На Хмельниччині прикарпатські ветеринари лікують ведмедів

На Хмельниччині прикарпатські ветеринари лікують ведмедів

На Хмельниччині прикарпатські ветеринари лікують ведмедів
.

На Хмельниччині в реабілітаційному центрі "Парк хижаків "Арден" прикарпатські та закарпатські ветеринари лікують ведмедів. Про це Суспільному Карпати розповів заступник директора Галицького національного природного парку Володимир Бучко, який в "Ардені" виконує обов’язки директора з розвитку.

За його словами, за ці вихідні полікували п’ять ведмедів – чотирьох з Харкова й одного – з Хриплина, з-під Івано-Франківська. А лікували три ветеринари з Івано-Франківська і два – з притулку "Синевір", що на Закарпатті.

На Хмельниччині прикарпатські ветеринари лікують ведмедів
На Хмельниччині прикарпатські ветеринари лікують ведмедів. Реабілітаційний центр "Парк хижаків Арден"

У них усіх проблеми з зубами

"Всім ведмедям лікували зуби, тому що вони потрапляють до нас із жахливих умов, без нормального догляду, без нормального харчування, і у них всіх проблеми із зубами", - каже Володимир Бучко.

Засновник "Ардена" Артур Фрідман розповідає про своїх підопічних тварин так: "Прооперували, пролікували, поміряли тиск, обміряли, поставили чіпи, зробили стерилізацію, робили щеплення, обміри, – і вони отримали медичну картку. Уявіть собі "пацієнта" 300 кг вагою. Його вісім людей ледве занесли. Поставили крапельницю і капали снодійне, бо, якби він прокинувся, лікарю зубному було б невесело".

Для медичних маніпуляцій у центрі є відповідно обладнана операційна кімната.

Артур Фрідман розповідає: "Ми беремо ведмедів з неволі, де вони в клітках по 20 троків відсиділи, з цирків, де над ними знущалися і не годували. Ми їх адаптуємо, щоб вони жили в природі. Ми їх вчимо жити у напіввільних умовах. Безумовно, в дику природу їх не випустиш, вони там не виживуть, будуть вештатись недалеко від населених пунктів, що безперечно призведе до конфліктів з людиною".

На Хмельниччині прикарпатські ветеринари лікують ведмедів
На Хмельниччині прикарпатські ветеринари лікують ведмедів. Реабілітаційний центр "Парк хижаків Арден"

Ніколи по "живій" землі не ходили

Засновник реабілітаційного центру каже, що на створення такого парку надихнув Галицький національний природний парк, і Володимир Бучко зокрема.

"Плануємо оселити тут близько 30 ведмедів. Такі гарні тварини, і мені шкода, що вони часто перебувають в таких дуже непривабливих умовах. Коли ми їх привезли і випустили, вони були шоковані – ніколи по "живій" землі не ходили. Все в клітках, малих вольєрах, крім бетону і заліза нічого не бачили. Коли ми їх випустили вперше, вони не розуміли, куди потрапили", - пояснює Артур Фельдман.

Тут планують розмістити поруч ведмедів і вовків. Адже, за словами засновника "Ардена", вони можуть жити разом: "У них цікаві стосунки: вовки живуть в зграях, а ведмеді – самі по собі. Наприклад, ведмеді п’ють воду, а вовки чекають. А коли вовки п’ють воду, а ведмеді підійшли, то вовки відходять".

Тут є гімалайський ведмідь. Артур Фельдман каже, що він дуже гарний, але інші ведмеді його чомусь не дуже люблять. Для нього роблять окремий вольєр.

"Ми їм барлоги такі побудували, як п’ятизірковий готель", - сміється засновник центру.

На Хмельниччині прикарпатські ветеринари лікують ведмедів
На Хмельниччині прикарпатські ветеринари лікують ведмедів. Реабілітаційний центр "Парк хижаків Арден"

Амбіції – найбільший в Україні центр реабілітації для великих хижаків

"Парк хижаків "Арден" розташований на території національного природного парку "Подільські Товтри" у селищі Сатанів Хмельницької області. Його площа зараз – 32 гектари.

Тут обладнали великі вольєри з розрахунку: один гектар – на одного ведмедя. Найбільший вольєр – 12 гектарів, в якому може жити 10-12 ведмедів.

Його засновник Артур Фельдман має амбіції створити найбільший в Україні центр реабілітації для великих хижаків. Хоч перших жителів парку – п’ятьох ведмедів і трьох лисичок уже привезли, парк офіційно ще невідкрили. Це дійство планують на кінець вересня - початок жовтня.

"Ми вирішили створити унікальний центр. Амбіції – найкращий в Україні, один з найкращих у Європі. Без залучення державних коштів, без закордонних фондів, ми самі збудували. Готовність реабілітаційного центру – більше 95 відсотків. Ще трохи - і завершимо. З мостом, озерами, басейнами для ведмедів. Для них дуже важлива вода. Вони з таким задоволенням купаються. Ми вже зробили один середнього розміру. Вони цілий день з нього не виходять", - говорить Артур Фельдман.

Володимир Бучко пояснює: "Цей центр не схожий на інші центри чи зоопарки. Там є неймовірні речі. Наприклад, кілометровий міст у лісі, заввишки п’ять метрів. Тварин можна побачити, тільки мандруючи величезним, довжелезним мостом. До речі, найбільший лісовий міст і неповторний в Україні! Там величезні площі загородженого лісу, де вільно житимуть дикі тварини. Це нова модель сучасної установи, яка створена для реабілітації та адаптації диких тварин, яких утримували в неволі. Також центр частково виконує всі функції зоопарку, хоча і кардинально відрізняється від типового зоопарку. У нас відвідувачі не побачать ніяких огорож та вольєрів. Люди просто мандрують мостом і насолоджуються гармонією дикої природи, "підглядають" за життям великих диких хижаків у їхній рідній стихії".

На початок