У селі Спас, що у Калуському районі на Івано-Франківщині, електропостачання отримують завдяки сонячним панелям. Їх встановили у листопаді 2023 року. Відтоді упродовж дев'яти місяців виробленою електроенергією освітлюють приміщення Центру надання адміністративних послуг, сільської ради, будинку культури, дитячого садка та амбулаторії.
Про це Суспільному розповів голова Спаської громади Микола Медвідь.
З його слів, реалізація проєкту зі встановлення сонячних панелей обійшлася у понад півтора мільйона гривень. З них 884 тисячі гривень надала громада, решта — 631 тисячу гривень — спрямували з обласного бюджету у межах програми співфінансування. На виділені гроші закупили сонячні панелі, необхідне обладнання та облаштували в селі дві сонячні електростанції.
"Вони мають пункт управління: інвертор, вимикачі, запобіжники та акумуляторну літієву батарею на п'ять кіловатів. Щоб побачити, скільки було вироблено електроенергії, натискаємо на сонячні панелі й дивимося. Наприклад, сьогодні вироблено 10,1 кіловата", — говорить Микола Медвідь.
Одну сонячну електростанцію встановили на даху місцевого відділу ЦНАПу. Його керівниця Наталія Луців розповідає, що у закладі щодня приймають до 30 відвідувачів. Їм надають до двох сотень різних адмінпослуг. Жінка каже: альтернативні джерела електроенергії дозволяють їм працювати в нормальному режимі.
"Відключення світла ми не відчули. Працюємо і надаємо послуги без черг, без повторного відвідування. Тобто в нас завжди є електроенергія", — каже Наталія Луців.
Другу сонячну електростанцію облаштували на будівлі дитячого садка, який, за словами директорки Марії Рішко, відвідують приблизно 40 вихованців.
"Батьки завжди задоволені. Задоволені тим, що в садочку тепло, постійно є гаряча вода. Діти мають можливість помити руки після різних занять. Харчоблок постійно має гарячу воду. Так само у нас підлога з підігрівом", — розповідає Марія Рішко.
Генерують електроенергію і для амбулаторії. Медична сестра Лілія Максимів, яка відповідає за проведення вакцинації, говорить, що цього літа, не зважаючи на погодинні вимкнення світла, їм вдалося зберігати вакцини за належних температурних умов.
"Холодильники забезпечені у нас спеціальними термологерамиТермологери — це сучасні компактні мікропроцесорні пристрої для вимірювання та реєстрації значень температури повітря та відносної вологості. Їх використовують з метою моніторингу параметрів під час транспортування і зберігання товарів, що вимагають певних умов (харчі, медичні препарати тощо). За допомогою реєстраторів температури та вологості повітря можна з легкістю контролювати належні умови зберігання об'єктів з підвищеними кліматичними вимогами. Вони фіксують температуру. Якби у нас було відключення світла, то температура падає і вакцина не може зберігатися. Завдяки тому, що в нас є сонячні батареї, температура в холодильнику завжди тримається від +5⁰ до +8⁰ — так, як має бути", — говорить Лілія Максимів.
Голова Спаської громади Микола Медвідь каже: окрім цих будівель, сонячні батареї могли б забезпечувати світлом ще кілька об'єктів у селі. Також, на його думку, вироблену електроенергію можна було б продавати.
"Вісім годин ми працюємо, о 6:00 вже сонце "працює", сонячні панелі починають виробляти електроенергію. Майже 200 кіловатів на добу могло б вироблятися. З них ми споживаємо 16. Значить 184 могли б іти в загальну мережу України. Ми могли б продавати електроенергію, нехай за будь-яку ціну, але лиш би не було такої бюрократичної тяганини й проплати дуже дорогої", — говорить Микола Медвідь.
Зі слів директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, на серпень 2024 року у понад 20 територіальних громадах із 62 в області використовують альтернативні джерела енергії.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube