Як живуть гуцули у Верховині

Як живуть гуцули у Верховині

Як живуть гуцули у Верховині
. Суспільне Карпати

На Івано-Франківщині збережуть Верховинський район. Таке рішення ухвалили 15-го липня на засіданні парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Кореспонденти Суспільного з’ясовували, чи задоволені гуцули тим, що їх послухали і зберегли район.

З міста Косів до села Красник Верховинського району – 45 км. Знімальна група Суспільного подолала відстань за півтори години.

У селі Соколівка є небезпечна ділянка, де ріка підмила дорогу і стався обвал.

Як живуть гуцули у Верховині
Як живуть гуцули у Верховині. Суспільне Карпати

Зі села Красник до Верховини - 10 км. Знімальну групу зустрічає Василь Тупилюк. Його прадід в 1916-му році був війтом села Жаб’є. Так колись називалося теперішнє селище Верховина. Чоловік створив музей гуцульського побуту. Розповідає про те, без чого гуцул не виходив зі своєї хати.

"Бартка – це зброя. В мене є топірець у цій гуцульській хаті. Так він виглядає, наче бутафорія. Але це бойова зброя. Ця зброя унікальна - з 1914-го року. За Радянського Союзу купив в одного чоловіка за мішок муки для майбутнього музею", - каже Василь Тупилюк.

Як живуть гуцули у Верховині
Як живуть гуцули у Верховині. Суспільне Карпати

Його дружина Ольга вважає, що традиції верховинців відрізняються від традицій, які є в інших районах, зокрема, Косівському.

"Наша Верховина - столиця Гуцульщини від віків, від дідів-прадідів. Жаб’є колись називалося. У нас місцевість, як бачите, дуже складна - гірська місцевість. У нас протікають дві річки - Чорний Черемош і Білий Черемош. Коли вирують стихії, тоді вода рве дороги. Все зносить на своєму шляху", - каже Ольга Тупилюк.

Василь Тупилюк розповідає, що до 1930-го року гуцули кресали вогонь, аби запалити у печі. Під піччю взимку жили ягнята. А саму піч робили з каменю. Василь Тупилюк розповідає про реваші - гуцульське письмо і як у давнину рахували овець.

Василь Тупилюк гуде у ріг – дає знати людям, що це літо проведе високо в горах з вівцями.

Як живуть гуцули у Верховині
Як живуть гуцули у Верховині. Суспільне Карпати

Жителька села Красник Марія Атаманюк розказує, рада, що Верховинський район збережуть. Каже, потрібно, щоб це рішення ще підтримала Верховна рада України.

"До району я дуже часто їжджу - і через особисті питання, і через лікування, і за покупками, і за довідками всякими. Їду часто. Навіть кожні два-три дні. Буває, раз у тиждень", - говорить Марія Атаманюк.

Авторка: Оксана Василик

На початок