Шукають гроші на котельні. Як у Бурштині на Франківщині готуються до опалювального сезону

Шукають гроші на котельні. Як у Бурштині на Франківщині готуються до опалювального сезону

Приблизно 100 мільйонів гривень потрібно для встановлення двох модульних котелень, що працюватимуть на газі в Бурштині, що на Івано-Франківщині. Якщо виникнуть проблеми із теплопостачанням через російські обстріли енергетичної інфраструктури України, вони опалюватимуть багатоповерхівки та комунальні заклади у місті.

Завершити підготовку до опалювального сезону у Бурштині планують до 1 листопада 2024 року. Утім поки що грошей на облаштування котелень немає.

Як у Бурштині готуються до опалювального сезону, читайте у репортажі Суспільного.

"Чи буде опалення, чи не буде, яка ціна його буде?"

У будинку жительки Бурштина Людмили Мамай зникла гаряча вода на початку травня 2024 року після обстрілу РФ Івано-Франківщини. Спочатку жінка підігрівала воду на плиті, а згодом придбала бойлер. Людмила переймається майбутнім опалювальним сезоном, бо каже, що не має грошей на індивідуальне опалення.

Жителька Бурштина Людмила Мамай
Жителька Бурштина Людмила Мамай. Суспільне Івано-Франківськ

"Чи буде опалення, чи не буде, яка ціна його буде? Ми за це переживаємо. Я не працюю, пенсії ще не маю. Не знаю, як будемо виживати. У мене навіть грошей немає на індивідуальне. Мені треба робити операцію, я збираю гроші", — говорить Людмила Мамай.

Жителька Бурштина Людмила Мамай
Жителька Бурштина Людмила Мамай. Суспільне Івано-Франківськ

"У село будемо їхати"

Жителька Бурштина Юлія Брега каже, що у випадку проблем із теплопостачанням планує переїжджати в село. Хоча про перехід на індивідуальне опалення вона також розмірковувала.

"Нам сказали, що це — дуже дорого. Можливості зробити його за теперішніми цінами немає. У село будемо їхати. Там хоча б є своє опалення. Будемо ще щось думати. Друзі, які мають дачі з індивідуальним опаленням, казали, що допоможуть. Хотілося б, щоб придумали щось. Але ми будемо раді, якщо зроблять опалення для школи та лікарні", — розповідає Юлія Брега.

Жителька Бурштина Юлія Брега
Жителька Бурштина Юлія Брега. Суспільне Івано-Франківськ

"Ми вже навчилися працювати в таких умовах"

У Бурштинському дитсадку № 3 "Світлячок" теплу воду для дітей гріють на плиті. Бойлера в закладі немає, каже директорка закладу Ніна Отрохова.

Бурштин, опалення
У Бурштинському дитсадку № 3 "Світлячок" воду гріють на електроплитах. Суспільне Івано-Франківськ

"Знаю, що мають нас забезпечити бойлером. Можливо, до осені. Кухарі кладуть каструлі з водою на електроплити, і вони нагріваються. У нас завжди є тепла вода. Якщо діти приходять з прогулянки і їм потрібно помити ручки, з харчового блока беруть теплу воду. Ми вже навчилися працювати в таких умовах", — говорить Ніна Отрохова.

Шукають гроші на котельні. Як у Бурштині на Франківщині готуються до опалювального сезону
Директорка дитсадку № 3 "Світлячок" Ніна Отрохова. Суспільне Івано-Франківськ

Що кажуть у Бурштинській міській раді

Якщо росіяни продовжать атакувати енергетичну інфраструктуру, 82 багатоповерхівки та понад 30 закладів соціальної сфери у Бурштині можуть залишитися без тепла і гарячої води, розповідає міський голова Василь Андрієшин. З його слів, централізованим опаленням також користуються приблизно у чотирьох сотнях приватних будинків. Однак у більшості з них є додаткове індивідуальне чи альтернативне.

Бурштин
Багатоповерхівка у Бурштині. Суспільне Івано-Франківськ

Якщо у Бурштині будуть проблеми із теплопостачанням, у місті планують встановити дві модульні газові котельні по 10 та 8 МВт. Вони зможуть опалювати багатоквартирні будинки, лікарню, садочки та школи. Однак оплата за тепло від котелень буде приблизно у три-чотири рази дорожчою, ніж за централізоване теплопостачання, пояснює мер Василь Андрієшин.

"Модульні котельні — це спрощений варіант. Не треба нічого будувати. Привозимо контейнери на попередньо сформований забетонований майданчик і ставимо котельні. Потім робиться обв'язка: підводяться газ, вода і вихід до тепломереж. Обсяг роботи — невеликий, це робиться досить швидко", — розповідає міський голова Бурштина.

Василь Андрієшин
Міський голова Бурштина Василь Андрієшин. Суспільне Івано-Франківськ

Роботи в борг, кредит у банку чи допомога від влади?

З його слів, котельні не вирішають проблему з відсутністю гарячої води, тож у комунальні заклади міськрада закуповуватиме бойлери. З міського бюджету виділили майже один мільйон гривень на підготовку до опалювального сезону. Ці гроші передовсім спрямують на виготовлення проєкту. Вартість котелень становить приблизно 100 мільйонів гривень. Цієї суми у бюджеті громади немає, каже Василь Андрієшин, тому міськрада звернулася до Івано-Франківської обласної військової адміністрації, облради, уряду та закордонних донорів.

"Поки що позитивних відповідей з області немає. З міністерствами енергетики та інфраструктури ми працюємо. Там є розуміння щодо обладнання. Наразі його шукають", — говорить Василь Андрієшин.

Шукають гроші на котельні. Як у Бурштині на Франківщині готуються до опалювального сезону
У Бурштині шукають гроші на модульні котельні. Суспільне Івано-Франківськ

Окрім того, Бурштинська міська рада веде перемовини з іноземними підприємствами, аби ті надали котельні та почали роботи в борг. Також розглядають кредит в одному з банків, каже Василь Андрієшин.

За його словами, на випадок перебоїв з електроенергією хочуть встановити когенераційні установки та твердопаливні котельні для опалення у лікарні, ліцеях та садочках.

Перехід на індивідуальне опалення

Міський голова Бурштина Василь Андрієшин також додав, що упродовж червня почастішали звернення місцевих жителів щодо переходу на індивідуальне опалення. На останньому міськвиконкомі, який відбувся на початку червня, надали такі дозволи власникам 23 квартир. На наступному розглянуть ще 40 заявок.

Василь Андрієшин додав, що за програмою з міського бюджету виділяють 20 тисяч гривень пенсіонерам та 10 тисяч іншим місцевим жителям, які хочуть перейти на індивідуальне опалення.

Шукають гроші на котельні. Як у Бурштині на Франківщині готуються до опалювального сезону
Жителі Бурштина. Суспільне Івано-Франківськ

Івано-Франківська ОВА коментарів уникає

В Івано-Франківській обласній військовій адміністрації уникають відповіді щодо виділення грошей на підготовку до опалювального сезону в Бурштині. Зокрема, журналісти Суспільного звернулися за коментарем до заступника голови ОВА Вадима Созоника. У телефонній розмові він повідомив, що перебуває на нараді. Пізніше слухавку не брав. Начальниця управління інформаційної діяльності обласної військової адміністрації Ірина Лакіза сказала, що спробує домовитися за коментар, проте надалі також не відповідала на дзвінки. Суспільне надіслало інформаційний запит до Івано-Франківської ОВА, щоб дізнатися, чи виділятимуть з обласного бюджету гроші для облаштування котелень у Бурштині.

Керівниця патронатної служби голови обласної ради Мар'яна Гринечко у коментарі Суспільному повідомила, що лист від Бурштинської міськради отримали 17 червня. За її словами, наразі його опрацьовують фінансисти. Поки невідомо, чи розглянуть це звернення на найближчій сесії облради.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок