Бережуть традицію. Як на Франківщині чоловіки виконують великодній ритуальний танець сербен

Бережуть традицію. Як на Франківщині чоловіки виконують великодній ритуальний танець сербен

Як на Франківщині чоловіки виконують великодній ритуальний танець сербен
Танець Сербен, який виконують чоловіки на Франківщині. Скриншот з відео: Городенківський міський краєзнавчий музей ''Покуття''

У селі Чортовець Коломийського району, що на Івано-Франківщині, у великодній період чоловіки виконують древній ритуальний танець сербен.

Як це відбувалося цьогоріч на Великдень, 5 травня, показали на Facebook-сторінці Городенківського міського краєзнавчого музею "Покуття".

Ритуальний танець сербен танцюють лише чоловіки й хлопці. Взявшись за руки, вони обходять все село, від церкви до церкви. Жінки та дівчата тільки співають і спостерігають за дійством.

"Спочатку сербен танцювали лише в перший день Великодня, а вже тепер — і у великодні понеділок, вівторок, і на Провідну неділю. Танець починає "заводило", зазвичай — старший церковний брат. Він тримає в руках символ "старшинства" у сербені — металевий топірець. За ним у вервицю танцю стає й священник", — пишуть на сторінці відділу туризму обласної військової адміністрації у Facebook.

Далі підходять інші чоловіки, юнаки та хлопчаки. Вони беруться за руки й танцюють, ступаючи крок вперед і крок назад.

"Тягнеться Чортовцем правічне сербенське коло. Селяни тричі обходять спочатку хороводом храм, ніби вінком із радісних людей його обплітають. Далі роблять коло біля резиденції священника. А згодом маленькими крочками, що схожі на коломийкові, співаючи, переходять до другої в селі церкви. Танець може тривати кілька годин", — йдеться у дописі.

Великодній танець жителів села Чортовець схожий на сербський військовий чоловічий танець, вважає городенківський етнограф Ярослав Левкун.

Також колись танець обов'язково супроводжувався грою на сопілці. Тепер це роблять рідко. Як правило, лише співають.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок