Державний архів Франківщини публікує документи про виселення "куркулів" до Сибіру. Що відомо

Державний архів Франківщини публікує документи про виселення "куркулів" до Сибіру. Що відомо

Франківський архів оприлюднює документи про виселення "куркулів" на Сибір
Франківський архів оприлюднює документи про виселення "куркулів" на Сибір. Суспільне Івано-Франківськ

Розсекречені архівні документи часів комуністично-тоталітарного режиму 1945-1951 років про виселення "куркулів" до Сибіру стають доступними для широкого загалу. Ці матеріали розсекретила Державна архівна служба України у 1990-х роках, розповів Суспільному виконувач обов'язків директора Державного архіву Івано-Франківської області Андрій Сміжак.

З його слів, раніше ці документи були доступними лише для дослідників. Зараз історик планує відкрити для всіх списки селян, яких виселили за межі Станіславської області, щоб родичі могли дізнатися причини депортації своїх предків.

"Я хочу оприлюднити різні документи: як давні, так і періоду, наприклад, радянського часу — всі злочини, які радянська влада вчинила проти жителів Івано-Франківщини, заможних селян", — розповідає Андрій Сміжак.

Вивезення до Сибіру зачепило багато прикарпатських родин, тож є суспільний запит на цю інформацію, каже Андрій Сміжак. Через три дні після публікації першої справи на вебсайті Державного архіву Івано-Франківської області до установи звернулися восьмеро людей, які хочуть дізнатися про своїх родичів, виселених на Сибір у 1949-1951 роках.

Державний архів Франківщини публікує документи про виселення "куркулів" до Сибіру
Виконувач обов'язків директора архіву Андрій Сміжак. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

8 квітня опублікували ще п'ять документів, які містять по 100-120 сторінок кожен. Відтак, каже Андрій Сміжак, громадськість побачила ще понад 100 прізвищ прикарпатців, яких депортували під клеймом "куркулі".

"Ми оцифровуємо оригінали. Це роблять усі архіви в Україні, але кожен обирає конкретний напрям. Ми насамперед беремо документи саме радянського часу про злочини, які були здійснені проти громадян саме Прикарпаття", — додає Андрій Сміжак.

Розсекречені документи працівники обласного архіву оприлюднюють уперше. Робота над серією публікацій про виселення "куркулів" до Сибіру триватиме впродовж місяця.

"Ми зараз беремо документи Станіславської обласної ради за 1950 і 1951 роки. Там є "збиті до купи" справи. А от 1945-1947 роки — це матеріали районних рад. Там справи розпорошені, потрібно буде проводити окремий пошук. Але у нас працюють дуже потужні спеціалісти, і, я думаю, що до місяця ми це все оцифруємо", — говорить Андрій Сміжак.

Публікації про виселення "куркулів" до Сибіру можна знайти на сайті Державного архіву Івано-Франківської області у розділі "Е-особливо цінні документи". Вони становитимуть приблизно 5% від загальної кількості всіх засекречених документів, говорить Андрій Сміжак.

"У Державному архіві Івано-Франківської області практично вже все розсекречено, там залишаються лише кілька таємних документів. І вони вже близькі до повного розсекречення. Те, що ми зараз опублікуємо, — це незначний відсоток, адже у радянської влади дуже багато було засекречених документів. Серед них — навіть звичайні рішення", — додає Андрій Сміжак.

Завершальним етапом проєкту стане узагальнена інформація в єдиному Excel-файлі, щоб користувачі сайту могли у пошуковій системі ввести прізвище, ім'я, по батькові свого родича й одразу знайти потрібну інформацію.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок