В Івано-Франківську нова система оповіщення повітряної тривоги працює неправильно — ОВА

В Івано-Франківську нова система оповіщення повітряної тривоги працює неправильно — ОВА

В Івано-Франківську нова система оповіщення повітряної тривоги працює неправильно — ОВА
. Ілюстративне фото: УНІАН

В Івано-Франківську працює нова система оповіщення повітряної тривоги. Вона інформує жителів міста про небезпеку не лише сиреною, а й словами. Причому сирена звучить двічі: на початку тривоги та після відбою. В управлінні з питань цивільного захисту обласної військової адміністрації вважають це порушенням. Як правильно мають інформувати людей про повітряну тривогу, з'ясовувало Суспільне.

Старій системі майже пів століття

Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Івано-Франківської міської ради Ігор Влізло у коментарі Суспільному розповів, що система оповіщення, що працювала в місті до встановлення нової, застаріла і часто давала збої або взагалі не звучала.

"Цій старій системі вже 40-50 років, десь так. Вона то виходить з ладу, то звучить, то не звучить, то ще щось. Зважаючи на це, керівництво міста ухвалило рішення створити свою міську систему оповіщення повітряної тривоги", — пояснює Ігор Влізло.

Нова система — цифрова

За його словами, підрядника знайшли в Тернополі. Компанія, яка встановлює нові системи оповіщення людей про повітряну тривогу, зголосилася на ці роботи й в Івано-Франківську.

"Ми провели певну роботу. Погодилася тернопільська фірма, яка встановлює не тільки в нас, а й у Рівному, і у Хмельницькому, й усюди. У нас поки є п'ять таких систем. Вони зараз працюють у тестовому режимі", — говорить Ігор Влізло.

Він розповідає: особливість нової системи оповіщення полягає в тому, що сирена супроводжується словами й звучить двічі — на початку тривоги й після відбою.

"Звучить повітряна тривога — вона вмикається. Завершилася повітряна тривога, вона знову вмикається. Тобто знову йде звук і слова "Завершення повітряної тривоги", дослівно не можу сказати. Все. Тобто, це — нова сучасна система, яка базується на цифрі. У державі оголошується повітряна тривога і вона автоматично вмикається не лише в нас, а й у 150 населених пунктах України — там, де вона встановлена", — каже Влізло.

Встановлені системи оповіщення у Франківську поки тестуються

Ігор Влізло каже: нова система оповіщення поки працює в тестовому режимі.

"Ми поставили по місту їх п'ять, ще раз підкреслюю, в тестовому режимі. Очевидно, щось забереться, щось додасться — ми вивчаємо це. Хтось каже: нам заголосно, десь ще щось. Все врахуємо, все налагодимо", — коментує Ігор Влізло.

У міськраді кажуть: до кінця літа на території громади планують встановити ще п'ять нових систем оповіщення. Для цього наразі проводять тендерні процедури.

"У селі Черніїв хочемо поставити, щоб туди було чути. Десь в Івано-Франківську, де не дуже добре чути", — говорить Ігор Влізло.

З його слів, нова система оповіщення обійшлася місту у 900 тис. грн, але її ще будуть вдосконалювати, тож, відповідно, дофінансовувати.

Нова система у Франківську працює неправильно — ОВА

Начальник управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської обласної військової адміністрації Володимир Стебницький каже: нова система оповіщення повітряної тривоги в Івано-Франківську працює неправильно.

"У нас в області оновлення немає. Це місто Франківськ видумало таке. Ми їм зробили зауваження і дали термін це усунути. Це неправильно зроблено, у невідповідності до нормативних актів. Немає такого, що після відбою має звучати сирена. Повинне просто іти голосове оповіщення, що відбій тривоги. А в Івано-Франківську ще кілька секунд звучить сирена. Це — неправильно", — говорить Володимир Стебницький.

За його словами, міська рада не радилася з обласною військовою адміністрацією щодо встановлення нової системи оповіщення.

"Вони не радилися. Місцеву систему централізованого оповіщення розробляє, монтує, утримує, експлуатує орган місцевого самоврядування, тобто міська рада. Область має регіональну систему, яка працює з Києвом. Вона роздає сигнал на місцеві системи. Ми відповідаємо за регіональні системи. Вони є якимось там невеликим елементом обласної системи", — каже Володимир Стебницький.

Наразі, за його словами, у кожній із 62 громад є система оповіщення. Вона працює відповідно до встановлених норм.

Як має працювати система оповіщення

"Загальноприйнятим є те, що електромеханічна сирена вмикається на 3-5 хвилин. Звучить переривчастим звуком і привертає увагу словами: "Увага всім!" Після цього йде голосове повідомлення, де ви чуєте: "Шановні громадяни, загроза повітряної атаки" чи "... загроза ракетного удару", чи "... загроза хімічної атаки", чи "... загроза ядерної атаки". Тобто є різні види. В кінці, коли відбій, йде голосове повідомлення з гучномовців: "Шановні громадяни, закінчилася повітряна тривога". Десь так, дослівно не пам'ятаю. Поки що ми так працюємо з повітряною тривогою", — говорить Володимир Стебницький.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок