Перейти до основного змісту
Які громади Івано-Франківщини є найбільш фінансово успішними

Які громади Івано-Франківщини є найбільш фінансово успішними

Переріслянська, Дзвиняцька та Яблунівська територіальні громади є найбільш фінансово успішними на Івано-Франківщині. Упродовж 2021-2024 років у бюджетах цих громад було найбільше зростання фінансових надходжень — податків, зборів та інвестицій.

Що впливає на ріст фінансових показників громад, як їх можна покращити та як війна відображається на місцевих бюджетах, читайте у матеріалі Суспільного.

Як визначають фінансову успішність громад

Директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук розповідає: аби визначити ріст фінансових показників громад, передусім порівнюють, наскільки збільшується кількість податків та зборів, які вони отримують на своїй території.

"Якщо громади фінансово успішні — це означає, що вони попрацювали з платниками податків, які перереєструвалися за місцем фактичної своєї підприємницької діяльності. Деякі громади залучили нові інвестиції й підприємців. Ще цей показник залежить від законодавства, і він часто змінюється з кожним прийняттям бюджету. Прикладом є, коли забрали "військовий" ПДФО", — каже Юрій Стефанчук.

На фінансову успішність громад впливає й кількість субвенцій з держбюджету та дотацій.

"Наразі немає чітких критеріїв власних та делегованих повноважень. Тому іноді громади власний ресурс покривають тими грошима, які б мали отримати з держави. До прикладу, освіта. Ще один показник — це структура видатків. Мова йде про витрати на управління апарату, освіту, культуру, медицину. І вони залежать від формування фінансової успішності громади", — розповідає Юрій Стефанчук.

Ще одним із вагомих факторів фінансової успішності громади є кількість грошей, які можуть спрямувати на розвиток, додає Юрій Стефанчук.

"Але оцінювати спроможність громад винятково за цим показником є доволі неправильно, оскільки сьогодні майже всі гроші, які залишаються вільними, громади переспрямовують на підтримку армії", — коментує Юрій Стефанчук.

За його словами, за час повномасштабної війни громади Івано-Франківщини спрямували на Сили оборони України понад 3 мільярди 500 тисяч гривень. Зокрема, за 2024 рік — понад 900 мільйонів гривень.

Як впливають на громади низькі фінансові показники

Упродовж 2024 року сім громад області не виконали запланований бюджет, каже виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення АМУ.

"Причини різні, але вони — об'єктивні. Зменшується кількість людей на території громади й кількість сплати податків на доходи фізичних осіб. А це є найбільшим джерелом доходів до місцевих бюджетів. Також причиною є зменшення кількості офіційно працевлаштованих людей у деяких громадах, економічні труднощі, що впливають на фонд оплати праці", — розповідає Юрій Стефанчук.

Нестача грошей для громади передусім відображається в її активності у проєктах та ініціативах.

"Насамперед вони скорочують видатки, коли не вистачає грошей. Другий момент — територіальні громади не мають можливості говорити про розвиток", — каже Юрій Стефанчук.

Як громада може покращувати фінансові показники

З його слів, для того, щоб громади ставали фінансово успішними, потрібно залучати інвесторів та розширювати міжнародну співпрацю.

"Треба, щоб громади розробляли стратегії, статути. Щоб інвестор, який цікавиться, максимально розумів, наскільки пріоритетною є ця громада. Зараз громади не мають можливості так широко працювати, як раніше. Прикладом є індустріальні парки. У нас в області є декілька громад, які їх створили, але майже жоден із них не працює на повну. Немає інвестицій і врешті немає доходів у місцевий бюджет", — каже Юрій Стефанчук.

Він додає: громадам також потрібно стратегічно використовувати свої ресурси. Наприклад, не продавати вільну землю, а створювати на ній те, що може приносити постійний прибуток для місцевого бюджету.

"Наші громади здебільшого використовують свій потенціал, і вони готові до більшого, але для будь-якої синергії потрібен інвестор, а найважливіше — люди. У громаду не прийде бізнес, якщо там не буде жителів, які матимуть бажання працювати", — говорить виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.

Зі слів Стефанчука, на розвиток громад та наповнення місцевого бюджету впливає також їхнє розташування.

"Якщо ми беремо високогірні громади, там більше туризм і крафтове виробництво, а в рівнинних громадах більш розвинене сільське господарство. У них — різні підходи та виклики. І там, і там є свої проблеми. Наприклад, для сільського господарства сьогодні виникла проблема експорту або перероблювання. Щодо туризму — це кількість людей, які можуть приїхати в той регіон, який відвідували раніше", — каже Юрій Стефанчук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції
На початок