Що робити при укусах кліщів і як вберегтися від хвороб, які вони розносять: поради

Що робити при укусах кліщів і як вберегтися від хвороб, які вони розносять: поради

Кліщ, укус кліща
У травні починається сезон активності кліщів та триває до листопада. Pexels

Від початку 2024 року на Івано-Франківщині зареєстрували дев'ять випадків захворювання на хворобу Лайма, переносником якої є кліщі. Це — майже на 36% менше, ніж торік. За аналогічний період 2023 в області зафіксували 14 випадків цього захворювання.

Про це у коментарі Суспільному повідомила лікарка-епідеміологиня Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ірина Федорів.

Лікарка-епідеміологиня Ірина Федорів
Лікарка-епідеміологиня Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ірина Федорів. Суспільне Івано-Франківськ

З її слів, сезон активності кліщів починається з травня і триває до листопада. У цей період реєструють найбільшу кількість випадків захворювання на хворобу Лайма.

"Хвороба Лайма — це природно осередкове, особливо небезпечне інфекційне захворювання з групи бактеріальних зоонозівЗоонози — узагальнена назва природно-осередкових інфекцій, тобто таких інфекційних хвороб, що звичайно поширені у тварин, але здатні іноді передаватися від тварин до людини.. Вона спричиняється бактеріями роду Borrelia і передається під час присмоктування іксодових кліщів. Тобто борелії зі слиною під час укусу передаються до людини. Найчастіше — у парках, лісах, скверах", — розповідає Ірина Федорів.

Як вберегтися від укусу кліща?

Ірина Федорів радить такі заходи профілактики:

  • уникати місць найбільшого скупчення іксодових кліщів — парків та лісів;
  • під час прогулянки застосовувати репелентиРепеленти — хімічні речовини, які відлякують комах, кліщів, гризунів, птахів.;
  • одягати білий одяг, адже на ньому легше виявити кліща;
  • одягати головний убір;
  • оглядати себе кожні дві години;
  • після повернення з прогулянки випрати та випрасувати одяг.

Що робити, якщо виявили кліща?

Якщо кліщ проник під шкіру, Ірина Федорів радить звертатися за медичною допомогою до спеціалістів. З її слів, при самостійному видаленні частинки кліща можуть залишитися під шкірою. А це може призвести до запальних уражень.

Симптоми захворювання, яке переносять кліщі

Особливістю інфекційного захворювання Лайма, яке переносять кліщі, є тривалий інкубаційний період. З моменту укусу до появи перших симптомів може пройти від трьох до 32 днів. В окремих випадках — до 180 днів, розповідає Ірина Федорів.

"Основними симптомами захворювання на Лайм-бореліоз є ураження шкіри у вигляді мігруючої еритемиДілянка почервоніння шкіри або слизової оболонки у вигляді плями, ураження опорно-рухового апарату, ураження серцево-судинної та нервової системи. Дуже важливо вчасно розпочати лікування, адже можуть бути тяжкі наслідки: ураження периферичних нервів, вади серця, важкі аритмії", — каже Ірина Федорів.

За інформацією Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб, упродовж 2023 року на території області зареєстрували 137 випадків захворювання на хворобу Лайма. У 2022 році — 168 випадків.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок