У селі Цінева на Івано-Франківщині місцеві жителі власним коштом ремонтують 278-річну церкву

У селі Цінева на Івано-Франківщині місцеві жителі власним коштом ремонтують 278-річну церкву

У селі Цінева на Івано-Франківщині місцеві жителі власним коштом ремонтують 278-річну церкву
. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Жителі села Цінева Дубівської територіальної громади, що на Івано-Франківщині, власним коштом ремонтують 278-річну церкву св. Архистратига Михаїла. Відновлювальні роботи тривають чотири роки. На них витратили понад 4 млн грн. Про це Суспільному розповів виконувач обов'язків керівника ремонтно-відновлювальних робіт Олег Олексин.

З його слів, зараз "обшивають" фасад дошками й перекривають дах.

Дах церкви у селі Цінева
У селі Цінева перекривають дах церкви. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Доводиться все міняти. Дахи були "завалені", всередину вода потрапляла. Через це все гнило. Зараз ми робимо три сторони. Я думаю, через місяць перейдемо до передньої західної сторони. І як обіцяють наші майстри, до середини вересня мали б закінчити ці роботи", — каже Олег Олексин.

Виконувач обов'язків керівника ремонтно-відновлювальних робіт Олег Олексин
Олег Олексин керує ремонтно-відновлювальним роботам у церкві. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З його слів, люди вирішили відремонтувати храм після того, як він почав хилитися на один бік. Майстри з'ясували, що фундамент церкви просів на 18 см. Ремонтно-відновлювальні роботи розпочали із заміни підвалин. Потім храм майже повністю розібрали. Замінили пошкоджені дерев'яні бруси, перекрили дах, поставили пластикові вікна.

"Зараз ще вирішуємо, чи будемо стіни обшивати якоюсь дошкою, чи шліфувати все. Збиратимемося громадою й вирішуватимемо. Також хочемо відновити на хорах поруччя, зробити такі, як були раніше. Зробити сходи нові, щоб зручно було сходити. На зиму плануємо зробити ще "теплу підлогу", — говорить Олег Олексин.

Ремонт власним коштом

Відремонтувати храм власними силами однією з перших запропонувала місцева жителька та краєзнавиця Любомира Василечко. Жінка каже: громада її підтримала.

"Всі казали: "Я там хрестила дітей" або "Я там шлюб брала". Ну як не реставрувати ту пам'ятку?" — каже Любомира Василечко.

Краєзнавиця Любомира Василечко
Відремонтувати церкву запропонувала місцева жителька Любомира Василечко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З її слів, саме в цій церкві проводив служби митрополит Андрій Шептицький. Однак храм цінний й архітектурними особливостями.

"Церкву побудували в 1745 році наші майстри-будівельники. Вони дуже талановиті — збудували 100 чи більше церков. Прізвища Томи Джурина й Демкова занесені ще тоді в Українську-радянську енциклопедію. Церква цінна тим, що майстри скріплювали дерево тиблямиКілочки із твердого дерева, що застосовують для з'єднування великих дерев'яних конструкцій. , не цвяхами", — каже Любомира Василечко.

Церква св. Архистратига Михаїл у селі Цінева
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Перші майстри, яких запросили до села, відмовилися робити ремонт, розповідає одна з ініціаторок відновлення святині Надія Бардяк. Зараз роботи затягуються через брак грошей.

З її слів, із січня 2023 року громада зібрала вже 200 тис. грн, на які закупили бляху для покрівельних робіт та мідь. У вересні планують закінчити ремонт зовні.

"Зі східної сторони вже все оновлене. Тепер залишається нам передній фасад зробити. Хрест — виготовлений, мідь на маленьку баню — куплена. Все поетапно", — каже Надія Бардяк.

Благодійний фонд для збереження церкви

Щоб зберегти церкву, в травні 2018 року створили благодійний фонд "Збереження церкви св. Архистратига Михаїла". Зараз — благодійний фонд "Збереження культурної спадщини села Цінева".

"У нас постійно йде збір, відкритий рахунок, гроші на нього надходять. Багато допомагають вихідці з нашого села, які зараз за кордоном. В нас є група ініціативних людей, до яких і молодь приєднується. Хтось займається ремонтними роботами, хтось збирає гроші. Також залучили людей, які допомагали з документами", — розповідає директорка фонду Соломія Комар.

Храм у селі Цінева
Церква св. Архистратига Михаїла у селі Цінева. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Співзасновник фонду Ігор Вінтонів розповідає, що, окрім внутрішніх робіт у церкві, необхідно також провести інвентаризацію предметів, оцінити їх та скласти каталог. З його слів, вже мають плани щодо розширення роботи фонду.

"Продовженням стане наш краєзнавчий музей, який ми точно хочемо долучити й розвивати у двох напрямах — як туристично привабливий об'єкт та як наукову інституцію. Є велика проблема з фондами — їх треба оцифровувати", — каже Ігор Вінтонів.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок