Як живе громада на Харківщині, де підтвердили "британський" штам COVID

Як живе громада на Харківщині, де підтвердили "британський" штам COVID

Як живе громада на Харківщині, де підтвердили "британський" штам COVID
. Суспільне Харків

З посиленням карантину на центральній вулиці Борової поменшало людей. До кафе не пускають. На вітрині магазину з манекенами за склом — вивіска: "Працюємо онлайн". З 1 квітня громада перейшла у "червону" зону: зросла захворюваність на COVID серед дітей та дорослих, а у двох жителів офіційно підтвердили "британський" штам. За даними лабцентру, він нині циркулює у всьому регіоні.

"Тиняло-водило"

62-річний Микола Віннік злізає з велосипеда та вдягає маску. Це у нього в лютому брали зразки: у місцевій лікарні підтвердили коронавірус, а у квітні надійшла відповідь від лабораторії у Лондоні — чоловік хворів "британським" штамом.

борова репортаж
Микола Віннік хворів на "британський" штам. Це підтвердила лабораторія в Лондоні, розповіла головна лікарка Центру первинної допомоги Наталія Павленко. Суспільне Харків

Спочатку захворіла дружина, згадує Віннік: "Її поклали до лікарні в Ізюмі, а тоді ж мені сказали: прийди, здай аналіз. Прийшов, здав аналіз, підтвердили коронавірус".

Хвороба у Миколи проходила легко.

"Дні два в мене було, що мене просто тиняло-водило. Такого, щоб головні болі, в мене не було, температуру ніколи її не міряв, значить, не відчував. Ну а пив таблетки ті, що приписали. Уколів, крапельниць не робили", — говорить Віннік.

Здолала хворобу і дружина, але її стан був тяжчий: "Вона в мене жінка тучна, тому важко було їй".

борова репортаж
У Миколи Вінніка були серцево-судинні проблеми, але ускладнень не сталося. Суспільне Харків

Другий офіційний випадок мутованого вірусу виявили у 45-річної жительки сусіднього села. Як і Микола, вона перенесла хворобу легко, розповідає сімейна лікарка Тетяна Москаєва-Вітряченко.

"Вони в мене без крапельного введення, пройшли на таблетках. 15 днів, які зазвичай ми виділяємо їм за лікарняним листом, жінка була працююча. Ми впоралися у цьому проміжку, ускладнень не було", — зазначає Москаєва-Вітряченко.

борова репортаж
Суспільне Харків

"Якби мені вчора не сказали, що це модифікований вірус, по перебігу він нічим не відрізнявся", — говорить лікарка.

"Відносно інших пацієнтів, які зараз у мене перебувають на внутрішньовенних введеннях, і антибіотиках, і дезінтоксикаційній терапії, то ці пацієнти (з підтвердженим "британським" штамом — ред.) по тяжкості відносно легко перенесли", — говорить лікарка.

Як змінилися симптоми

У Центрі первинної медико-санітарної допомоги Борівської селищної ради працюють дев'ять сімейних лікарів: п'ять в амбулаторії загальної практики та сімейної медицини і чотири — в сільських.

Тетяна Москаєва-Вітряченко працює лікарем 35 років, перші пів року епідемії їздила у мобільній COVID-бригаді, збирала зразки. Медик виявила перший випадок на території громади торік — у працівниці Піско-Радьківського психоневрологічного інтернату.

Коли у лютому в громаді був сплеск, перехворіла на коронавірус і сама разом з чоловіком.

"Втомлююся, звісно. Але нічого страшного, я сама з чоловіком перенесла у лютому, з пневмонією. Нічого, впоралися. З бронхопневмонією двосторонньою. Близько трьох тижнів хворіла", — розповідає Тетяна.

Зараз сімейна лікарка веде близько 40 пацієнтів з COVID, які перебувають вдома.

"Мабуть, не буде кінця": життя "червоної" громади на Харківщині, де виявили британський штам COVID
Суспільне Харків

Останні три місяці Тетяна Москаєва-Вітряченко помічає слабкість як один з основних проявів хвороби у пацієнтів.

"Увесь час слабість, задишка наче є, вони приходять на прийом, а міряєш сатурацію — не падала. Ось ця слабість за рахунок м'язової атрофії, такої не було у минулому році. Слабкість, що руки не підняти, впасти у ліжко — отакий стан", — описує лікарка.

Медик не виключає, що мутований вірус поширився далі.

"Я думаю, що він циркулює вже. Багато ж не звертаються. У віддалених селах, де позакривали фельдшерсько-акушерські пункти і, думаю, у цих селах віддалених, може, й лежать, з цим модифікованим вірусом, а ми про них просто не знаємо", — припускає лікарка.

Сплеск захворюваності на COVID-19 лабцентр відмічає у різних громадах. 13 вже ввели "червону" зону.

"Місцева передача інфекції підтверджує циркуляцію мутованого штаму британського походження серед населення області", — повідомили в установі.

Директорка лабцентру Любов Махота говорить: мутований штам "більш заразний", а також вражає дітей.

"Ми бачимо різницю. Це і менший інкубаційний період — 1-3 дні — і набагато вища заразність, діти більше хворіють. Ми маємо два летальні випадки серед дітей... Принаймні, COVID-19 був присутній у цих діток. І більш тяжкий перебіг хвороби", — вказує вона.

Більшість лікується вдома

Навантаження на Борівську лікарню у порівнянні з зимою нині незначне: 85% лікуються амбулаторно, госпіталізації потребують близько 15%, їх везуть до опорної лікарні в Ізюмі, розповідає головна лікарка медзакладу Ярослава Коліхова.

У лікарні є інфекційне відділення, розраховане на вісім пацієнтів. Випадки повної заповненість траплялися у січні-лютому, на 7 квітня там перебуває двоє людей з підозрою на COVID.

борова репортаж
Суспільне Харків

"Не всі хворі на COVID-19 потребують госпіталізації. Госпіталізації більше потребують особи пенсійного віку, в яких є хронічні захворювання: цукровий діабет, серцево-судинна патологія, онкохворі. Інші можуть лікуватися у сімейного лікаря", — пояснює Коліхова.

борова репортаж
Суспільне Харків

Як і інші лікарі регіону, вона зазначає, що вірус помолодшав.

"Коли починалася пандемія, було більше пенсіонерів, був більш тривалий період інкубаційний. Зараз він зменшився. Діти частіше стали хворіти, люди працездатного віку", — каже головна лікарка.

борова репортаж
Суспільне Харків

У громаді фіксують повторні випадки, розповідає головна лікарка Центру первинної допомоги Наталія Павленко.

"Офіційно зараз два випадки є підтверджених. Це 30-40 років", — каже Павленко.

Станом на середину березня на Харківщині зареєстрували понад 70 повторних випадків інфікування.

Березневий сплеск

Тенденція до зростання захворюваності розпочалася у січні-лютому, у березні показники стрімко пішли угору, говорить Борівський селищний голова Олександр Тертишний. З початку року у сільраді провели 12 засідань комісії з надзвичайних ситуацій.

борова репортаж
Суспільне Харків

"Якщо у січні було 154, у лютому 111, то вже, відверто кажучи, думав, пішло на спад. На початку березня була нормальна ситуація, а з другої половини березня дуже різко виросла захворюваність. Усього за березень у нас 237 хворих. Для нас це дуже багато. І в останні два тижні у нас понад 70-80 в тиждень позитивних тестів, тому ми 31 березня прийняли рішення оголосити "червону" зону на території громади", — каже Тертишний.

борова репортаж
Суспільне Харків

У громаді призупинили рух автобусів між селами. Усі заклади освіти, окрім дошкільних, перевели на дистанційне навчання. Працюють тільки продуктові магазини та аптеки, кафе — на винос, магазини з одягом — онлайн. З початку епідемії у громаді виявили 965 випадків коронавірусу з населенням 16,5 тисяч людей.

борова репортаж
Суспільне Харків

"Я думаю, ситуація не тільки у нас, вона й у інших громадах, і у Харкові. Я сам тільки з лікарняного, перехворів COVID. Я переніс нормально, у легкій формі, я так вважаю. 13 днів — все у телефонному режимі. Заступники хворіли, багато працівників селищної ради перехворіли", — говорить Тертишний.

"Це для користі інших"

Ольга Бухало кладе п'ятилітрову пляшку з водою на скутер — пообіді в неї закінчилася зміна виховательки у дитсадку.

"Не можу навіть у кафе сходити. Звичайно, трохи важко, тому що поки звикнеш, але ж розуміємо, що це для користі інших людей. Прийду додому, буду хатніми справами займатись, готувати", — говорить Ольга.

борова репортаж
Суспільне Харків

Коронавірус торкнувся усієї родини Василя Назарка: через хворобу він втратив батька, перехворів сам, мати лікується у Харкові.

"Перехворіла вся родина, можна сказати, у важкій формі. Батьку 12 березня було б 85 років, ще пожив би", — говорить Назарко.

За ліками до аптеки прямують 82-річні подружки Галина та Ніна — разом сиділи за партою у школі, разом переживають "коронавірусні" часи.

борова репортаж
Суспільне Харків

"Йдемо по здоров'я в аптеку. Як один хтось з нас іде, питають: а що це так одна йдеш, де подруга?" — розповідає пенсіонерка.

борова репортаж
Суспільне Харків

Поки одна скупляється, інша розмірковує, як скоро закінчиться пандемія.

"А Бог його зна! Мабуть, не буде йому кінця", — говорить пані Галина.

борова репортаж
Суспільне Харків

Якщо до 14 квітня посилення карантину не принесе результату, дію "червоної" зони продовжать, говорить голова громади Олександр Тертишний. Помітивши перші квіти біля сільради, він не втрачає надії: "Переходимо у зелену зону. Зараз усе як розквітне!"

"Мабуть, не буде кінця": життя "червоної" громади на Харківщині, де виявили британський штам COVID
Суспільне Харків

Читайте також

Найвищий показник захворюваності на ГРВІ: яка ситуація у Боровій на Харківщині

На початок