Перейти до основного змісту
"Контракт 18-24": як 92 бригада навчає новобранців на Харківщині

"Контракт 18-24": як 92 бригада навчає новобранців на Харківщині

Ексклюзивно

92 окрема штурмова бригада навчає гранатометників, які підписали контракт за програмою "18-24". На Харківщині бійці проходять курс базової підготовки, двотижневі фахові навчання, а після виконуватимуть завдання у бойових підрозділах.

Як проходить підготовка і яка мотивація у чоловіків, які підписують контракт — у матеріалі Суспільне Харків.

"Соромно дивитися в очі людям, які живуть в окопах, їдять, ламають себе морально, а ми сидимо вдома"

22-річний Андрій з Києва доєднався до 92-ї бригади трохи більш як два місяці тому. Чоловік каже, у цивільному житті обіймав керівну посаду в бізнесі — був бренд-шефом в одному з суші-барів. Долучитися до війська планував ще з початку повномасштабного вторгнення, але був опікуном старшого брата.

"Я сюди (у Сили оборони – ред.) вирішив прийти з кінця 2023 року. У мене старший брат лежачий, я займався його опікунством, дивився за ним. В мене не було багато часу, але ідеї, натхнення підписати контракт і піти на війну були ще з 2022 року, з початку війни. Я вийшов з опікунства і можу займатися тим, що мені дійсно хочеться", — розповів військовослужбовець.

92 бригада контрактник
Андрій "Шеф" доєднався до 92 бригади. Суспільне Харків/Нікіта Галка

92 бригада
Бійці вчаться стріляти з гранатомета. Суспільне Харків/Нікіта Галка
У мене в цивільному житті була зарплата 50-60 тисяч гривень стабільно. Я був керівником вищої ланки, для мене це не було проблемою. Я сюди прийшов з квартирою, машиною, я себе нормально відчуваю. Соромно дивитися в очі людям, які живуть в окопах, їдять, ламають себе морально, а ми сидимо вдома.

"Замотивувало те, що можу виїхати за кордон"

22-річний Ростислав Скубенко з Борисполя тричі намагався виїхати за кордон нелегально — за це отримав штрафи за незаконний перетин. Анкету на участь у програмі "Контракт 18-24" подав у перший день, каже чоловік. Хотів доєднатися до прикордонників, але через штрафи це було неможливо.

"Я в бригаді з 25 лютого 2025 року. Хотів в прикордонники піти, в Борисполі в аеропорті. Не склалось. Вийшов контракт, вирішив спробувати. У мене зараз жінка, дитина. Побачитись. І думаю, якраз якийсь внесок внесу в війну цю і побачу сім'ю", — розповів військовослужбовець.

ростислав скубенко
Ростислав Скубенко доєднався до 92-ї бригади після трьох спроб нелегально перетнути кордон. Суспільне Харків/Нікіта Галка

навчання
Бійці вчаться стріляти з гранатомета. Суспільне Харків/Нікіта Галка
Навчають добре, мені сподобалось. Кожну деталь розповідають і помилки, які є. Спроб і часу аби зрозуміти вистачає. В день ми навчаємось по шість-сім годин, маємо обідню перерву і п'ятихвилинки, як кажуть. Встигаємо відпочивати. Дещо втомлюємось, але встигаємо і всім задоволені.

"Я можу потім прийняти рішення продовжувати службу чи займатися іншими справами"

23-річному Іллі Здольнику зателефонували та запросили до рекрутингового центру наступного дня після заповнення анкети. Чоловік каже, рідні спочатку були проти та вагалися, але згодом прийняли його рішення.

"Це рішення було вже прийнято давно, роки два тому, але були деякі обставини, які заважали цьому. А тут вийшов контракт, тим паче є обмежені строки — рік служби. Я можу потім прийняти рішення продовжувати службу чи займатися якимись іншими справами", — розповів Ілля.

військовий 92-ї бригади
23-річний Ілля Здольник, який доєднався до 92-ї бригади за програмою "Контракт 18-24". Суспільне Харків/Нікіта Галка

92 бригада навчання
Бійці вчаться стріляти з гранатомета. Суспільне Харків/Нікіта Галка
Спочатку був базовий курс 45 днів. Проходить теорія, тобто нам розповідають, що буде, як все проходить, як все повинно бути. Потім вже йде холостіння, щоб ми звикали до зброї, знали, як з нею стояти, як стріляти. Потім вже стрільби, тактика і так по наростанню.

"Ми їх називаємо мільйонники або лимонники"

Інструктор 92 окремої штурмової бригади на позивний "Міхрюндик" каже, це перший набір бригади за програмою "Контракт 18-24".

"Ми їх називаємо мільйонники або лимонники. У них дуже відрізняється саме бажання навчатися цієї нелегкої справи. Спочатку було непросто, навчання проходило, потім вони так адаптувалися і зараз, в принципі, зауважень можна сказати, що немає. Вік грає роль, але переважно це впливає на фізичну витривалість бійця. І в цьому контрактники виграють, тому що хлопці молоді, енергійні й дуже сильні", — розповів інструктор.

92 бригада інструктор
Інструктор 92 бригади на позивний "Міхрюндик". Суспільне Харків/Нікіта Галка

92 бригада навчання
Військовослужбовці 92 бригади вчаться стріляти з гранатомета. Суспільне Харків/Нікіта Галка

Під час курсу бійці навчаються працювати з різними видами пострілів по рухомих цілях.

І осколковими стріляють і кумулятивними. Постріли різними типами зарядів потрібні для вирішення різних типів задач, які покладаються на гранатометника. Це ж не тільки ураження танків, це і робота по живій силі противника, по спорудах міського типу, або окремих будівлях — у гранатометника багато завдань, для цього є окремі боєприпаси й вони повинні знати як кожний із них працює.

Після курсу базової підготовки та вишколу за фахом контрактників визначать у підрозділи для двотижневої адаптації, зазначив "Міхрюндик". Надалі новобранці виконуватимуть бойові задачі на передовій.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня
Вибір редакції
На початок