.

На роботи може піти близько двох-трьох днів, сказав волонтер Антон: "Від дрібних (калібрів — ред.) вбереже, якщо вже буде авіація, то не на так сильно може зруйнуватися. Ця конструкція — як цегляна кладка в чотири ряди".

У Харкові волонтери та комунальники укріплюють пам’ятник Шевченку
Суспільне

Працівники "Зеленбуду" розповіли, що мішки біля основи пам’ятника складуть в чотири ряди, після чого перекладуть їх дошками та піддонами.

"Оскільки йде усічений сам пам'ятник, нам найголовніше обкласти зараз ось цю всю групову структуру. Потім треба буде перекласти дошками, піддонами, щоб прибрати вагу, яку ми поженемо більше", — кажуть комунальники.

Озеленителька "Зеленбуду" Яна йшла до монумента пішки понад годину: "Йшли більше години з (вулиці — ред.) 23-го Серпня. Вийшли о сьомій, прийшли на початку дев’ятої. Стріляло, боялися, але йшли. І пісок насипала, і зав’язую, я міняюся з партнеркою. Спочатку вона мішок тримає, я насипаю, потім — навпаки".

Вже використали понад 3 тис. мішків. Загалом необхідно близько 15 тисяч.

У Харкові волонтери та комунальники укріплюють пам’ятник Шевченку

Близько тисячі мішків привіз підприємець — головний інженер автохімічної компанії Роман Гужва. "Це визначна пам'ятка Харкова, вона Другу світову вистояла, вона і цю війну вистоїть", — упевнений він.

Володимир Чистилін, координатор Харківського Євромайдану, для якого пам'ятник Шевченку — традиційне місце збору — укріплює монумент разом з усіма.

"З лютого дуже багато було у нас ідей з приводу збереження пам’ятника. У Другу світову війну так само харків’яни його зберігали. Коли німці захотіли його підірвати, то не дали. Це була дійсно народна ініціатива, це символ Харкова. Для нас Тарас — символ спротиву. Тут був Майдан, тут ми ховали наших Героїв Небесної Сотні, наших воїнів, тут ми завжди збираємося і не хотілося збиратися після нашої перемоги на руїнах", — сказав Чистилін.

У Харкові волонтери та комунальники укріплюють пам’ятник Шевченку

За даними "Зеленбуду", після пам’ятника Шевченку планують укріпити й інші монументи в Харкові.

Що відомо

  • Автори пам'ятника — радянський скульптор Матвій Манізер і архітектор Йосип Лангбард. Монумент урочисто відкрили 24 березня 1935 року. Загальна висота монумента — понад 16 м, статуї Шевченка — 5,5 м. Загалом на виготовлення пам'ятника пішло 30 тонн бронзи та 400 тонн лабрадориту. Для спорудження монумента використали близько 75 вагонів різних будівельних матеріалів, у тому числі 25 вагонів з лабрадоритом. Попри розміри й ідеологічну спрямованість, пам’ятник не постраждав у Другу світову війну. Саме біля пам'ятника Шевченку в Харкові 30 серпня 1943 року відбувся перший офіційний мітинг звільненого від німецьких окупантів міста.
На початок