З 13 березня в Івано-Франківській області рятувальники використовуватимуть безпілотники, щоб фіксувати паліїв сухої трави. Загалом планують залучити 20 дронів.
Про це під час наради в голови ОВА Світлани Онищук розповів тимчасовий виконувач обовʼязків начальника Держслужби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Олег Кушнірук.
Він закликав голів районних адміністрацій та голів громад знімати на телефон паліїв і передавати фото та відео працівникам Нацполіції для складання адмінпротоколів.
"Люди власними руками нищать природу"
Загалом від початку 2025 року в області склали понад 60 адміністративних протоколів на паліїв сухої трави.
"За добу у нас виникає понад 100 пожеж, горять ліси, через сильний вітер вогонь поширюється миттєво, нищить все на своєму шляху і загрожує будинкам та життю людей. Ці пожежі — не випадковість, а наслідок злочинної діяльності. Поки воїни захищають кожен квадратний метр землі, люди власними руками нищать природу, ризикуючи своїм життям, своїх сусідів і дітей", — каже Олег Кушнірук.
З його слів, від початку 2025 року в області під час спалювання сухостою загинули четверо людей, ще одна — травмувалася. У неї — 75% опіків тіла.
"Витрачається ресурс, який можна було б скерувати на обороноздатність"
Станом на 11 березня рятувальники зареєстрували 1361 пожежу сухотою та сміття. А також 18 пожеж у лісових масивах площею 28 гектарів.
"Ми можемо лише уявити, скільки на цій площі було звірів. Особливо зараз, коли маленькі зайченята народжуються, ми їх втрачаємо", — говорить Олег Кушнірук.
Олег Кушнірук розповів, що 11 березня в області пожежі сухої трави гасили 600 рятувальників. Вони витратили до двох тонн паливно-мастильних матеріалів.
"Тільки вдумайтеся, скільки витрачається ресурсу, який можна було б скерувати на обороноздатність наших підрозділів, а не витрачати тут на гасіння пожеж, які призводять до катастрофічних наслідків", — каже Олег Кушнірук.
Як пожежі сухостою шкодять здоров'ю
Під час спалювання сухотою у повітря потрапляє чадний газ, пил, важкі метали, бензопірен та діоксини. Очільниця департаменту охорони здоровʼя ОВА Олександра Бойчук пояснила, як ці речовини шкодять здоровʼю людини.
"Бензопірен провокує у людей онкологічні захворювання, чадний газ блокує постачання кисню до тканин організму. І через це можуть проявлятися симптоми отруєння. Дим провокує розвиток респіраторних захворювань, приступи астми та алергічні прояви. Сажа містить багато важких металів, один з них — ванадій — може провокувати розвиток пухлин", — розповіла Олександра Бойчук.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube