25 лютого депутати Верховної ради ухвалили постанову про проведення виборів президента, коли на території України "буде забезпечено всеохопний, справедливий і сталий мир". За це проголосували дев'ять з десяти обранців від Івано-Франківщини.
Результати оприлюднили на сайті ВРУ.
Як голосували прикарпатські мажоритарники:
- Оксана Савчук (позафракційна) — за;
- Ігор Фріс ("Слуга народу") — за;
- Едуард Прощук ("Слуга народу") — за;
- Олександр Матусевич ("Слуга народу") — за;
- Василь Вірастюк ("Слуга народу") — за;
- Володимир Тимофійчук ("Слуга народу") — за.
Депутати, які пройшли за списком партій:
- Олег Марусяк ("Слуга народу") — за;
- Роман Мулик ("Слуга народу") — за;
- Олена Вінтоняк ("Слуга народу") — за;
- Василь Мокан ("Слуга народу") — відсутній.
Про що йдеться у постанові про підтримку демократії в Україні в умовах агресії РФ
Постанова № 13039 передбачає затвердження заяви щодо неможливості проведення виборів під час воєнного стану. Документ акцентує на легітимності президента Володимира Зеленського та Верховної ради IX скликання, які були обрані на демократичних виборах. У ньому зазначили, що Зеленський "має виконувати свої повноваження до вступу на посаду новообраного президента України", тобто до кінця воєнного стану. Це передбачено частиною першою статті 108 Конституції України.
Крайній раз ВРУ ухвалила закони про продовження терміну дії воєнного стану та мобілізації в Україні 15 січня 2025 року. Наразі вони триватимуть до 9 травня 2025 року.
У пояснювальній записці до постанови про проведення виборів зазначили наступне: "Тільки встановлення всеохопного, справедливого і сталого миру для України дасть змогу відновити нормальне життя в державі, невід’ємною частиною якого стане проведення виборів в Україні відповідно до Конституції України, з дотримання усіх міжнародних стандартів правової демократичної держави".
Що передувало
2 січня 2025 року Зеленський заявив, що Конституція та закони України не дозволяють проведення президентських і парламентських виборів під час воєнного стану. Водночас він припустив, що у разі закінчення "гарячої фази війни" парламент скасує воєнний стан в країні та призначить дату виборів.
На початку лютого президент зазначив, що, якщо призупинити воєнний стан для проведення виборів, то Україна втратить армію. 12 лютого він також сказав, що вибори без участі військових, українців з тимчасово окупованих територій та тих, хто виїхав за кордон, не будуть справедливими.
На Мюнхенській конференції з безпеки Зеленський заявив, що українці не хочуть проводити вибори через загрозу з боку РФ та війну, адже "потрібна єдність всередині країни".
Обмін заявами Трампа і Зеленського
19 лютого 2025 року президент США Дональд Трамп сказав, що рейтинг Зеленського начебто впав до 4%. Він заявив, що вважає проведення виборів в Україні важливим кроком, а також додав, що переговори з Росією проходять успішно й Москва нібито "зацікавлена" у припиненні бойових дій.
Під час свого брифінгу Зеленський висловився про те, що "Трамп перебуває у дезінформаційному просторі". Після цього американський президент назвав Зеленського "диктатором без виборів".
Згодом американський мільярдер та старший радник президента США Ілон Маск заявив, що Володимир Зеленський нібито не може претендувати на те, щоб представляти інтереси України, "якщо не відновить свободу преси та не припинить скасування виборів".
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube