На Франківщині пасічники почали викачувати мед швидше: чи зросте ціна у цьому сезоні

На Франківщині пасічники почали викачувати мед швидше: чи зросте ціна у цьому сезоні

Ексклюзивно
Мед, бджоли, пасіка, соти
На Франківщині пасічники почали викачувати мед швидше: чи зросте ціна у цьому сезоні. Unsplash

Через теплий березень у 2024 році на Івано-Франківщині фруктові дерева цвіли на два-три тижні швидше, ніж зазвичай. Тож і травневий мед, який бджоли виробляють здебільшого з нектару цього цвіту, пасічники почали викачувати раніше.

Чим вирізняється мед, який отримують у травні, та чи змінюватимуть у 2024 році ціни на цей продукт, читайте в матеріалі Суспільного.

"Бджоли взяли швидкий темп медозбору"

Представник громадської організації "Спілка пасічників Прикарпаття" Ігор Васильків розповідає: найперше бджоли збирають травневий мед.

"До цього сорту меду доєднується акація. Зараз вона вже практично відцвіла, а за календарними датами мала б цвісти вкінці травня — на початку червня. Через теплий березень почало все швидко квітнути. Відтак бджолосім'ї теж взяли швидкий темп з медозбору", — говорить Ігор Васильків.

З його слів, зараз пасічники збирають перший мед. Це — на два-три тижні швидше, ніж зазвичай.

"Я завжди викачував мед вкінці травня, навіть до 10 червня. А зараз — 21 травня і багато пасічників уже викачали. У 2024 році багато залежало від пасічника: чи він встиг у цьому темпі забезпечити бджолосім'ям розвиток, чи вчасно розширив гнізда, чи стежив за розвитком, чи підставляв рамки та вощину. Пасічники відгукуються, що непогано відцвіли сади, ріпак. Позитивні відгуки від пасічників, що мед є. Тобто бджола використала цей продуктивний пік для свого розвитку", — пояснює Ігор Васильків.

"Травневий мед — найбільш дієтичний"

Травневий мед у народі цінують, адже він — найбільш дієтичний, каже Ігор Васильків. Цей продукт рекомендують дітям, бо він має ніжну структуру й аромат.

"Туди входять перші медоноси. Це — цвіт кісточкових дерев: черешні, вишні, сливи, аличі, а також зерняткових — яблуні, груші. Хто має посіяні великі масиви акації, то викачують мед до її цвітіння, щоб отримати чистий акацієвий продукт. Він цінний тим, що має властивість довго не кристалізуватися. В іншому випадку акація потрапляє у травневий мед", — додає Ігор Васильків.

"Ціни приблизно на тому рівні, що і були"

Вартість меду залежить від регіону. На Івано-Франківщині найдорожчий мед — із Карпат. У роздріб він коштує приблизно від 280 до 360 гривень за літр (це приблизно один кілограм 400 грамів). Мед з Івано-Франківського району вартує від 200 до 300 гривень, говорить Ігор Васильків.

"Можна побачити й низькі ціни — 200 гривень і менше. Це — найчастіше не місцевий мед, а з півдня чи сходу України. Різниця в тому, що наш мед на 90% поліфлорний, тобто зібраний з багатьох медоносів. Він має багато корисних властивостей. Коли людина привозить з півдня, він — монофлорний. Там на 98% переважає лише соняшник. Цей мед теж корисний, але не володіє тими всіма властивостями, як той, що зібраний на Франківщині", — розповів Ігор Васильків.

З його слів, у 2024 році ціни на мед залишаються приблизно на тому ж рівні, що й у 2023 році.

"Якщо і здорожчає мед, то несуттєво. Багато пасічників дотримуються тієї тенденції, що, можливо, і варто підіймати ціну. Але переважно мед купують старші люди, яким важко придбати дорогий продукт. Можливо, собі в меншу рентабельність, але зберігають ті ціни попередніх років", — пояснює Ігор Васильків.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок